Fyzik Nikola Tesla menil svet, ale zomrel sám a opustený

Desiatky metrov dlhé elektrické výboje, žiarovka svietiaca bez zjavného zdroja energie alebo loď na diaľkové ovládanie - tým všetkým udivoval verejnosť slávny vynálezca Nikola Tesla.

Pri pohľade na dlhý zoznam jeho objavov je zrejmé, prečo býva tento muž s uhrančivým pohľadom označovaný za človeka, ktorý "vynašiel dvadsiate storočie". Od narodenia Nikolu Teslu uplynulo v pondelok 150 rokov.

Mimoriadne nadaný fyzik sa venoval najmä výskumu vlastností dvoch a viacfázových elektrických prúdov a experimentom s vysokým napätím. Medzi jeho najdôležitejšie objavy patria systémy produkujúce a využívajúce striedavý prúd, najmä trojfázový elektromotor. Meno slávneho vynálezcu má aj transformátor, bez ktorého by sa nezaobišli súčasné televízory či rádiá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tesla dlhodobo experimentoval aj s bezdrôtovým prenosom energie a informácií. Počas svojho života si nechal patentovať viac ako sto nápadov. Tesla na seba neupozorňoval len vynálezmi, ale aj excentrickým spôsobom života, ktorý akoby potvrdzoval, že hranice medzi genialitou a šialenstvom sú veľmi tesné. Tvrdil o sebe, že je jasnovidec a v predstavách je schopný jasne vidieť fungovanie navrhnutých aparátov.

Nedôverčivé či priamo negatívne reakcie verejnosti vyvolávali niektoré ďalšie vyhlásenia, napríklad že zachytil vysielanie z vesmíru, alebo že vynašiel smrtiaci lúč, ktorý dokáže zničiť 10-tisíc lietadiel na vzdialenosť 400 kilometrov. Problémy pôsobili i jeho praktické experimenty, často sprevádzané bleskmi a inými znepokojujúcimi javmi.

SkryťVypnúť reklamu

Nikola Tesla sa narodil 10. júla 1856 v chorvátskom Smiljane v rodine srbského pôvodu. Najprv študoval matematiku a fyziku na polytechnike v rakúskom Grazi, odkiaľ neskôr na krátky čas odišiel na univerzitu do Prahy. Po skončení štúdií Tesla pracoval najprv v Budapešti a Paríži. V roku 1884 zamieril Tesla so štyrmi centami vo vrecku na americký kontinent.

V Spojených štátoch našiel prácu u vynálezcu a podnikateľa Thomasa Alvu Edisona. Dvaja géniovia však spolu nedokázali vychádzať. Rozchádzali sa predovšetkým v názoroch na budúcnosť elektrických systémov. Zatiaľ čo Edison preferoval jednosmerný, Tesla presadzoval striedavý prúd.

Po rozchode s Edisonom si Tesla zariadil vlastné laboratórium, v ktorom vykonával svoje pokusy. Niekedy mohla byť pri experimentoch prítomná aj verejnosť, ktorú slávny fyzik udivoval napríklad tým, že dokázal rozsvietiť žiarovku, ktorú držal v ruke. Elektrina prúdila jeho vlastným telom, čím demonštroval bezpečnosť striedavého prúdu. Neskôr Tesla dokázal energiu žiarovkám dodávať úplne bez vodiča.

SkryťVypnúť reklamu

Teslove vynálezy neboli len atrak?ciou, ale nachádzali využitie aj v praxi. Už v roku 1885 kúpil George Westinghouse, riaditeľ elektrárenskej spoločnosti z Pittsburghu, viacero Teslových patentov na zariadenie produkujúce a využívajúce striedavý prúd.

Tesla sa podieľal aj na konštrukcii generátorov inštalovaných vo vodnej elektrárni pri Niagarských vodopádoch. V roku 1888 navyše uzrel svetlo sveta prvý trojfázový indukčný elektromotor a o desať rokov neskôr predviedol Tesla verejnosti diaľkovo ovládanú loďku.

Nie všetko však Teslovi vyšlo podľa jeho želania. V roku 1900 sa pustil na Long Islande do stavby vysielača, ktorý mal zabezpečiť bezdrôtový prenos informácií do celého sveta. Nezohnal však dosť peňazí a projekt musel zastaviť.

Jeho čudáctvo bolo stále väčšie, a tak Tesla nezískal širší okruh priateľov. Zomrel opustený 7. januára 1943 v New Yorku. Mal 87 rokov. Na počesť slávneho fyzika, bola jeho menom označená jednotka magnetickej indukcie.

SkryťVypnúť reklamu

Zajtra - James Cook

Autor: TOMÁŠ DUŠEK, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 602
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 338
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 160
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 362
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 843
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu