Stanovisko výberovej komisie v januári schválila vláda.
Nemecký poisťovací gigant a štát na začiatku februára podpisom potvrdili predaj Slovenskej poisťovne. „Týmto podpisom vrcholí záverečná fáza privatizácie finančného sektora,“ povedal minister financií František Hajnovič. Po tom, ako štát predal tri veľké banky a najväčšiu poisťovňu, už mu ostáva sprivatizovať len najmenšiu Banku Slovakia a predať svoj podiel v Poštovej banke. Nemecký investor získal 91,06 percenta akcií Slovenskej poisťovne, z ktorých 66,79 percenta ovládal štát a 24,27 percenta Penta. „Podpísali sme predbežné zmluvy o predaji nášho podielu s obidvoma záujemcami,“ povedala pred koncom roka PR manažérka skupiny Penta Andrea Straková. Obe zmluvy boli uzatvorené za podobných podmienok v súlade s Memorandom o porozumení, ktoré Penta podpísala s ministerstvom financií, dodala. „Penta svoje akcie predá za rovnakú cenu, za akú svoje akcie predá štát.“
Analytici hodnotia predaj poisťovne, ktorá má ešte stále približne polovičný podiel na trhu, pozitívne. Nielen že by sa mala zvýšiť konkurencia na poistnom trhu, ale prínosom by bolo aj rozumné použitie výnosov z predaja, povedal analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť.
Podľa analytikov by nemal problém predstavovať ani to, že Allianz už na Slovensku kontroluje pomerne silnú poisťovňu. „Slovenská poisťovňa má sama osebe silné postavenie,“ povedal analytik Tatra banky Robert Prega. Spojenie alebo spolupráca s Allianzom, ktorý kontroluje asi 8 percent trhu, nezvýši až tak výrazne dominantné postavenie Slovenskej poisťovne.
Allianz za skoro 67-percentný podiel štátu v najväčšej slovenskej poisťovni zaplatí 144,9 milióna eúr, čo je približne 6,1 miliardy korún. Keďže Penta by mala predať akcie za rovnakú cenu ako štát, mala by tak za predaj svojho podielu dostať asi 50 miliónov eur, čo sú približne dve miliardy korún.
„Allianz ponúkol lepšiu cenu a aj podmienky. V mnohých aspektoch však boli obe ponuky veľmi blízke,“ povedal štátny tajomník ministerstva privatizácie Vladimír Drozda. Ako dodal, na cene za Slovenskú poisťovňu odráža skutočnosť, že v závere súťaže ostali len dvaja záujemcovia, čiže konkurencia bola pomerne malá.
Podľa analytikov cena poisťovne nie je príliš vysoká, ich odhady boli vyššie. Ako jeden z nich zdôraznil, aj keď cena asi odzrkadľuje situáciu v poisťovni, investor v prvom rade kúpil podiel na trhu. Na druhej strane to však môže byť spojené so znižovaním počtu ľudí a zmenou doterajších zmluvných podmienok.
Kým niektorí analytici očakávali, že cena poisťovne bude vyššia, štát tvrdí, že vyšší výnos neočakával. Cena dosiahnutá v súťaži prekročila ocenenia analýz, ktoré si dal spraviť štát, povedal František Palko z ministerstva financií. „Hodnota poisťovne je daná aj inými kritériami ako len čisté obchodné imanie,“ povedal Palko. „Cena je dobrá. Odráža danú realitu v danom čase,“ povedala ministerka privatizácie Mária Machová.
Konečný výnos štátu z predaja poisťovne sa ešte môže meniť. Napríklad ak by musela Slovenská poisťovňa v dôsledku nedostatku rezerv na bývalé zákonné poistenie odviesť do garančného fondu sumu vyššiu, ako je dohodnuté v zmluve, rozdiel zaplatí štát. „Podľa poradcu by nedostatok rezerv nemal byť taký veľký, aby musel štát doplácať,“ povedal Drozda. Na cene za poisťovňu sa prejavili aj výnosy z predaja Istrobanky a SKI Jasná. „Istrobanka zdvihla cenu poisťovne,“ povedal Drozda.
Prvých tridsať percent prišlo na účet štátu niekoľko dní po podpise zmluvy a zvyšok by mal prísť po splnení podmienok stanovených v zmluve a po získaní všetkých potrebných povolení. Časť sumy pritom ostane viazaná na účte, kým nebudú známe auditované výsledky poisťovne za minulý rok, na základe ktorých sa určí konečná cena.
Nemecký poisťovací gigant, ktorý sa minulý rok spojil s nemeckou Dresdner Bank a upevnil si tak svoje postavenie medzi najväčšími finančnými skupinami sveta, plánuje v Slovenskej poisťovni pokračovať v zameraní na životné a neživotné poistenie, pričom najmä zo začiatku bude klásť dôraz na povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel. Investor taktiež plánuje rozvinúť oblasť správy aktív.
Spolu so Slovenskou poisťovňou kúpil Allianz, ktorý kontroluje na Slovensku Allianz poisťovňu, aj skoro 50-percentný podiel na poistnom trhu. „Nekupujeme trhový podiel len z prestíže,“ povedal viceprezident Allianzu Klaus Junker. Podľa jeho slov sa nemecká poisťovňa rozhodla posilniť si svoje postavenie na Slovensku, lebo verí v silný rast slovenského poistného trhu. Allianz predpokladá, že podobne ako v západnej Európe, aj na Slovensku sa bude dariť hlavne životnému poisteniu a neskôr sa rozbehne aj dôchodkové a zdravotné poistenie.
Podľa Junkera Allianz v súčasnosti neuvažuje o spojení svojich dvoch poisťovní na Slovensku. Nevylúčil však, že sa tak v budúcnosti stane. Allianz zatiaľ chce najväčšiemu poisťovateľovi ponechať jeho pôvodný názov, ale aj to sa môže v budúc- nosti zmeniť. „Prečo by sme mali meniť meno len preto, že sa zmenil akcionár,“ povedal Junker.
Privatizácia Slovenskej poisťovne začala v júni tohto roka. Po tom, ako záujem prejavila viac ako dvadsiatka subjektov, predbežné ponuky predložili ôsmi. Vyhlásenia predstaviteľov vlády boli v tom čase veľmi optimistické. Podľa ich názoru veľký záujem bol očakávaný a vysoký počet záujemcov mal byť zárukou, že bude z čoho vyberať. Skutočnosť však nakoniec bola trochu iná.
Osmičku, ktorá pôvodne predložila ponuky, tvorili zahraničné spoločnosti. Boli medzi nimi Wiener Städtische, ktorá na Slovensku kontroluje Kooperativu, Česká pojišťovna, nemecký poisťovateľ Allianz, holandský Trust Banking Holding, poľský PZU so svojím partnerom Eureko, talianska La Fondiaria alebo holandský Aegon. Z nich len štyria dostali povolenie na vykonanie hĺbkovej kontroly - Aegon, Allianz, Eureko a La Fondiaria - ale dvaja sa rozhodli v súťaži nepokračovať.
Z vyhlásenia holandského poisťovateľa vyplýva, že Aegon ani po neúspechu pri privatizácii Slovenskej poisťovne nestráca záujem o slovenský trh a bude naďalej skúmať možné investičné príležitosti. Aegon nevylúčil vstup na trh prostredníctvom akvizície niektorej z poisťovní alebo založenie novej.
(gk)