Ministerstvo práce pripravuje zmeny druhého piliera, oficiálne chce o nich hovoriť až po predstavení programového vyhlásenia vlády. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Ministerka práce za Smer Viera Tomanová sa koncom minulého týždňa stretla zo zástupcami dôchodkových spoločností. Hovorili o druhom dôchodkovom pilieri, ministerka však pripravované zmeny nechcela upresniť. "Vzhľadom na to, že ide o veľmi citlivé a závažné otázky, odpovede na ne možno poskytnúť až po odsúhlasení programového vyhlásenia koaličnej vlády," povedala hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová.
Zdroj, ktorý nechcel byť menovaný, SME povedal, že Tomanová na stretnutí potvrdila, že v programovom vyhlásení vlády sa nebude spomínať zníženie percenta z odvodov, ktoré ľuďom odchádza na ich dôchodkové účty. Naznačila, že nižšie príspevky do druhého piliera ani nebude presadzovať. Dočasný deficit spojený so zmenou dôchodkového systému štát vykrýva peniazmi z privatizácie, na čo bývalá vláda vyčlenila 70 miliárd korún. Odhady hovoria, že by to malo postačiť do roku 2010, keď sa skončí aj mandát súčasnej vlády.
Voľný vstup
Ministerka Tomanová chce aby sa "princíp dobrovoľnosti" zaviedol aj pre ľudí, pre ktorých je dôchodkové sporenie už povinné. Dnes platí, že ak sa študent, ktorý neplatil odvody, zamestná, musí sa do 30 dní po nástupe do zamestnania rozhodnúť pre niektorú z dôchodkových spoločností. Po novom by mladí ľudia po nástupe do prvého zamestnania mali mať 90 dní na rozmyslenie, či chcú vstúpiť do druhého piliera, alebo zostanú v prvom - štátnom priebežnom pilieri. "Ak by sa to zaviedlo, verím, že 90 percent mladých ľudí, ktorých sa to týka, by sa pre druhý pilier rozhodlo, lebo sa im oplatí dôchodkové sporenie," povedal riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Martin Chren. Ročne na trh práce pribúda 50- až 60-tisíc absolventov.
Opačný názor má Martin Bruncko, poradca bývalého ministra financií Ivana Mikloša z
SDKÚ. "Ak by sa systém zdobrovoľnil spôsobom, že ak sa ľudia nerozhodnú vstúpiť, nepôjdu do druhého piliera, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že účasť v druhom pilieri prudko poklesne," povedal. Opiera sa o americký výskum, podľa ktorého väčšina ľudí si začne na dôchodok sporiť vtedy, ak o tom nemusí aktívne rozhodnúť. "Ak sa od ľudí vyžadoval aktívny súhlas, 90 percent z nich sa do systému nezapojilo," povedal Bruncko.
Nepomohla by vraj ani masívna reklamná kampaň, lebo tá má podľa Bruncka zmysel vtedy, keď chce dôchodková spoločnosť osloviť veľké množstvo ľudí. "Pri už rozbehnutom systéme sa kampaň, ktorá by mala osloviť asi len percento populácie, neoplatí," upozornil.
Ak by sa systém zdobrovoľnil, je veľmi pravdepodobné, že z dlhodobého hľadiska poklesne účasť v druhom pilieri a mohlo by to znamenať aj pokles reálnych dôchodkov pre ľudí, ktorí už v systéme sú. Dôchodcovské spoločnosti budú nútené zvyšovať poplatky, aby si pokryli náklady a zisk.
Voľný výstup
Tomanová zvažuje aj možnosť, aby ľudia mohli z druhého piliera vystúpiť a vrátiť sa do priebežného systému. Spomenula tých, ktorí si pre nízke príjmy nedokážu nasporiť na slušný dôchodok.
Chren oponuje, že slušný dôchodok nezískajú ani z prvého piliera. Aj dnes totiž výška dôchodku závisí od výšky príjmu, čo znamená, že ľudia s nízkymi príjmami majú z prvého piliera nízky dôchodok. O niekoľko rokov sa miera zásluhovosti, a teda rozdiely medzi nízkymi a vysokými dôchodkami ešte zvýšia.
Do druhého piliera však vstúpili aj ľudia, ktorí mali do dôchodku menej ako desať rokov, čo sa považuje za hranicu, pod ktorou sa prínos dôchodkového sporenia neprejaví. "Ak existujú skupiny ľudí, pre ktoré je dôchodkové sporenie evidentne nevýhodné, mohol by sa im výstup zo systému umožniť," povedal Bruncko.