FOTO: ARCHÍV |
predpoklady a nie preto, že je žena či muž. Aj preto zrejme väčšia časť opýtaných v prieskume agentúry MVK vyslovila názor, že ženy sú rovnako dobré šéfky ako muži.
Napriek tomu však podľa prieskumov ženy obsadzujú len tretinu manažérskych postov
v Európe a v top-manažmente významných firiem je ich dokonca len jedna desatina. Je to diskriminácia, situácia zapríčinená rozdielnym hodnotovým rebríčkom žien a mužov alebo rozdielnymi schopnosťami oboch pohlaví?
Zrejme je pravda niekde uprostred. Sčasti sa na tomto stave určite podieľajú aj zdedené stereotypy zmýšľania - niektorí ľudia si jednoducho nedokážu predstaviť na vedúcom poste ženu. Aj v prieskume agentúry MVK ľudia častejšie súhlasili s tvrdením, že ženy sú horšie šéfky ako muži - jedinou výnimkou boli ženy v domácnosti a na materskej dovolenke a manažéri tí hodnotili mužov horšie. Podľa politických preferencií dávali ženám-šéfkam lepšie známky len priaznivci ANO a Slobodného fóra a najhoršie dopadli v skupine voličov SDKÚ.
Konzultanti personálnych agentúr tiež tvrdia, že pre obsadenie pozícií v top-manažmente požadujú mnohí klienti kandidátov - mužov. Sú totiž presvedčení, že ženu by na vedúcom poste spolupracovníci neakceptovali a nedokázala by si získať autoritu.
"Nechcem hádzať všetkých mužov do jedného vreca, ale môj názor je, že ženy si vedia získať autoritu lepšie ako muži. Vedia tiež racionálnejšie pristupovať k problémom, lepšie komunikovať aj zorganizovať si prácu," hovorí riaditeľka Centra jazykov Akadémie vzdelávania Eva Ryder.
Ďalším "hendikepom" žien v očiach zamestnávateľov býva rodina - odchod na materskú totiž môže prerušiť nielen sľubne naštartovanú kariéru. "Aj ja ako vedúci pracovník musím zvažovať situáciu aj z tohto hľadiska, pretože mojou úlohou je, aby pracovný tím čo najlepšie fungoval," priznáva Eva Ryder. "Odchod členky tímu na materskú môže byť komplikácia, ale nechcela by som to stavať ako kritérium pri rozhodovaní." Niektoré ženy sami uprednostnia rodinu pred zamestnaním a nestoja o povýšenie - chcú mať radšej viac času na domácnosť, deti a manžela.
A naopak tie, ktoré považujú postup na vedúce miesto za výzvu a cestu k profesionálnemu rastu, dokážu si väčšinou rodinný a pracovný život zorganizovať tak, aby sa navzájom nevylučovali, ale dopĺňali; ak pomôže aj zamestnávateľ ochotný pristúpiť na zmeny. "Naša riaditeľka Centra projektov napríklad pokračovala v práci aj počas materskej - z domu," dodáva Eva Ryder. "Ale viem, že niekedy sa to skĺbiť nedá, pretože nároky sú dnes vysoké."