BRUSEL, BRATISLAVA - Európski socialisti sa včera dôrazne ohradili proti výrokom premiéra Roberta Fica, že kritizujú jeho vládu na nátlak veľkých nadnárodných firiem. Fico to na adresu socialistov povedal v nedeľu v televízii TA 3 s tým, že veľké firmy "majú strach, že prídu o svoje miliardové zisky", lebo jeho vláda im plánuje zvýšiť dane.
"To je úplný nezmysel. Žiadny vonkajší tlak na nás nebol vyvíjaný," odkázal Ficovi šéf socialistov v Európskom parlamente Martin Schulz cez svojho asistenta Armina Machmera.
Ficovo tvrdenie odmietol aj hovorca Európskej socialistickej strany Julian Scola. "Ani jedna nadnárodná firma nás nekontaktovala. Rozhodnutie pozastaviť Smeru členstvo súvisí len a jedine s účasťou SNS vo vláde, čo je pre nás neprijateľné," povedal Scola.
Fica ostro kritizovala aj europoslankyňa a podpredsedníčka Smeru Monika Beňová. Podľa nej Fico "hľadá nepriateľa tam, kde nie je".
Slovenský premiér naznačil aj to, že za kritikou jeho vlády môžu byť socialistickí europoslanci z Maďarska, ktorí "mali záujem, aby v slovenskej vláde opäť sedela SMK".
Scola to odmietol slovami, že "žiadny maďarský lobing sa nekonal. Za dočasné vylúčenie Smeru boli všetky naše partnerské strany, s výnimkou českej ČSSD". Jeden z hlavných predstaviteľov eurosocialistov, holandský europoslanec Jan Marinus Wiersma, považuje vyhlásenie slovenského premiéra za "úplne smiešne". Fico sa podľa neho "snaží utiecť od skutočného problému a tým je prítomnosť SNS vo vláde. S biznisom nemá naše rozhodnutie nič spoločné".
Aj Wiersma sa ohradil proti Ficovmu tvrdeniu, že si kritiku objednali Maďari. "Fico tu rozohráva veľmi nebezpečnú protimaďarskú hru, vôbec sa mi to nepáči," vyhlásil
a dodal, že "maďarskí socialisti naopak hovorili umiernenejšie" ako ich západoeurópski kolegovia.
Monika Beňová považuje Ficove slová za "preexponované" a mrzí ju, že premiér ide do slovných súbojov s vlastnou frakciou a celým európskym spoločenstvom.
Naopak, oveľa opatrnejší je ďalší podpredseda Smeru a europoslanec Vladimír Maňka. Chápe európskych socialistov, na druhej strane sa však podľa neho vytvára lobing cez rôznych ľudí vrátane poslancov zo Slovenska a Maďarska. Do angličtiny sa vraj prekladajú výroky šéfa SNS Jána Slotu a tie sa posielali e-mailami všetkým europoslancom. "Niektoré boli možno povedané pri pive a európski socialisti ich prijímajú tak, že keď to niekto takto povie, tak to aj tak myslí," povedal Maňka.
Beňová vyhlásila, že hľadanie nepriateľa v zahraničí bolo na Slovensku naposledy za vlády Vladimíra Mečiara začiatkom 90. rokov. "My nemáme nepriateľa v zahraničí. Sme rovnoprávny štát Európskej únie a vyvolávanie takýchto emócií nie je v prospech Slovenska ani vlády, nehovoriac už o Smere," povedala.
Beňová sa zastala aj europoslancov z Maďarskej socialistickej strany, ktorí "nevyvíjali žiadne úsilie
a tlak, ktorým by chceli degradovať alebo vydávať informácie o tejto vláde".
Beňová sa ako jediná z vedenia Smeru kriticky vyjadruje ku koalícii so SNS. Nie je vylúčené, že môže stratiť funkciu podpredsedníčky strany. Už pred voľbami ohlásila čiastočný ústup zo straníckych pozícií, čo bolo vraj na tlak vedenia Smeru.
Na otázku, či sa neobáva o svoj post vo vedení strany, povedala, že nešla do politiky preto, aby sa niečoho obávala. "Žijeme v demokratickej krajine a čoho sa mám obávať? Že nebudem podpredsedníčkou strany? Tak potom sa toho naozaj nemám prečo obávať."
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁIGOR STUPŇAN