Taliansky kapitán Fabio Cannavaro (v strede) nad spoluhráčmi s trofejou pre majstrov sveta 2006. Taliansko získalo po finálovom víťazstve nad Francúzskom štvrtý titul. FOTO - REUTERS
o šampionátu, a iba dva razy ju v ňom zdolali. V oboch prípadoch Brazílčania. Nad európskymi finalistami Taliani vedú 4:0.
Logické prvenstvo
Pred finále sa názory na favorita rôznili. Teraz je už jasné, že taliansky triumf bol logickým vyvrcholením dlhodobej cesty tímu. Dnešný futbal je dokonale zviazaný taktikou, ani na tomto šampionáte sme nevideli veľa zápasov, v ktorých by ofenzíva víťazila na celej čiare. Kondícia je v tímoch, ktoré sa prebojujú na finálový sviatok, na vysokej úrovni. Rozhoduje taktika, prehľad, rozum, skúsenosti. Obrazne povedané, kto je najlepšie naprogramovaný, vyhráva. A v tomto boli Taliani nedostižní.
V samotných zápasoch Taliani hrali akoby šachové partie z počítača proti amatérom. Amatér môže takého súpera zaskočiť nečakaným ťahom, ale nedokáže ho zdolať. Aj preto sú logickými majstrami sveta vo futbale v dnešnej podobe. Ako povedal Pelé "je to najvernejšia tvár súčasného futbalu."
Francúzska nádej
Finále hrala logika proti nádeji. Tím nádejí okolo Zidana sa skladal po dlhých strastiplných etapách. Médiá i fanúšikovia volali naspäť Zidana. Ten sa vraj až po tajomnom telefonáte so svojím bratom (jeho obsah doteraz nezverejnili) vrátil. Zlákal aj Thurama a Vieiru. V skupine sa Les Bleus iba pomaly rozbiehali. Po vyradení Brazílie tím herne zosilnel a vlastne sa čakalo iba na jeho víťaznú bodku. Podľa odborníkov mala byť nádejou pre futbal budúcnosti. Francúzsky futbal nie je taký zviazaný taktikou. Nádej proti logike však neobstála.
Paradoxné je, že v čase, keď Francúzi pritlačili súpera a ten v niektorých úsekoch II. polčasu akoby mlel z posledného, prišiel podraz od najskúsenejšieho. Skrat Zidana proti Materazzimu zostáva nevysvetlený.
Franz Beckenbauer tipuje, že Zidanemu musel Materazzi niečo zlé povedať, čo ho tak rozčúlilo, že reagoval ako býk v aréne na červené súkno. S kamennou tvárou, s výrazom introverta, ktorý nikdy nepovie, prečo to urobil.
Nemecký ošiaľ
Nemci získali iba bronz, ale všeobecná mienka, podporená aj mnohými ohlasmi z celého sveta tvrdí, že pripravili skvelý šampionát, veľkolepé divadlo. Futbal na okamih zmazal rozdiely medzi chudobnými a bohatými. Ľudia akoby v jeho zajatí zabudli na problémy. Nemcov úspechy a atmosféra opojili. Z vôle ľudu a vďaka prvým úspechom vyletel fenomén Jürgena Klinsmanna. Dnes nie je v Nemecku vážnejší problém, ako aj referendom donútiť Klinsiho, aby zostal.
Muž na lavičke, pred šampionátom bitý z vlastných radov, sa stal miláčikom národa. Klinsmann však necháva otvorené zadné dvierka, možno bude licitovať. Asi má v pamäti napadnutia aj od predsedu organizačného výboru Franza Beckenbauera, ktorý ho kritizoval za zlý spôsob hry, vyčítal mu cesty do Ameriky. Dnes i "cisár" Franz sype popol na hlavu a tvrdí, že najlepšie pre Nemecko bude, ak zostane Klinsi na lavičke.
Nemcov chytil futbal už pred šampionátom, keď premietali film o tzv. zázraku z Bernu. Stal sa hitom. Hovorí o finále MS 1954, v ktorom nemecký tím zdolal vysoko favorizovaných Maďarov. Nasledovali veľké oslavy a 4. júl 1954 sa niekedy považuje za okamih, v ktorom Nemci prekonali povojnovú depresiu a v spojení s hospodárskym zázrakom sa označuje aj za rok vzniku spolkovej republiky.
Do určitej miery sa dajú roky 1954 a 2006 porovnávať. V Nemecku opäť vládla depresia z hospodárskej situácie. Najhoršie v nej by bolo priskoré vyradenie futbalistov. Nestalo sa a Nemecko oslavuje. Splnil sa mu sen, že niečo dokázalo, hoci je to "iba" bronz. Z eufórie, ako badať, vzrástlo sebavedomie a teraz sa čaká, že príde aj hospodársky obrat a Nemci môžu byť opäť hrdí na svoju krajinu.
Šampionát zarobil miliardy eur, bol druhý najsledovanejší, tretí podľa počtu divákov, ktorí celkove prišli do hľadiska. Spolu s peniazmi za televízne prenosy to je najväčší ekonomický boom v novodobej futbalovej histórii.
Bez škandálov
Bol to šampionát bez mimoriadneho škandálu. Štyri červené a 16 žltých kariet Rusa Ivanova v zápase Portugalsko - Holandsko boli vybočením z normálu. Podobne aj strkanica po zápase Argentína - Nemecko. Olej do ohňa prilial Zidane. Šokujúci skrat hviezdy. Ktovie, čo mu prebleslo hlavou. Paradoxné je, že hviezdam sa zvykne odpúšťať. Napriek tomu činu sa stal Zidane v hlasovaní novinárov najlepším futbalistom majstrovstiev. Na vysvetlenie azda len toľko, že uzávierka ankety bola pred finále. Cristiano Ronaldo si musí ešte na uznanie počkať. Nehral vraj fér a cenu pre najlepšieho mladíka získal Nemec Podolski.
Po 14 rokoch (naposledy v roku 1982 v Španielsku, keď boli majstri tiež Taliani) sa hralo európske semifinále. Juhoamerické tímy zhasli, nekonalo sa ani prekvapenie z Afriky. Juhoameričania doplatili podľa Michela Platiniho na neschopnosť trénerov. Kreatívnym hviezdam naordinovali taktiku, ktorú v európskej výslužbe nehrajú. Africké tímy majú iba niekoľko hviezd, ale sú nedisciplinované. Dokážu zažiariť, ale hneď vybuchnúť.
Absencia Južnej Ameriky v semifinále je podľa mnohých dobrým znamením pre futbal, najmä európsky. Brazílsko-argentínske hviezdy už preháňali sebavedomie. V konečnom dôsledku, najmä brazílske, nedokázali pochopiť, že futbal je kolektívna hra.