
Afganské dievča plače v náručí svojho otca počas silného otrasu v mestečku Nahrin. FOTO- REUTERS
dňovú strastiplnú a nebezpečnú cestu, aby zistili, či ich príbuzní nie sú medzi dvoma tisíckami mŕtvych, alebo štyrmi tisíckami zranených.
Informačný stredovek
Informácie o obetiach sa po Afganistane šírili od prvých minút po zemetrasení veľmi chaoticky. Miestny rozhlas informoval o tragédií až 24 hodín potom, čo sa o nej dozvedel celý svet.
V Kábule sa zem zatriasla prvýkrát v pondelok večer. Ľudia vybehli na ulicu, pozorovali kníšuce sa domy a snažili sa dostať do úctivej vzdialenosti od tých, ktoré popraskali už pri predošlom zemetrasení. Spomienky na nedávne zemetrasenie sú stále živé a nepríjemné pocity nás sprevádzajú, aj keď po blízkej ceste prejde kolóna ťažkých nákladných automobilov. Tentokrát sa v Kábule nič strašné nestalo a ľudia po prvom šoku išli spokojne dospať nepokojnú noc.
O tom, čo sa deje v provinciách, sa dozvedajú vzhľadom na neexistujúcu infraštruktúru s veľkým oneskorením. Boli pokojní až do polnoci, keď sa otrasy objavili znovu. Aj v nasledujúcich dňoch sa zem občas zatriasla, a to už bolo jasné, že severoafganskú provinciu Baghlán postihlo strašné nešťastie. Veľká časť horského mestečka Nahrin zmizla zo zemského povrchu.
Prišla Zalzala
O dva dni neskôr sa zistilo, že zničených je ďalších 44 horských dedín. Pod troskami zostali tisíce ľudí. Vyslobodzovanie spod nich sa začalo okamžite. Ide však o ťažko dostupnú oblasť. Miestni obyvatelia si museli najprv pomôcť sami - bez náradia a lekárov. Ráno sa správa rozniesla po okolí. Z vojenskej posádky v meste Polychumri vyrazila prvá pomoc. Záchranári našli doslova spúšť. Tradičné afganské hlinené stavby sa zložili ako domčeky z karát.
„Krava sa nahnevala,“ povedal nám Muhammad Nasir, ktorý má v provincii Baghlám babičku a sestru s rodinou. Pokúšal sa k nim dostať z Kábulu hneď prvý deň po zemetrasení, ale zastavil ho priesmyk Solang, ktorý je jedinou spojnicou medzi juhom a severom krajiny. Platí to, kým je v horách sneh. „V Medrese nás učili, že vnútri zeme sedí krava, ktorá na rohoch drží to, po čom chodíme. Raz za čas zatrasie hlavou a to je potom Zalzala - zemetrasenie,“ hovorí Muhammad, ale nezdá sa, že by tejto rozprávke veril.
Nešťastný Solang
V priesmyku Solang sa prevrátili dve nákladné autá s humanitárnou pomocou. Viezli stany pre desaťtisíce ľudí, ktorí zostali bez strechy nad hlavou.
„Solang je jeden deň otvorený pre jeden smer a ďalší deň pre opačný. Je tam sneh a ja som to so svojím starým autom nedokázal prejsť. Cítim, že babička aj sestra sú mŕtve,“ hovorí Muhammad bez väčších prejavov pohnutia, ale oči má plné smútku. „Nemohli by ste sa spýtať na Červenom kríži, či nemajú nejaké zoznamy tých, čo prežili?“
Nikto žiadne zoznamy nemal. Dodnes presne nikto ani netuší, koľko ľudí ostalo pod troskami, koľko odľahlých horských dedín bolo zasiahnutých a koľko ľudí zranených.
Prvá humanitárna pomoc sa na miesto dostala až dva dni po tragédii. Po zemi trvá cesta z Kábulu práve dva dni. Medzi prvými dorazili do Nahrinu autá ministerstva obrany. Viezli veľmi potrebnú zásielku - desaťtisíc metrov špeciálneho plátna na tradičné afganské pohrebné rubáše. Potom začala konečne na miesto prúdiť pomoc pre tých, ktorí prežili - stany, oblečenie, potraviny, lieky. Vrtuľníkom do Baghlámu priletela aj ministerka zdravotníctva, jedna z dvoch žien v dočasnej vláde, so skupinou lekárov. Nasledoval ju minister vnútra Júnis Kanúní a nakoniec aj predseda dočasnej vlády Hamíd Karzaj. Ten na dnes vyhlásil celonárodný smútok.
Prekliata krajina
„Asi sme prekliata krajina. Dvadsať rokov vojen, päť rokov strašného sucha a hladu, tohto roku sa objavili na poliach kobylky-saranče a nakoniec sa nahnevala aj krava a zatriasla rohmi. Alah nás nemá rád,“ vyhlásil Muhammad a dodal, „moja babička sa ale modlila pravidelne celý život, tak prečo potrestal práve ju?“
Pomoc obetiam tragédie prisľúbili všetky medzinárodné humanitárne organizácie sídliace v Afganistane, niekoľko európskych štátov, Pakistan, Spojené štáty americké, Irán, Rusko, Saudská Arábia, Veľká Británia aj Čína. Otázka je, či k tým, ktorí prežili, príde pomoc včas.
Autor: agentúra Epicentrum, Kábul