V pracovnej zmluve mám uvedené ako miesto práce pôvodné mesto. Do práce v súčasnosti cestujem 33 kilometrov, ak by som prijal nové miesto, musel by som každý deň cestovať až 60 kilometrov. Musím prijať nové miesto? Ak ho neprijmem, mám nárok na odstupné?
Dôvody preloženia pracovného miesta v tomto prípade nespĺňajú podmienky, ktoré určuje paragraf 55 Zákonníka práce. Takže v tomto prípade zamestnávateľ nemôže zamestnanca prinútiť, aby prácu vykonával v inom meste. Na tejto zmene sa môžu dohodnúť iba podľa paragrafu 54 Zákonníka práce. Ak zamestnanec nové miesto neprijme a dôjde ku skončeniu pracovného pomeru, zamestnanec nemá nárok na odstupné, pretože ustanovenie paragrafu 76 odsek 1 Zákonníka práce neformuluje poskytnutie odstupného ako právnu povinnosť zamestnávateľa, ale ako oprávnenie zamestnávateľa, obsahovo a vecne obmedzené skončením pracovného pomeru výpoveďou podľa § 63 ods. 1 písmeno a), b) a c) Zákonníka práce, a to ak:
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia.
Zamestnanec teda dostane odstupné, iba ak dostane výpoveď podľa tohto ustanovenia a zároveň sa zamestnávateľ rozhodne mu odstupné vyplatiť.
Pracujem v súkromnej firme ako účtovníčka. Majiteľ firmy však odo mňa chce, aby som chodila aj na poštu s listami alebo varila kávu, keď má návštevu, keďže nemá sekretárku. Musím robiť aj tieto práce, keď je v pracovnej zmluve napísané, že mám robiť účtovníčku? Keď to robím, mal by mi majiteľ firmy za to priplatiť?
Podľa ustanovenia paragrafu 47 ods. 1 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou. Ak má niekto v pracovnej zmluve uvedený ako druh práce účtovníčka, nemá povinnosť vykonávať iné práce. Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn. Ak by však bola ochotná vykonávať tieto iné práce, obe strany si ich musia dohodnúť v dodatku k pracovnej zmluve, kde by si za ne mohla žiadať príslušné mzdové ohodnotenie.
Pracujem v poisťovni na úseku vývoja nových produktov. Keďže poisťovňa prechádza reorganizáciou, má sa moje pracovné miesto zrušiť. Dostala som ponuku, že môžem robiť na úseku podpory zákazníkov telefonistku. Zároveň by sa mi však takmer o polovicu znížil plat. Musím toto miesto prijať? Mám vysokú školu a telefonistke stačí stredoškolské vzdelanie. Ak toto miesto neprijmem, musí mi firma vyplatiť odstupné? Na aké odstupné mám právo?
K zmene obsahu pracovnoprávnych vzťahov dochádza na základe dohody. Zamestnávateľ môže jednostranne zmeniť obsah pracovnoprávneho vzťahu len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v paragrafe 55 Zákonníka práce, čo však nie je tento prípad. V tomto prípade sa zamestnávateľ pravdepodobne snaží splniť zákonnú povinnosť podľa paragrafu 63 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, a to ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť a zamestnávateľ chce ukončiť pracovný pomer výpoveďou z tohto dôvodu, je zamestnávateľ povinný ponúknuť zamestnancovi inú vhodnú prácu. Zákonník práce však pojem "vhodná práca" neupravuje. Vhodnou prácou môže byť akákoľvek práca v mieste, ktoré bolo dohodnuté v pracovnej zmluve ako miesto výkonu práce. Takáto práca nemusí zodpovedať druhu práce, ktorý si účastníci dohodli v pracovnej zmluve. Je to každá práca, ktorá bude zodpovedať zdravotnému stavu zamestnanca a pokiaľ možno jeho kvalifikácii a schopnostiam.
Zamestnávateľ musí ponúknuť zamestnancovi akékoľvek voľné miesto, ktoré je v organizácii k dispozícii v čase dania výpovede, nielen miesto zodpovedajúce pôvodnej pracovnej zmluve, prípadne kvalifikácii zamestnanca, a to aj vtedy, keď toto miesto vyžaduje predchádzajúcu prípravu zamestnanca, záleží len na zamestnancovi, či ponuku zamestnávateľa prijme, alebo ju odmietne. Zamestnávateľ však musí ponúknuť zamestnancovi pred výpoveďou predovšetkým to voľné miesto, ktoré sa vzhľadom na jeho zdravotný stav, pracovné schopnosti a kvalifikáciu javí pre zamestnanca ako vhodné. Hľadisko vhodnej práce neprichádza do úvahy len v tom prípade, keď zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu na doterajšom, prípadne na inom pracovisku.
Ak nové miesto neprijme a dôjde ku skončeniu pracovného pomeru, nárok na odstupne táto zamestnankyňa nemá, pretože ustanovenie paragrafu 76 ods. 1 Zákonníka práce neformuluje poskytnutie odstupného ako právnu povinnosť zamestnávateľa, ale ako oprávnenie zamestnávateľa, obsahovo a vecne obmedzené skončením pracovného pomeru výpoveďou.
Pracujem v nemocnici ako zdravotná sestra. V januári som si zlomila nohu. Až doteraz som bola práceneschopná. Nohu však stále nemôžem plne zaťažovať, a preto nemôžem ďalej pracovať ako zdravotná sestra, pretože pri tejto práci celý deň chodím. V nemocnici mi ponúkli miesto na recepcii s tým, že mi znížia asi o tretinu plat. Musím toto miesto prijať? Som vdova a mám osemročnú dcéru, preto si nemôžem dovoliť zarábať menej. Ak by som sa rozhodla odísť z nemocnice, musia mi vyplatiť odstupné?
Práca, na ktorú zamestnávateľ zamestnanca preraďuje, musí byť pre zamestnanca vhodná, teda musí zodpovedať jeho zdravotnému stavu. Zamestnávateľ by pritom mal prihliadať aj na to, aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu. Zamestnávateľ je povinný prerokovať so zamestnancom dôvod jeho preradenia a dĺžku jeho trvania. Zamestnanec môže žiadať, aby mu zamestnávateľ vydal písomné oznámenie o dôvode a o dobe tohto preradenia. Ak odpadnú dôvody preradenia, je zamestnávateľ povinný zaradiť zamestnanca na jeho pôvodnú prácu. Ani v tomto prípade nemá zamestnankyňa nárok na odstupné, závisí to od zamestnávateľa.