BRATISLAVA – Za ošetrenie u zubára zaplatíme už v najbližšom čase oveľa viac ako dnes. Slovenskí zubári upozorňujú – nové normy Európskej únie znamenajú pre každú ambulanciu vysoké investície. Komora zubných lekárov odhaduje, že takmer každá zubná prax na Slovensku bude po vstupe do únie potrebovať na nové vybavenie aspoň milión korún.
Riešenie musí mať podľa zubárov tri zložky. „Musí sa zvýšiť spoluúčasť pacienta na platení, zvýšiť objem peňazí od štátu a zúžiť rozsah výkonov, ktoré sa hradia z verejných zdrojov,“ hovorí prezident Slovenskej komory zubných lekárov Eugen Szép.
Každá ambulancia bude musieť mať stomatologický röntgen, autokláv na sterilizáciu nástrojov horúcou parou, zariadenie na zachytávanie amalgámu, aby sa nedostával do odpadových vôd. Hygienické predpisy sa sprísnili a už dnes sa používa množstvo jednorazového materiálu.
„Dnes má len minimum ambulancií röntgen, sterilizátory majú väčšinou na báze horúceho vzduchu. Naše kreslá a vybavenie ambulancií sú zúfalo zastarané. Môže sa stať, že zrazu zmiznú desiatky ambulancií,“ hovorí Marián Králik, viceprezident komory stomatológov, ktorá združuje vyše 2500 zubárov.
Nové normy síce prinesú vyššiu kvalitu a väčší komfort pre pacienta, ale znamenajú aj vyššie výdavky. Znamená to definitívny koniec pojmov ako bezplatná plomba, uhrádzaný mostík? Podľa zubárov zrejme niet inej cesty.
„Táto krajina nie je taká zdravá, aby si mohla dovoliť takýto rozsah výkonov z verejných zdrojov. Rozsah stomatologickej starostlivosti sa zužuje aj v bohatých krajinách, diskutuje sa dokonca o tom, že by štát prispieval len na prevenciu detí a niektorých špecifických skupín pacientov. O to viac to platí na Slovensku, kde sa o svoje zuby nestaráme,“ hovorí Szép.
Viac v rubrike ZUBÁRI