Kapitán Senca Ľubomír Guldan (vpravo) bojuje o loptu so stredopoliarom Slovana Bratislava Danielom Kosmeľom. Na snímke z mája tohto roku išlo o druholigový súboj, no oba tímy medzičasom postúpili do Corgoň ligy. Tá sa pre Senčanov začína dnes duelom s Nitrou, Slovan nastúpi zajtra proti Trenčínu. FOTO - TASR
Premiéru prvoligovej súťaže s dvanástimi mužstvami obstará súboj na trávniku pri Seneckých jazerách: domáci futbalisti privítajú NitruBRATISLAVA - Len jeden a pol mesiaca trvala letná futbalová prestávka. Už dnes večer rozohrajú v Senci 14. ročník Corgoň ligy. V novom šate. Počet účastníkov sa zvýšil z 10 na 12, dramatickosť zaručuje skutočnosť, že posledné štyri tímy sa po základnej časti (22 kôl do 25. novembra) stretnú s najlepšou štvoricou prvej ligy v súťaži o udržanie sa v súťaži. Výsledky zo základnej časti sa im anulujú.
Tímy na prvom až ôsmom mieste tabuľky Corgoň ligy čaká od 3. marca do 30. mája budúceho roku štrnásť kôl nadstavby v boji o majstrovský titul a pohárové miestenky. Do tabuľky si mužstvá prenesú body len zo vzájomných zápasov s družstvami, ktoré do nej postúpili. Nováčikmi je trojica MFK Košice, Slovan Bratislava a FC Senec.
Prvé kolo sa hrá tri dni
Už prvé kolo je rozťahané do troch dní. V Senci, ktorý dnes hostí Nitru, sa totiž rozhodli hrávať až do septembra domáce zápasy v piatok o 20.00 h. "Sú to najhorúcejšie mesiace v roku a keďže naša konkurencia Slovan či Inter budú hrávať v sobotu, zvolili sme takýto variant. Veríme, že nám priláka viac divákov do hľadiska. Aj preto, že pri jazerách bude v tom čase dovolenkovať množstvo turistov a piatok večer sa nám zdá vhodný čas na futbal," vysvetlil dôvody takéhoto kroku prezident a tréner Senca Jozef Valovič.
Hráčom chce pri návrate medzi elitu naďalej vštepovať ofenzívny futbal, aký FC produkoval už vlani v druhej najvyššej súťaži. "Radi by sme boli oživením súťaže. Dá sa síce hrať aj opatrný futbal len na výsledok, ale to nie je cesta, ktorou sa chcem vydať. Je nám však všetkým jasné, že to bude oveľa ťažšie ako vo vlaňajšej druhej lige." Senec je najmenšie mesto medzi futbalovou elitou, no Valovič verí, že na jar klub nebude mať starosti so záchranou.
Senec plný cudzincov
Pomôcť by mu v tom mali aj cudzinci, ktorých je pri Seneckých jazerách viac ako v ostatných družstvách. "Sme akýsi kozmopolitný tím," vraví Valovič. Za klub bude hrať Ghančan Anane, Belgičan Ray, Chorvát Matič a z izraelského Maccabi Netanya (ďalší tím, ktorý vlastní senecký majiteľ Daniel Jammer) sa vrátil do mužstva aj Maročan s francúzskym pasom Youssef Moughfire. "Aj keď je ich toľko, nevidím v tom žiadny problém. Niektorí sa už učia po slovensky," tvrdí Ľubomír Guldan, kapitán seneckých futbalistov. Garantovaný rozpočet klubu je zhruba 30 miliónov Sk, no podľa Valoviča v prípade dohody s ďalšími sponzormi, môže ešte narásť.
Senec dnes chce hrať na víťazstvo, no Nitra po výbornom vlaňajšom ročníku prehrať nechce. Kouč hostí Ivan Galád bude mať na lavičke aj útočníka Róberta Ráka, o ktorého má veľký záujem nemecký Kaiserslautern. "K dispozícii bude, ale či ho postavím, ešte neviem," tvrdil na včerajšej tlačovej besede.
Program 1. kola Corgoň ligy
Senec - Nitra
Dnes o 20.00 h
Rozhoduje Šulgan
B. Bystrica - Žilina
Sobota o 20.00 h
Rozhoduje Tomčík
Dubnica - Inter
Sobota o 20.00 h
Rozhoduje Jaška
Slovan - Trenčín
Sobota o 20.00 h
Rozhoduje Havrilla
Košice - Artmedia
Nedeľa 20.00 h
Rozhoduje Hracho
Ružomberok - Trnava
Nedeľa 20.00 h
Rozhoduje Hriňák