
Pred šesťdesiatimi rokmi sa začali napĺňať tragické osudy slovenských Židov. Dvadsiateho piateho marca 1942 zo zhromaždiska v Poprade vyrazil prvý vlak s „dobytčákmi“, aby na smrť odviezol asi tisícku dievčat vo veku okolo 20 rokov. Cieľom bol Osvienčim. Tragédiu si pripomenuli aj včera v Bratislave, na mieste, kde v minulosti stála synagóga.
FOTO TASR - PAVEL NEUBAUER
BERLÍN - Nemecká vláda znovu odmietla akýkoľvek ústupok v spore so slovenskými židovskými obcami, ktoré žiadajú odškodnenie za deportačné poplatky počas holokaustu. Nemecký kabinet tvrdí, že Ústredný zväz Židovských náboženských obcí na Slovensku nie je oprávnený také odškodnenie požadovať. Takto odpovedal postkomunistickej Strane demokratického socializmu.
Slovenskí Židia sa snažia o vrátenie peňazí, ktoré nacistickej Ríšskej banke vojnový slovenský štát odovzdal zo zhabaných židovských majetkov. Poplatok sa platil za každého deportovaného do vyhladzovacích táborov, Židia si tak vlastne museli zaplatiť svoje vlastné zlikvidovanie, čo považujú za obzvlášť poburujúce.
Spor sa vlečie už veľa rokov a slovenskí Židia sa obrátili na nemeckú justíciu. Berlínsky súd pred rokom ich žalobu na vyplatenie 140 miliónov mariek zamietol, pretože zväz nepovažuje za legitímneho žiadateľa.
Slovenská strana sa odvolala a slovenská vláda potvrdila, že zväz je „jediným subjektom na Slovensku oprávneným uplatňovať nároky voči Nemecku na vrátenie deportačného poplatku“.
Nemecká vláda včera zdôraznila, že individuálne nároky 3278 slovenských Židov prenasledovaných nacistami už Nemecko vyrovnalo. Židovské obce však poukazujú na to, že v roku 1942 fašisti deportovali zo Slovenska takmer 58-tisíc Židov, takže zvyšok z 500 ríšskych mariek za každého deportovaného vlastne zostal v Spolkovej republike Nemecko. Slovensko ich cez vojnu platilo podľa vynútenej medzištátnej dohody z roku 1942 za „vysťahovanie“ Židov.
(čtk)