Pani Eva M. chcela použiť svoju kartu vydanú Českou sporiteľnou len na kontrolu stavu účtu, keď k nej pristúpil neznámy muž, predstavil sa ako servisný technik a spýtal sa jej, či už vložila kartu do bankomatu. Po tom, ako odpovedala „áno“, jej neznámy povedal, že bankomat je pokazený, a aby skončila svoju transakciu tlačidlom „Storno“. Nezabudol dodať, že ak by to nefungovalo, tak on má kľúč a kartu jej vyberie.
Pani Eva poslúchla a transakciu ukončila. „V tej chvíli už chlapík stál chrbtom k automatu a očividne sa snažil zakrývať tú časť, kde je podávač peňazí,“ povedala Eva. Keďže jej bolo toto správanie podozrivé, podľa vlastných slov sledovala, čo sa vypíše na obrazovke a či jej automat vydá kartu. Ako dodáva, kartu jej bankomat po chvíľke vrátil a na obrazovke sa objavil oznam, že transakcia bola na prianie zákazníka ukončená.
Pani Eve však celá udalosť nedala pokoj a na druhý deň si overila ostatok na účte, kde chýbali štyri tisícky. Banková úradníčka ju následne poslala na políciu s tým, že banka už zaznamenala niekoľko podobných prípadov.
Podľa pani Evy bol podvod možný tak, že krátko po skončení transakcie a výbere karty je možné aktivovať bankomat a vybrať nejaké peniaze. Podľa policajtov ani predstaviteľov banky však také niečo nie je možné.
„Keď riešime podobné prípady, väčšina klientov pripustí, že zlodej mal prístup k bankomatu ešte pred stlačením tlačidla storno,“ povedal pre Mladú frontu Dnes policajný špecialista, ktorý sa zaoberá problematikou zneužívania platobných kariet. „Zlodej väčšinou odpúta pozornosť a zvolí si požadovanú sumu. Potom vyjde karta, čo je podľa postihnutého výsledok stlačenia storna a ten odíde. Za niekoľko sekúnd sa objavia peniaze,“ povedal policajt.
Podľa Mladej fronty hovorkyňa sporiteľne Klára Gajdušková tiež poprela, že by sa dal bankomat aktivovať po výbere karty. Ako dodala, pracovníci banky nikdy nevstupujú do klientských transakcií, ani keď idú opraviť bankomat alebo doplniť hotovosť.
GABRIEL KÁDASI