Slovensko má v Iraku v súčasnosti viac ako 100 ženistov, ktorí tam likvidujú míny. FOTO - ARCHÍV TASR |
TRENČÍN - Minister obrany František Kašický už hovoril s námestníkom ministra zahraničia USA Danom Friedom o zámere novej vlády stiahnuť slovenských vojakov z Iraku. "Zobrali to na vedomie a privítali signál, že budeme všetky veci s našimi partnermi komunikovať," povedal včera Kašický.
Odchod našich vojakov bude aj v programovom vyhlásení vlády, ale termín zatiaľ známy nie je. Premiér Robert Fico ešte pred voľbami hovorí o stiahnutí našich vojakov "hneď, ako sa Smer dostane do vlády", ale po voľbách je už opatrnejší. Pripustil aj debatu o výcviku Iračanov na Slovensku.
Z vyjadrení ministra Kašického vyplýva, že slovenskí vojaci odídu z Iraku zrejme až v roku 2007 a celý proces chce zladiť s tým, ako v Iraku prebehne odovzdanie moci tamojšej vláde.
"Stiahnutie vojakov z Iraku nesmie narušiť doterajšie pôsobenie. Budeme ho úzko komunikovať aj so spojencami," povedal Kašický.
Aj minister zahraničia Ján Kubiš potvrdil, že Slovensko chce zostať spojencom koalície v Iraku i novej irackej vlády. Stiahnutie našich vojakov je podľa neho vyjadrením vôle našich občanov.
Milan Urbáni zopakoval, že HZDS nie je za okamžité stiahnutie. "Naši vojaci by mali odísť až s ostatnými vojskami, chceme dodržať dohody," zdôraznil.
SNS by naopak okamžitý odchod našich vojsk z Iraku privítala. Jej predseda Ján Slota pre TA3 povedal, že nevidí dôvod, "prečo by sme tam mali šaškovať".
Premiér Fico hovorí, že Slovensko by sa nemalo zúčastňovať na aktivitách, ktoré vznikli bez rezolúcie OSN. Použitie ozbrojenej sily proti Iraku označuje dokonca za "hrubé porušenie medzinárodného práva".
Analytik Ivo Samson Ficove názory vyvracia, lebo Slovensko podľa neho poslalo vojakov do Iraku práve až na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Tá vtedy vyzvala všetky členské krajiny, aby aj vojensky pomohli správe Iraku.
Kašický už požiadal náčelníka generálneho štábu, aby vypracoval analýzu odchodu našich vojakov z Iraku.
Hovorca ministra Milan Vanga si však myslí, že o stiahnutí našich vojakov by mal rozhodnúť parlament, lebo ten ich tam vyslal. Za najčistejšie riešenie to považuje aj ústavný právnik Ladislav Orosz.
Iracká misia bola predvolebnou témou aj v iných krajinách. Po voľbách sa rozhodli stiahnuť svojich vojakov napríklad Španieli, Ukrajinci, Bulhari a nedávno to prisľúbil aj nový taliansky premiér Romano Prodi. Pre odpor verejnej mienky tak urobili aj Nóri, Holanďania či Maďari.
Slovensko má v Iraku v súčasnosti viac ako 100 ženistov, ktorí tam likvidujú míny.
(cha, mp)