
Kráľ Abdulláh sa napokon musel mračiť - Arafatovi nedovolili prehovoriť. FOTO - REUTERS
BEJRÚT - Absencia osobností arabských vodcov - jordánskeho kráľa Abdulláha, egyptského prezidenta Husního Mubaraka, palestínskeho vodcu Jásira Arafata i monarchov z Perzského zálivu predznamenala neslávny štart kľúčového zasadania Ligy arabských štátov (LAŠ) v Bejrúte, na ktorom arabské krajiny po prvý raz spoločne ponúkli Izraelu gesto mieru.
Palestínsky vodca Jásir Arafat ostal doma, pretože sa mu nepodarilo dohodnúť s Izraelom na prímerí. No z rokovaní sa neskôr vzdialila celá palestínska delegácia - preto, že Libanon neumožnil virtuálne spojenie s Arafatom.
Saudskoarabský princ Abdulláh, autor návrhu, vo svojom kľúčovom prejave vyzval LAŠ, aby navrhla Izraelu normalizáciu vzťahov výmenou za stiahnutie izraelských vojakov zo všetkých arabských území obsadených od roku 1967, vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom a spravodlivé riešenie otázky palestínskych utečencov. Jeho prejav si vypočulo len desať z 22 najvyších predstaviteľov arabského sveta. Ostatné štáty boli zastúpené na nižšej úrovni. Princ ich vyzýval, aby podpísali túto mierovú iniciatívu. Jeho vystúpenie, o ktorom sa už týždne diskutovalo, ocenil aj americký prezident George W. Bush. O návrhu sa má hlasovať dnes.
K plánu sa potom vyjadrovali tie krajiny, ktorých sa predovšetkým týka, teda tie, ktorým Izrael ešte okupuje územie. Okolo priameho prenosu prejavu palestínskeho vodcu Jásira Arafata však nastal problém. Napokon ho odvysielala len katarská televízia al-Džazíra v priamom prenose, satelitný konferenčný prenos sa neuskutočnil a v momente prejavu sa odmlčali všetky libanonské televízne stanice. Palestínska delegácia na protest opustila summit.
Arafat pritom v prejave privítal iniciatívu Rijádu a vyzval Izrael, aby ju prijal tiež. Podľa Reuters bol prejav zastavený na nátlak Sýrie. Sýrsky prezident Bašár Asad na rozdiel od palestínskeho vodcu zastáva tvrdý postoj a ako jediný - síce nepriamo - odmietol mierový návrh. Vyzýval prítomných, aby prerušili vzťahy s Izraelom a podporovali palestínsku intifádu. Najskôr by mal Izrael splniť podmienky, aké obsahuje aj saudský návrh, až potom by sa malo začať uvažovať o mieri a normalizácii, uviedol.
Na popoludňajšom plenárnom zasadaní sa palestínska delegácia nezúčastnila, v zákulisí však pokračovali rokovania o jej návrate. Palestínčania - spolu so saudskou delegáciou - žiadali ospravedlnenie. Aj Saudská Arábia pohrozila odchodom, no neskôr to dementovala. Libanon napokon ubezpečil Palestínčanov, že Arafat sa bude môcť spojiť s Bejrútom neskôr. Libanonský prezident Emil Lahúd sľúbil, že jeho prejav bude odvysielaný zo záznamu. Zrušenie prenosu odvôvodnil „obavami, že by Izrael mohol rušiť priamy prenos“.
(kl, reuters, čtk)