Až potom sa začne skutočné peklo a Izraelčania budú bombardovať ešte viac. Agentúry včera neuviedli, koľko mŕtvych si silné bombardovanie Libanonu vyžiadalo. V Bejrúte údajne uniesli večer dvoch zahraničných reportérov. Do Bejrútu dorazilo americké námorníctvo, aby evakuovalo asi 1200 svojich občanov. (na snímke REUTERS)
Pol milióna Libanončanov nie je v tejto chvíli vo svojich domoch. Sú na úteku. Pravda len tí, čo majú peniaze a auto. Ostatní zostávajú tam, kde ich zastihla vojna. Často na miestach, kde stratili príbuzných. Žijú v provizóriu a strachu, čo bude ďalej.
"Zostávali sme doma, kým sa dalo, ale deti začali byť vystrašené, tak sme sa zbalili a prišli sem, " povedala BBC jedna zo žien čo sa uchýlila do školy v kresťanskej štvrti Bejrútu. Prišli z južného predmestia, kde úraduje Hizballáh a dopadlo tam najviac izraelských bômb. Jej deti spávajú na uteráku na zemi.
Libanon je už dávno krajinou utečencov. Žijú tam Palestínčania, Sudánci, Iračania. Mnohí ?z nich? sú už na treťom či štvrtom úteku v živote. Často smerujú do Sýrie. Krajina, ktorú mnohí podozrievajú, že celú krízu z úzadia zorganizovala, je vo zvláštnej pozícii. Nápor utečencov nezvláda a na rozdiel od libanonskej vlády nemôže kabinet v Damasku rátať s veľkou podporou arabských vlád. Tie sa nechcú so Sýriou zaplietať, lebo si myslia, že len zbytočne provokuje.
"Ak mám byť úprimný, nevidím ani náznak solidarity," povedal AFP šéf sýrskeho Červeného polmesiaca Abdul Attar.
Izraelčania cítia sklamanie a znechutenie, že nikto nehovorí o ich problémoch. Rakety Hizballáhu ohrozujú najmenej milión ľudí. Obyvatelia severu sú pravidelne v krytoch, firmy sú zatvorené, nefungujú služby. Policajti, vojaci, požiarnici, zdravotníci robia z posledných síl.
Najhoršie v Izraeli sú na tom podľa vlastných slov izraelskí Arabi. V stredu v Nazarete kaťuša zabila dve ich deti. Hovoria, že preto, lebo v ich mestách nefungujú sirény. "Diskriminujú nás všetci. Izrael aj Hizballáh," povedali denníku Maariv príbuzní zabitých chlapcov. (mik)