FOTO - ČTK |
Mladí ľudia získavajú informácie o triedení odpadu z dennej tlače, z letákov, niektorí z vlastnej iniciatívy. Často sa objavovala odpoveď iné zdroje, ktorá však nebola ďalej špecifikovaná.
Polovica opýtaných tvrdí, že odpad triedi, no výsledky tomu nenasvedčujú. Ešte stále sa u nás odpad separuje len sporadicky. Dvadsaťpäť percent študentov napísalo, že odpad triedi čiastočne, ale hodenie jednej PET fľaše do zberného kontajnera raz za čas však nemožno považovať za seriózne triedenie odpadu.
Väčšina žiakov správne uviedla, že triedenie odpadu na Slovensku nie je povinné. Len pripomíname, že zákon o povinnom triedení odpadu vstúpi do platnosti v roku 2010.
Dôvodmi triedenia odpadu sú podľa opýtaných recyklácia, šetrenie surovinami, ochrana životného prostredia a pre niektorých aj svedomie.
Naši maturanti sa mali vyjadriť aj k otázke, na aké skupiny odpadov sa triedi bežný komunálny odpad. Sú to tieto skupiny: sklo, papier, plasty, kovy, bioodpad, elektrosúčiastky a nebezpečný odpad.
Možno aj vás prekvapilo, že niektorí študenti sa o triedenie odpadu zaujímajú asi tak, ako zebra o to, koľko je hodín. Preto sa skúsme zamyslieť nad súčasnou situáciou, aby sa o pár rokov nestala zo Slovenska obrovská skládka odpadu.
Nina Chromá, Michaela
Leštáchová, Annamária
Schutová, Monika Besedová, Lucia Martišková, Ivana Šujanová