
Na Ukrajine je z čoho si vybrať - strany sa dokonca aj klonujú.
FOTO - REUTERS
KYJEV - Veľkú nevôľu ukrajinských politikov vzbudila nedávna výzva amerického Kongresu na zaistenie poctivých a slobodných volieb do Najvyššej rady Ukrajiny (parlamentu), ktoré sa budú konať v nedeľu. Prezident Leonid Kučma vyhlásil, že „Ukrajina nie je futbalová lopta“ a že „Ukrajinci musia mať svoju hrdosť“. Urazene reagovali komunisti aj nacionalisti. Ukrajinskí politológovia ale varujú, že podvody sa chystajú a v tejto chvíli ich už nemožno odvrátiť.
Pre tohtoročné voľby sú vraj príznačné nové technológie, ako popliesť voličov. Riaditeľ Ústavu politiky Mykola Tomenko hovorí o masovom „klonovaní“ účastníkov. Dvojníkov majú strany, bloky aj jednotliví kandidáti. Jednotlivci aj strany si menia mená aj názvy, aby sa podobali tým, ktorým chcú ukradnúť hlasy. Pre politické strany, ktoré majú problém sa dostať cez štvorpercentný prah, ktorý je podmienkou na vstup do parlamentu, môže byť strata pol percenta rozhodujúca.
Ihor Popov z Výboru ukrajinských voličov upozorňuje na chystanú masovú migráciu voličov, ktorí si pôjdu vyzdvihnúť potvrdenie, že nemôžu voliť doma. Pôjdu vraj voliť tam, kde bude kandidát, ktorý si ich za peniaze „objedná“. Podľa Popova sa v nedeľu bude vo veľkom cestovať a „naliehavé služobné cesty“ podnikne asi jeden milión ľudí. Týmto spôsobom sa vraj dá „upraviť“ asi desať percent hlasov.
Ďalšou fintou sú mŕtve duše. Na zoznamoch voličov, ktoré pripravujú miestne výkonné orgány, zostanú aj ľudia, ktorí od posledných volieb zomreli. Napríklad v Luhansku na východe Ukrajiny už objavili 28-tisíc takýchto mien v zoznamoch.
Veľké nebezpečenstvo spočíva v takzvanom administratívnom zdroji. Ide o snahy úradníkov využívať služobné postavenie s cieľom donútiť voličov hlasovať za ich kandidátov už pred voľbami. Politológ Volodymyr Polochalo je presvedčený, že „voľby sú už sfalšované a voliči o tom vedia“. „Voľby nebudú sfalšované v deň ich konania. Sfalšovaný bol už predvolebný proces,“ vyhlasuje. Štátne štruktúry sa vraj môžu postarať o získanie siedmich až dvanástich percent hlasov vo svoj prospech.
Politológovia sa zhodujú, že priame manipulácie s volebnými lístkami sa asi robiť nebudú. Mnohí ľudia už ale vraj sú „spracovaní“ a najmä na vidieku budú pravdepodobne voliť provládnu stranu Za zjednotenú Ukrajinu.
Kandidáti využívajú rôzne formy nátlaku: navštevujú voličov v bytoch, telefonujú im a niekedy dávajú priamo peniaze. Dôchodcovia, ktorí dostanú napríklad 25 rubľov, budú za kandidáta hlasovať určite nielen sami, ale presvedčia aj svojich susedov a príbuzných.
ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk