
Jásir Arafat s členmi Medzinárodného parlamentu spisovateľov vo svojom sídle na západnom brehu - sprava José Saramago, Jásir Arafat, Oliver Stone a Russel Banks, predseda Medzinárodného parlamentu spisovateľov. Pred nimi sedia nigérijský laureát Nobelovej ceny Wole Sovinka a francúzsky spisovateľ Christian Salomon. FOTO - AP
JERUZALEM, RAMALLÁH, BRATISLAVA - Sedemdesiatdeväťročný José Saramago, portugalský laureát Nobelovej ceny za literatúru, známy najmä ako autor prózy Mesto mŕtvych, prirovnal izraelskú blokádu palestínskych území k holokaustu.
Tento jeho výrok vyvolal v Izraeli veľké pobúrenie: Saramago na návšteve Ramalláhu povedal, že nad mestom sa vznáša „duch Osvienčimu.“
Izraelský spisovateľ Amos Oz reagoval na Saramagove slová v novinách Jediot Achronot: „To je dnes najobľúbenejšie prirovnanie všetkých antisemitov na svete.“ „Saramago,“ píše Oz, „predviedol príšernú morálnu slepotu. Ako ľavičiar, človek, ktorý bojuje za právo Palestínčanov na vlastný štát v susedstve Izraela, vidím v Saramagových výrokoch facku do tváre všetkým obetiam nacizmu, mierovému táboru v Izraeli a celému ľudstvu.“ Izraelský spisovateľ A. B. Yehoshua hovorí, že taký výrok je „bezprecedentný a škandalózny“.
Izraelský generálny prokurátor Eljakim Rubinstein tvrdí, že Saramagove slová sú výrazom nevedomosti, a že každý ako-tak príčetný človek musí pochopiť, že sa nezakladajú na ničom. V stanovisku Wiesenthalovho centra v Jeruzaleme sa hovorí o „absurdnom porovnaní“, ktoré je dôkazom toho, že „vynikajúce literárne schopnosti vôbec nie sú zárukou historickej kompetentnosti“.
José Saramago bol v Ramalláhu spolu s delegáciou Medzinárodného parlamentu spisovateľov navštíviť palestínskeho básnika Machmuda Darwischa. Spolu s ním bol v Ramalláhu aj americký režisér Oliver Stone (JFK, Čata), ktorý tu chce nakrúcať dokument o Arafatovi a Šaronovi.
Spisovateľov z rôznych častí sveta pozval do Ramalláhu Machmud Darwisch, ktorého knihy sú preložené do hebrejčiny a čítajú ich aj izraelskí čitatelia. „Je to veľmi dobrý autor,“ povedala pre SME Yolanda Greenhutová z jeruzalemského Adamovho inštitútu pre demokraciu a mier.
Adamov inštitút už niekoľko rokov organizuje spoločné podujatia s palestínskymi partnermi, workshopy a diskusné stretnutia, na ktorých presadzuje izraelsko-palestínsky dialóg na miestnej úrovni, teda medzi bežnými ľuďmi a ktorý je kritický k politike premiéra Šarona. „Darwischa by som asi nepodporila,“ povedala včera Yolanda Greenhutová. „Pretože na zabíjanie nevinných ľudí nereaguje nijako. Hovorí totiž len to, čo väčšina palestínskych predstaviteľov: že je mu ľúto obetí, ale že násilie má korene v izraelskej politike a že si za to Izrael môže sám. A to nie je odpoveď.“
Pokiaľ ide o situáciu v Ramalláhu, „Saramogovo prirovnanie je nezmysel. Na druhej strane, naozaj je tam teraz veľmi zlá situácia. Je veľmi ťažké sa odtiaľ dostať a veľmi ťažko sa tam žije, hlavne, keď nemáte peniaze“, povedala Yolanda Greenhutová. „Toto miesto sa mení na koncentračný tábor,“ povedal pred niekoľkými dňami José Saramago. (dpa, čtk, mf)