Ekonomicky vždy neznamená ekologicky

Úroveň triedenia odpadu v Česko-Slovensku začala narastať po páde socialistického režimu. Pôvodne sa triedením odpadu zaoberali Technické služby. Prvý zákon o zaobchádzaní s odpadom bol schválený v roku 1991. Celkovo bol novelizovaný 11-krát, pričom ...

Úroveň triedenia odpadu v Česko-Slovensku začala narastať po páde socialistického režimu. Pôvodne sa triedením odpadu zaoberali Technické služby. Prvý zákon o zaobchádzaní s odpadom bol schválený v roku 1991. Celkovo bol novelizovaný 11-krát, pričom bol obohatený o viaceré nové vyhlášky. K jeho najväčším úpravám došlo po rozdelení Česko-Slovenska v roku 1993 a následne v roku 2004 po vstupe Slovenska do Európskej únie.

Najnovšia legislatívna úprava nariadila, že od roku 2006 sa biomasa - biologický odpad z mestskej zelene napr. z cintorínov a parkov, nesmie vyvážať na skládku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V tomto smere je však spoločnosť TEZAS o krok vpred. Už asi päť rokov tu funguje kompostáreň na spracovanie biomasy, ktorá sa často využíva aj na energetické účely. Jej rozkladom však vzniká nebezpečný metán, ktorý poškodzuje ozónovú vrstvu. Od roku 2010 by sa mal zákon o biomase vzťahovať aj na domácnosti.

Spoločnosti zaoberajúce sa triedením odpadu sú dotované zo slovenského recyklačného fondu. Ten zhromažďuje finančné prostriedky od výrobcov obalov, ktoré sú hradené za každý kilogram vyprodukovaného odpadového materiálu.

Na zefektívnenie triedenia odpadu sa snaží obec rovnako ako i súkromné firmy vypracovať rôzne projekty. Obce sú v tomto smere zvýhodnené až 90-percentnou dotáciou z recyklačného fondu. Súkromné organizácie si však 60 % nákladov pri uskutočňovaní projektu musia hradiť samy. Nové návrhy obce pri nakladaní s odpadom však boli zamietnuté, preto sa tejto úlohy zhostila spoločnosť TEZAS. Z recyklačného fondu môže dostať finančný príspevok len do výšky 40 %, preto musí preukázať, že disponuje dostatočnými finančnými prostriedkami, ako i spôsobilosťou uskutočňovať takýto projekt. Súčasťou projektu je i zabezpečiť odberateľov produktov z recyklovaného materiálu. Prvým krokom pri uskutočňovaní projektu bolo stanovenie si odoberaných komodít. V prípade TEZAS-u ide o papier, sklo, plasty, kovový odpad, viacvrstvové obalové materiály - TETRAPACK a hliníkové plechovky. Úspešnosť celého projektu závisí od počtu obyvateľov, ktorí sa môžu do neho aktívne zapojiť.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu zostávajú najdôležitejším faktorom peniaze. Pri zostavovaní projektu musí dbať spoločnosť hlavne na to, aby boli nové metódy výhodnejšie nielen pre odberateľov odpadov, ale predovšetkým pre občanov. Pri separácii odpadu dostane obec peniaze od recyklačných spoločností, z recyklačného fondu a navyše nemusí platiť poplatok za uloženie odpadu na skládke. Skládkovanie je aj napriek tomu pre väčšinu ľudí čoraz pohodlnejšie. Poplatky za odpad sa stanovujú každý rok nanovo. V súčasnosti ide o 800 Sk za tonu odpadu uskladneného na skládke. Obce, okrem pevne stanoveného poplatku, musia platiť aj zákonný poplatok do špeciálneho fondu. Táto suma sa znižuje s počtom triedených komodít. V rámci 800-korunového poplatku môžu občania kedykoľvek bezplatne priniesť do TEZAS-u akýkoľvek odpad.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek snahám o redukovanie odpadu jeho množstvo na Slovensku v posledných rokoch stúpa. V porovnaní so západnými krajinami je ho však podstatne menej. Predpokladá sa, že s narastajúcimi poplatkami za skládkovanie sa budú občania viac zaujímať o triedenie odpadu. Je však otázne, či sa zmení myslenie ľudí natoľko, že pri zaobchádzaní s odpadom budú myslieť aj na životné prostredie a nielen na svoju peňaženku.

Ivana Krajčiová,

Natália Šefčíková,

Katarína Stotková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 736
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 047
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 814
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 198
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 741
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 275
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 246
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 349
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu