
Ľudia bývajúci v okolí Rolfesovej bane si zvykli, že z ich pozemkov každoročne ubudne pár centimetrov. FOTO – AUTOR
„Šopu sme tri razy posúvali. Budeme musieť aj plot, pretože drží len provizórne a môže každú chvíľu spadnúť,“ ukazuje obyvateľka domu na Braneckého ulici smerom k diere pod dreveným oplotením. Ľudia bývajúci v okolí Rolfesovej bane si zvykli, že z ich pozemkov každoročne ubudne pár centimetrov. Kamienky sa kotúľajú do hĺbky nebadane, ale so železnou pravidelnosťou.
Dolomitový lom s výmerou 1,3 hektára je ukrytý medzi panelákmi a rodinnými domami. Už dvadsať rokov je vyhlásený za prírodnú pamiatku, v súčasnosti s najvyšším stupňom územnej ochrany. Informačná tabuľa hovorí o sivých ramsauských dolomitoch.
Vplyvom počasia dochádza k erózii. Za posledné roky sa na juhozápadnej strane postupne rozpadol asi dva metre široký chodník. Kritická je aj stráň z Braneckého ulice. „Skaly sme pokryli vrstvou smoly. V lete sa roztápa a stmeľuje ich povrch. Ani deti potom neláka liezť na skaly. Aspoň takto sa snažíme zabrániť zvetrávaniu,“ ukazuje svojpomocnú prácu obyvateľka Marta Polačková.
Okresný úrad v Nitre ešte pred troma rokmi vyzval mesto na zabezpečenie najkritickejších úsekov. Vypracovaný projekt uvádza statické spevnenie, zaistenie skalných stien, oporných múrov. Mestskí poslanci sa však dosiaľ vážnejšie prírodnou pamiatkou nezaoberali a každoročne vyčlenia len okolo 50-tisíc korún na údržbu. To však nestačí ani na riadny plot. Mesto sa vlani obrátilo s požiadavkou o dotáciu na ministerstvo hospodárstva. „Žiadali sme 10,4 milióna korún. Na prvú etapu, ktorá zahŕňa najkritickejšiu časť, potrebujeme minimálne 3 milióny korún,“ vysvetľuje vedúci investičného oddelenia mestského úradu Imrich Cigáň.
JURAJ GERBERY