
Takto to vyzeralo v Afganistane po zemetrasení 5. marca. Ľudia bez strechy nad hlavou sa vo veľkej zime museli pri následných záplavách a zosuvoch pôdy skrývať pred vodou na vyvýšených miestach. Krajinu pritom v posledných rokoch trápili práve rekordné suchá. FOTO - ČTK/AP
KÁBUL - Na Afganistan doľahla ďalšia pohroma. Tentoraz to nie je vojna, ale ničivé zemetrasenie v severnej časti krajiny. Po sérii silných otrasov zahynulo najmenej 2-tisíc ľudí a viac než tritisíc je zranených. Ide však stále len o odhady. Úrad OSN pre humanitárnu koordináciu odhadol počet mŕtvych dokonca na 4800.
Podľa pilota vrtuľníka Mohammada Harúna, ktorý bol v najviac postihnutom desaťtisícovom meste Nahrín, toho na pôvodnom mieste zostalo len veľmi málo. „Všetky domy sú opustené. Ľudia sa rozpŕchli, kam mohli. Ďalšie otrasy pokračovali aj vo chvíli, keď som mesto opúšťal. Na miesto prepravujeme lieky, zásoby, ale aj vrecia pre mŕtvych.“
Vláda už vyhlásila, že nie je v jej silách si s katastrofou poradiť vlastnými silami a požiadala svetovú verejnosť o pomoc. Bolo to tretie ničivé zemetrasenie za posledných päť rokov.
„Je to srdcervúca katastrofa,“ povedal minister vnútra Júnis Kanúní. Pred odletom do postihnutej oblasti poskytol na letisku v Kábule základnú informáciu: „Z trosiek sa dosiaľ podarilo vytiahnuť telá 1800 obetí, mnoho ich tam však stále zostalo. Viac než 30-tisíc ľudí stratilo domov.“
Pôda sa najsilnejšie triasla v provincii Baghlán. Bolo to veľmi intenzívne a najsilnejšie otrasy dosiahli silu šesť stupňov magnitúdy. Slabšie otrasy pôdy pokračovali aj popoludní. V trhovom mestečku Nahrin a Burke na úpätí pohoria Hindukúš zaznamenali epicentrum záchvevov. Obe sídla sú prakticky zrovnané so zemou. Väčšina domov z tejto oblasti sa stavia z nepálených tehál. V Nahríne je zničených 90 percent domov, hlásili priamo z miesta pracovníci francúzskej humanitárnej organizácie ACTED. „V prvom rade teraz treba poslať pokrývky, jedlo a vodu,“ povedal Francúz Ahmad Zahín.
Pomoc by mala prijsť z viacerých miest. Rusko plánuje poslať mobilnú nemocnicu, v Nemecku zasadal krízový štáb. Svetový program na výživu okamžite uvoľnil 158 ton potravinovej pomoci navyše. Tieto dodávky bude organizovať Organizácia Spojených národov (tá už poslala stovky stanov.
Silné otrasy pocítili aj v Mazáre Šaríf (vzdialenom 200 kilometrov od epicentra), kde vystrašení obyvatelia vybiehali z domov, alebo v pakistanskom Islamabade.
Na zničených miestach je chaos. „Ľudia sú zhrození a vládne tam veľký zmätok,“ tvrdil hovorca vplyvného náčelníka severnej časti krajiny, generála Dostúma. Bolo to už druhé silné zemetrasenie, ktoré v priebehu tohto mesiaca postihlo severný Afganistan. Pri prvom 3. marca zahynulo viac ako 100 ľudí.
Krízové situácie v Afganistane komplikuje ťažká dostupnosť miest, prakticky neexistujúca infraštruktúra a skutočnosť, že po rokoch bojov vláda nie je schopná reagovať, pretože jej chýba zázemie. (mch, reuters)