Projekt Internet - nové príležitosti pre sluchovo postihnutých na trhu práce II. otvára sluchovo postihnutým nielen ľahšiu cestu k vzdelávaniu, ale dáva im aj prácuIch postihnutie nie je badateľ-né na prvý pohľad a ani ich intelekt obmedzený nie je, a predsa donedávna vykonávali takmer výlučne manuálne práce. Sluchovo postihnutí si mohli vybrať: zlatník, zámočník, kaderníčka, krajčírka. Máloktorý
z nich to dotiahol až na vysokú školu. ""Mnohí považovali za zbytočné učiť sa, pracovať na sebe. Možno si dostatočne neverili, možno svoju situáciu považovali za nemenný stav. A aj tí, ktorým sa vyššie vzdelanie podarilo dosiahnuť, mali problémy s hľadaním uplatnenia," vys-
vetľuje riaditeľka Slovenského zväzu sluchovo postihnutých Ľuba Šarinová.
Dnes sa vďaka internetu, počítačom a projektu situácia zmenila. Sluchovo postihnutí sa môžu oveľa jednoduchšie dostať aj k povolaniam s prevahou duševnej práce. "Internet znamená skutočne veľkú zmenu," tvrdí Ľuba Šarinová. "Či už na úradoch, pri vybavovaní dovolenky, pri nákupoch - sluchovo postihnutí vždy museli byť pripravení na to, že sa nedokážu dobre dorozumieť alebo museli využiť služby tlmočníka. Dnes si môžu pohodlne sami vybaviť mnoho vecí. Je to pre nich veľké víťazstvo."
Veľkým prínosom projektu je to, že lektori a sociálni poradcovia, ktorí učia svojich kolegov na kurzoch a pomáhajú im pri hľadaní zamestnania, sú tiež sluchovo postihnutí. "Donedávna som musela byť pri každom školení, ale teraz už nemusím tlmočiť a prenos informácií je stopercentný," pochvaľuje si vedúca Krajského rehabilitačného centra
v Banskej Bystrici Iveta Znamenáková.
Klienti Trnavského rehabilitačného centra majú k počítačom prístup prakticky 24 hodín denne; môžu si teda riešiť svoje veci alebo vzdelávať sa vtedy, keď sa im to hodí.
Okrem toho, že projekt je úspešný na poli vzdelávania, má ešte ďalší rozmer - vytvára pre niekoľko desiatok sluchovo postihnutých aj pracovné príležitosti. A to je tiež nezanedbateľný prínos. Sluchovo postihnutí majú totiž často problém získať adekvátne zamestnanie, aj keď dosiahnu vysokoškolské vzdelanie - napríklad absolvent Janáčkovej Akadémie v Brne dlho hľdal uplatnenie v divadle až sa nakoniec zamestnal ako učiteľ informatiky na škole pre nepočujúcich.
V Krajskom rehabilitačnom centre v Banskej Bystrici sa zase podarilo vytvoriť chránené pracovné miesto pre nezamestnanú absolventku špeciálnej pedagogiky.
Richard Schramm sa napríklad vyučil za zlatníka, ale prácu si tiež našiel až vďaka projektu - ako jeden z prvých získal certifikát lektora a teraz bude učiť druhých. "Moje plány sú pracovať a učiť sa ďalej. Chcem sa dozvedieť o počítačoch všetko, čo sa dá."
"Od augusta 2006 plánujeme otvoriť aj bezbariérovú akadémiu vzdelávania pre sluchovo postihnutých," vysvetľuje koordinátorka projektu Barbara Gindlová z Európskej kultúrnej spoločnosti. "Tá bude ponúkať nové vzdelávacie programy a i keď bude centrum v Bratislave, školiace miestnosti budú k dispozícii klientom vo všetkých krajských rehabilitačných centrách." (gal)
O projekteProjekt Internet - nové príležitosti pre sluchovo postihnutých na trhu práce II., je pokračovaním pilotného projektu, ktorý prebiehal v rokoch 2004-2005 vďaka finančnej podpore programu PHARE.
Jeho cieľom bolo systematické vzdelávanie sluchovo postihnutých v oblasti informačných technológií, ale aj tvorba nových pracovných príležitostí. V rámci projektu vzniklo okolo 600 nových znakov na pomenovanie pojmov v oblasti IT a na komunikáciu s úradmi.
Hlavné bloky projektu:
- Otvorenie bezbariérovej akadémie pre sluchovo postihnutých, vytvorenie nových prístupových bodov, ktoré zabezpečia bezplatný prístup postihnutých k internetu.
- Personálne zabezpečenie poradensko-informačných centier - vyškolenie skupiny sluchovo postihnutých osôb, ktoré budú poskytovať poradenské a lektorské služby v oblasti IT a pracovného poradenstva priamo v regiónoch.
- Spustenie kombinovaného vzdelávacieho programu
(e-larning v kombinácii s rezidenčnými školeniami priamo v regiónoch.