Od piatka sú na Trenčianskom hrade sprístupnené ruiny jednej z najstarších cirkevných stavieb na Slovensku, predrománskej rotundy z 9. storočia. FOTO SME - MICHAL PIŠKO |
Na hornom nádvorí Trenčianskeho hradu minulý týždeň sprístupnili najstaršiu kamennú stavbu postavenú na hradnej skale.
Ide zároveň o jednu z najstarších zachovaných cirkevných stavieb na Slovensku. V predrománskej rotunde z 9. storočia sa zachovali základy a časť obvodových múrov. V prístavbe, v ktorej je rotunda zakonzervovaná, sprístupnia aj rozsiahlu archeologickú expozíciu.
Rotundu archeológovia objavili ešte v 70. rokoch minulého storočia. Ako sakrálnej stavbe jej však úrady venovali minimálnu pozornosť. Unikátna kaplnka so štvorlístkovým pôdorysom bola až do začiatku 90. rokov prekrytá drevenou doskou. Vtedy sa začalo s prípravou rekonštrukcie.
Finančné prostriedky sa Trenčianskemu múzeu podarilo získať až v roku 1997. Práce mali byť hotové v roku 2003, zrútenie časti hradného múra však dokončenie oddialilo. Odhalenie a prekrytie objektu novostavbou tak trvalo takmer desať rokov a stálo viac ako 15 miliónov korún.
Rotundu pravdepodobne postavili pri kristianizácii Považia v období Veľkej Moravy. Kaplnka mala dôležitú úlohu aj v každodennom cirkevnom živote na neskôr postavenom hrade. V jej okolí sa našlo množstvo hrobov. Rotundu zrejme zbúrali pri výstavbe Barborinho paláca okolo roku 1430.
Trenčianske múzeum si od sprístupnenia rotundy i archeologickej expozície sľubuje aj zvýšenú návštevnosť hradu. "Sprístupnili sme 30-ročnú prácu archeológov, nálezy od najstaršieho osídlenia na hradnej skale - keramiku, šperky, zbrane, ozdobné predmety, ale aj inštalované hroby," hovorí riaditeľka múzea Katarína Babičová. (mp)