Rudolf Novák
Futbalové majstrovstvá sveta v Nemecku neboli z hľadiska porušovania čistoty hry nijako výnimočné. Ibaže negatíva sa oveľa viac medializovali, čo iste nie je na škodu, pokiaľ sa za tým nehľadá senzácia.
Športový svet vzrušili štyri sporné či unfér momenty. Kartová exhibícia ruského rozhodcu Ivanova v zápase Portugalsko - Holandsko, skrat anglickej hviezdy Wayna Rooneyho v stretnutí s Portugalskom, bitka po zápase Nemecko - Argentína a finálový konflikt Zidane - Materazzi.
Ak sa obzrieme dozadu, vždy sa niečo našlo. V roku 1986 "božská ruka" Maradonu, o štyri roky Rijkaardov pľuvanec do tváre Völlera. V USA 1994 sa zase Beckham pomstivo revanšoval faulom Argentínčanovi Batistutovi. Na šampionáte v Japonsku a Kórei rozhodcovia neuznanými gólmi výrazne pomohli domácej Kórejskej republike a čiastočne i Brazílii k postupom.
Nemecký šampionát s obľubou označovali za párty namiesto športový vrchol roka. Párty v stotisícovom dave si vyžaduje publicitu.
Prečítali sme si napríklad, že futbalisti na tréningoch premyslene nacvičujú herecké pády v šestnástke, aby vybojovali pre svoj tím penaltu. Dokonca sa vraj objavil aj televízny šot, na ktorom bolo vo vytieňovanej podobe vidieť takéto situácie. Z tréningu nemenovaného mužstva a imaginárnych hráčov priamo na MS.
Od tohto momentu sme odpichli rozprávanie o čistote hry s tromi znalcami - s naším známym trénerom množstva mládežníckych celoslovenských výberov Rudolfom Novákom. Druhým bol bývalý reprezentant, ktorý hral v štyroch európskych ligách (slovenskej, českej, španielskej a nemeckej), dnes stredopoliar bratislavského Slovana Samuel Slovák. Tretím do partie bol rozhodca Miroslav Richtárik. Ten sa nechtiac stal lídrom názorovej výmeny.
Záver každej debaty s trénerom i hráčom, nie v zlom, totiž viac-menej vyznel: záleží na tom, ako to posúdi arbiter. S každým sme sa zhovárali osobitne, jeden nepoznal názor druhého.
Tréning filmovania penált
Hráč: Hlúposť
Samo Slovák bol sprvoti stručne jednoslovný: "Hlúposť, môžeme ísť ďalej." Jasné odmietnutie vysvetlil: "Ani som nezažil, nevidel, nepočul, že by si hráč zrazu povedal: Teraz trikrát vletím do šestnástky a vyrobím jedenástku, veď to mám natrénované. Pravda, môže sa stať, že futbalista využije napríklad vystrčenú nohu a vyskúša rozhodcu. Nerobím to, ale toto som videl. Niekedy je aj náročné v stotinke sekundy sa vyhnúť, chcelo by to dávku ekvilibristiky. Záleží na arbitrovi."
Rozhodca: Pripúšťam
Rozhodca Richtárik, nevediac čo povedal futbalista, oponoval: "Nemôžem s určitosťou tvrdiť, že pády futbalisti trénujú. Často mám však dojem, že áno. Poznám špecialistov na herecké kotrmelce s okamžitým pohľadom na mňa, ako zareagujem. Väčšinou hráč škodí sám sebe, rozhodca zvykne byť tak blízko, aby vedel posúdiť. Vtedy vidí žltú kartu. Pripúšťam omyl, arbiter naletí. Vylučujem však, že simulovanie sa trénuje ako napríklad kopanie štandardných situácií. Možno v tréningových zápasoch medzi sebou."
Richtárik ihneď spomenul zložitosti rozhodovania dnešného rýchleho futbalu. Hrá sa na ploche 700 štvorcových metrov. "Aj keď si s asistentmi rozdelíme pole diagonálne, často vidíme najbližšie na 50 metrov. Otočenie hlavy o 90 stupňov znamená, že pri rýchlom hráčovi nevidíme tri metre jeho pohybu."
