Skončí oslabenie druhého piliera na súde?

BRATISLAVA - Vládna koalícia zvažuje, že zmení aj percento odvodov, ktoré sa pripisuje na účet sporiteľov v dôchodkových správcovských spoločnostiach ...

Ficova vláda zvažuje zmeny dôchodkového sporenia, v ktorom je už takmer jeden a pol milióna ľudí, väčšinou dobrovoľne. Nie je vylúčené, že ho bude chcieť oslabiť. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA

BRATISLAVA - Vládna koalícia zvažuje, že zmení aj percento odvodov, ktoré sa pripisuje na účet sporiteľov v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS). Predseda vlády Robert Fico v pondelok povedal, že "koalíciu znepokojujú obavy z narastajúceho deficitu Sociálnej poisťovne, lebo polovica peňazí sa odsúva do súkromných spoločností".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ešte pred mesiacom Fico pre týždenník Slovo povedal, že treba zmeniť "nevýhodný" pomer rozdelenia dôchodkových odvodov medzi Sociálnou poisťovňou a súkromné DSS. "Napríklad na 12 percent pre Sociálnu poisťovňu a 6 percent pre dôchodkovú spoločnosť," povedal.

Dnes platia sporitelia do Sociálnej poisťovne na penzie dnešných dôchodcov 9 percent z hrubého príjmu a 9 percent sa im odvádza na ich vlastné účty v dôchodkových spoločnostiach. Do druhého piliera sa už zapojilo 1,4 milióna ľudí a čistá hodnota ich majetku vo fondoch DSS dosiahla na konci minulého týždňa 17,49 miliardy korún.

Ministerka práce Viera Tomanová Ficovu rétoriku zmiernila. Minulý týždeň pre SME povedala, že prípadným zmenám v druhom pilieri bude predchádzať dôkladná analýza a stretnutia so zástupcami DSS.

SkryťVypnúť reklamu

Krok späť

Bývalá ministerka práce za SDKÚ Iveta Radičová hovorí, že rast deficitu Sociálnej poisťovne sa nezastaví, ani keby sa odvody na účty sporiteľov zrušili úplne. "Zase budeme môcť garantovať len také nízke dôchodky ako kedysi," povedala. Pripomenula, že deficit sa v poisťovni vytváral aj predtým. "Treba si spomenúť, prečo sme reformu a druhý pilier robili."

Zmenšenie druhého piliera by podľa riaditeľa Nadácie F. A.

Hayeka Martina Chrena síce prinieslo Sociálnej poisťovni miliardy navyše, ale "na úkor toho, že v budúcnosti by musela vyplatiť mnohonásobne viac".

Meniť pravidlá by nebolo spravodlivé najmä voči sporiteľom. "Vláda, ktorá by znížila percento odvodov, by týchto ľudí a ich úspory nenávratne poškodila a súčasných mladých ľudí by pripravila o možnosť získať v budúcnosti dôstojný dôchodok," povedal Chren. Podľa právnika Tomáša Kmenca je otázne, či by takéto riešenie bolo v súlade s ústavou a či by sa zmena pravidiel nedotkla práv sporiteľov, ktorí sú v druhom pilieri. "Nedá sa vylúčiť ani to, že by vlastníci dôchodkových spoločností mohli požadovať od Slovenska odškodnenie na základe bilaterálnych zmlúv o ochrane investícií," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Ekonóm Ivan Švejna upozorňuje, že oslabenie dôchodkového sporenia by poškodilo tých, ktorí zarábajú málo. "Druhý pilier je pre tých, čo nemajú veľké platy." Pripomenul, že v Maďarsku aj Poľsku dôchodkové sporenie zavádzali ľavicové vlády.

S deficitom sa počítalo

Štart kapitalizačného piliera prirodzene spôsobuje výpadok v priebežnom financovaní dôchodkov, ale s tým bývalá vláda počítala. Prvé dôchodkové dávky z neho začnú dôchodcom plynúť po roku 2014 a náklady spojené so zavedením druhého piliera sa teda budú postupne znižovať. "Od roku 2054 sa výrazným spôsobom bude zlepšovať bilancia priebežného piliera a spoločnosť bude z fungovania kapitalizačného piliera už len získavať," píše sa v analýze rezortu financií.

Deficit spojený so zavedením druhého piliera plánovala bývalá vláda vykrývať zdrojmi z privatizácie, na čo vyčlenila 70 miliárd korún. Podľa odhadov by mali postačiť na krytie schodku v prvom pilieri do roku 2010. Ministerstvo financií v analýze počítalo s tým, že potom by peniaze získalo zvýšením verejného dlhu, prípadne tak, že pripraví prebytkový štátny rozpočet.

SkryťVypnúť reklamu

Sociálna poisťovňa dostala na tento účel od štátu doteraz 6 miliárd korún. Podľa jej riaditeľa Halmeša je dohoda s ministerstvom financií taká, že ak klesne hotovosť na účte Sociálnej poisťovne pod 10 miliárd korún, štát jej dodá 2 miliardy. Schodok, zapríčinený znížením odvodov do prvého piliera, dosiahne v tomto roku v Sociálnej poisťovni 18 miliárd korún.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu