Šialený vrah v noci na včera vraždil v amoku na parížskom predmestí Nanterre. Po skončení zasadania mestskej rady, ktoré sa pretiahlo dlho do noci, muž bez slova vstal z lavice určenej verejnosti a do odchádzajúcich radných viackrát za sebou vyprázdnil zásobník dvoch pištolí a revolvera. V priebehu niekoľkých minút vypálil asi štyridsať nábojov a zabil osem poslancov, najmenej 30 zranil.
Motív muža, ktorý chodil na zasadania mestskej rady pravidelne, nie je známy. Nevie sa, či tento psychicky labilný muž vraždil z všeobecného odporu proti politike v prepolitizovanom období mesiac pred prezidentskými voľbami. Tridsaťtriročný Richard Durn, športový strelec a legálny držiteľ zbrane, nebol schopný súvislej výpovede.
Dohady o politických motívoch neviedli nikam - medzi obeťami síce boli štyria komunistickí a jeden poslanec Zelených, ale aj pravicoví zástupcovia. Mal údajne blízko k ekologickým hnutiam, francúzski Zelení sa však od neho pohotovo dištancovali.
Poslanci vraha nebrali vážne
Bez zranenia vyviazla starostka Jacqueline Fraysseová. Keď vrah okolo jednej v noci spustil paľbu do davu, v ktorom aj 42 radných vychádzalo z miestnosti po skončení zasadania, nikto ho spočiatku nebral vážne. Poslanci si najskôr mysleli, že sú to slepé náboje a pokračovali pokojne v ceste do miestnosti s občerstvením. To umožnilo vrahovi ešte viac sa priblížiť k svojim obetiam a so znovu nabitými zbraňami pokračovať v paľbe. Jeden z radných do neho hodil stoličku, no to ešte strieľal ďalej. Až keď sa chystal zbrane znovu nabiť, odzbrojili ho a spútali. Keď sa na neho poslanci vrhli, muž údajne kričal: „Zabite ma!“ Podľa svedkov pôsobil až dovtedy pokojne a chladnokrvne.
V dejisku masakry sa striedajú kandidáti
Zločinnosť vo Francúzsku je už mesiace témou kampane. Princíp „poriadok a zákon“ patrí medzi základné piliere pravice a tromfy prezidenta Jacqua Chiraca. Prezident vo svojej kampani často cituje štatistiky o zločinnosti - podľa ktorých sa za posledných päť rokov kriminalita rekordne zvýšila (o 16 percent) a z roka na rok sa zvyšuje. Chirac sa naopak môže pýšiť, že kým v rokoch 1995-97 viedol pravicovú väčšinu v parlamente, zločinnosť klesla o 11 percent. Chrirac preto urobil z nárastu kriminality zodpovednú ľavicovú vládu Lionela Jospina, svojho najväčšieho konkurenta vo voľbách, a boj so zločinnosťou by chcel previesť do právomoci Elyzejského paláca. Denne zásobuje médiá novými príbehmi o tínejdžerovských vrahoch, násilníkoch a zlodejoch.
Premiér Lionel Jospin sa poponáhľal do Nanterre ako prvý spolu aj so svojím ministrom vnútra Danielom Vaillantom a ihneď sa snažil túto udalosť oddeliť od kampane. „Je to strašná tragédia,“ vyhlásil. Podľa neho by bolo nevhodné, keby sa táto udalosť stala symbolom politických diskusií o bezpečnosti - šlo zrejme o čin šialenca.
Niekoľko hodín po ňom prišiel na miesto činu jeho sok. „Som hlboko konsternovaný týmto vražedným šialenstvom,“ zdôrazňoval Chirac.
Bezpečnosť v ľavicovej agende
Chirac posúva problém vysokej zločinnosti do roviny politickej kultúry a presadzuje tzv. nulovú toleranciu - zásadu, podľa ktorej majú byť potrestané aj tie najmenšie delikty. „Vo Francúzsku sú dve odlišné kultúry, jednu by som nazval laxívnou a permisívnou, ktorá sa tradične vzťahuje k ľavici, a druhú realistickejšiou, ktorá rešpektuje práva, predovšetkým právo žiť normálnym životom. Ja osobne jej dávam prednosť,“ povedal Chirac minulý týždeň.
Jospin bol nútený reagovať a zaradiť tradične pravicový princíp „zákona a poriadku“ do svojej kampane - aj do programu posledných mesiacov vlády.
Bezpečnosť si žiada „veľkú politickú misiu“ - napríklad ako v minulom období problém nezamestnanosti, vyhlasoval. Jospin počíta hlavne s posilnením policajných síl, boj s kriminalitou by podľa neho malo prevziať nové ministerstvo vnútroštátnej bezpečnosti.
Autor: kl