Tréner: U mládeže vylúčené
Fachman na mládežnícky futbal Rudolf Novák vylúčil, že tréneri v jeho vekových kategóriách nacvičujú filmovanie, alebo dokonca "šikovné" faulovanie. Tiež však nevylúčil pokušenie preletieť napríklad cez ležiaceho protihráča. "Veľké šampionáty od 17 do 21 rokov sú strategicky totožné so seniorskými," podotkol.
Taktické faulovanie
Pojem taktický faul sme v basketbale, hádzanej, hokeji poznali už dávno. Už sa udomácnil aj vo futbale. Na svete je mnoho hráčov, ktorých úlohou je pribrzdiť útočnú snahu súpera. Nemusí vždy faulovať, často to však robí. Nielen z nevyhnutnosti, ale aj akosi preventívne.
Rudolf Novák:
"Už to, žiaľ, patrí do taktickej výbavy mužstiev. Snažím sa vštepovať zverencom, že faulovanie je prejavom slabosti. To isté, čo dosiahnu faulom, sa dá aj vytrvalým pohybom, včasným návratom do obrannej pozície. Lídrov, tvorcov hry možno eliminovať napríklad vytláčaním do strán, odkiaľ sa ťažšie prihráva. V množstve súbojov súčasného futbalu sa nevyhnete faulu, nemusí byť taktický. Samozrejme, inou vecou je, keď sa rúti hráč od polovice sám na bránu a protihráč ho zozadu skopne. To nie je taktické, ale surové."
Samo Slovák:
"Futbal je kontaktný šport. Mne tesná hra ani prípadné zastavenie normálnym faulom v zápale hry, trebárs aj z taktického hľadiska, neprekáža. Poznám aj chronických brusičov, ktorí skôr myslia na nohy protihráča, než na jeho odzbrojenie. To si kartu zaslúži. Ide o správne odhadnutie rozhodcom. Nie som za kúskovanie hry, ani za množstvo žltých kariet. Rozhodca je dobrý, keď je nenápadný. Aj na MS som videl množstvo výborných výkonov arbitrov. Pravda, aj mizerných. Hráč vycíti, keď chce arbiter úmyselne poškodiť. Zlému azda aj odpustí, zaujatému ťažko. Z vlastnej skúsenosti viem, že v španielskej lige sa arbitri radi predvádzajú. Žiaľ, u nás som občas zbadal aj úmysel poškodiť, ovplyvniť. To vtedy, keď dobrý rozhodca, zrazu píska mizerne."
Miroslav Richtárik:
"V každom zápase počujem azda aj desaťkrát pokrik z lavičky - preruš. Pri množstve faulov nevylučujem, že môže ísť o úmysel i o náhodu. Ak niekto urobí tých 'náhod' priveľa, tak mu najskôr dohovorím. Rovnako i pri miernom prifilmovaní. Ibaže takýchto zákrokov je za 90 minút množstvo. V Leviciach sa mi napríklad stalo, že som po bežnom súboji nezbadal ležiaceho hráča, ktorému zapadol jazyk. Ihneď reagovali hráči, prerušil som hru, pribehol lekár. Stane sa. Pri množstve váľajúcich sa hráčov musí mať človek intuíciu. Väčšinou som blízko, nie však vždy. Futbalista môže spadnúť v ostrom súboji dvoch aj náhodou, zakopne o mačinu, o vlastnú nohu, stačí aj jemný atak súpera a môže doplatiť. Niekedy to vyzerá ako simulanstvo, a nie je."
Stopercentne bezchybný rozhodca?
Arbiter - nevďačná úloha
Rozhodcovi skutočne niet čo závidieť. Ofsajdy sa v televízii rozoberajú v spomalených záberoch s vedeckou presnosťou. Poukazuje sa na jemný teč pri rohu, aute, ktorý voľným okom nevidno. Rovnako, často je vylúčené rozoznať, kto koho prvý drží za dres.
Samuel Slovák pridupľoval: "Rozhodcom nezávidím. Drobné omyly sa dajú prehliadnuť. Aj najlepší nikdy neodpíska zápas bez jediného omylu."
Spýtali sme sa futbalistu, či množstvo opakovaní sporných situácií trebárs na úkor rozoberania najlepších okamihov, rozhodcom neškodí. "Ak je toho priveľa, a rozhodcu škandalizujú, áno. V zdravej miere je to však na osoh. Pravda, ak sa rozoberajú v médiách, predovšetkým elektronických, iba sporné okamihy, a obchádza sa rozbor hry senzačným vynálezom - elektronickou ceruzkou, je to chyba."
Dobrý rozhodca je nenápadný
Rudolf Novák dal hráčovi za pravdu. "Aj ja sa domnievam, hoci aj v mladežníckych súťažiach, že rozhodca má byť nenápadný. Hoci v juniorke by mal byť o čosi prísnejší najmä na zákroky, ktoré zaváňajú úmyslom."
Rozhodca: Duch je pred literou
Najťažšia otázka pre Richtárika. Potvrdil - stopercentne bez chyby to nejde. "Poďme rad za radom. Ak by som pískal presne podľa litery pravidiel, za fauly po rohoch by som desaťkrát ukázal na biely bod. Rovnako ide o posúdenie nenápadného faulu v šestnástke, keď už z akcie nič nemôže vzniknúť. Nastrelených rúk je množstvo, úmyselných či proti pravidlám menej. Už sa mi stalo, že som pustil neúmyselnú ruku v strede ihriska po nevyspytateľnom odraze od zeme. Padol gól, hráči spustili na mňa hromy blesky. Nadávky. Niektoré musím prehliadnuť, lebo neviem, odkiaľ znejú. Niektorých trénerov by som musel vylučovať v každom zápase. Už som poslal pod sprchy za hrubú nadávku aj futbalistu, ktorý vynadal vlastnému spoluhráčovi. Bolo to cez celé ihrisko, počul to celý štadión. Rozhodca by sa mal riadiť duchom pravidiel, nie presnou literou."
Šampionát a prípad Zidane - Materazzi
Slovák: Chápem
Na výkony rozhodcov sa názory veľmi neodlišovali. Slovák považoval výkon Rusa Ivanova za hrozný, ale videl viac dobrých než zlých výkonov. "Veľmi sa mi páčil Mexičan Archundia. V prípade Zidana hráča chápem. Tiež je len človek. Nešlo o žiadny výnimočný počin, ibaže sa stal Zidanovi vo finále MS. Prípad sa extrémne zbytočne nafúkol."
Novák: Sklamal ma
Rudolf Novák: "Nepískali zle, niekedy úzkostlivo. Možno rozhodcov aj mätie množstvo inštruktáží, že akurát majú pískať prísnejšie to, druhý raz iné. Zidane, ale aj Rooney sa mali ovládnuť. Obaja ma sklamali, najmä Zidane. Vždy učím hráča, aby nereagoval na slovné provokácie."
Richtárik: U mňa skončil
Miroslav Richtárik bol striktný: "Výkony rozhodcov ako rozhodca, prirodzene, hodnotiť nesmiem. Mali to ťažké, väčšina tých kariet, aj keď to na pohľad vyzeralo ako malichernosť - sedela. V tom nám technika pomohla. Zidane, ktorého som veľmi obdivoval, ma nielenže sklamal, v mojich myšlienkach skončil."
Všetci traja sa zhodli, že v budúcnosti asi bude treba inovovať pravidlá. Mládežnícky tréner i rozhodca sa prihovárali skôr za dvoch hlavných, hoci nevylúčili ani techniku pri sporných gólových situáciách. Slovák jednoznačne vyslovil potrebu videa. Samozrejme, nie pri každej "blbostičke". "Pri góle, to by zápas veľmi nezdržalo."
Myšlienka na záver
Rozhodcu Richtárika sme sa spýtali - kto môže za súčasný stav vo futbale plnom filmovania, hádok, protestovania. Dali sme mu tri možnosti - hráči, tréneri, súčasný svet bažiaci iba po úspechu, sláve a peniazoch.
"Hráč najmenej, o trochu viac tréner - mohol by futbalistu usmerniť, ale chápem ho, je pod obrovským tlakom získavať body. Aj za každú cenu. Teda mi vychádza - súčasný svet. Ak by som mal syna, iste mu rozkážem - nesmieš byť futbalový rozhodca."
Miroslav Richtárik
Samuel Slovák
Rozhodca Miroslav Richtárik pískal včerajšie bratislavské derby Artmedia - Slovan (4:1). Ako vidno, všetko videl zblízka. Povedal, že za zápas schudne tri kilogramy a nabehá približne 10 kilometrov.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Klasický súboj, v ktorom ťažko určiť, kto koho fauloval.
FOTO - REUTERS
Zvíjajúci sa hráč. Bežný obraz súčasného futbalu.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