Zákon hovorí, ako teplo môže byť zamestnancom

V horúčavách, ktoré momentálne vládnu, sa zamestnávateľ musí postarať o to, aby teplota vzduchu na pracovisku nebola veľmi vysoká. Od začiatku júna platí vládne nariadenie, ktoré stanovuje aj rozdiely medzi jednotlivými pracoviskami.

Zamestnávateľ sa musí postarať o to, aby zamestnancom pri práci nebolo príliš teplo. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

V horúčavách, ktoré momentálne vládnu, sa zamestnávateľ musí postarať o to, aby teplota vzduchu na pracovisku nebola veľmi vysoká. Od začiatku júna platí vládne nariadenie, ktoré stanovuje aj rozdiely medzi jednotlivými pracoviskami.

Čím je práca fyzicky náročnejšia, tým nižšia teplota by na pracovisku mala byť. Pri sedavom zamestnaní, môže byť v lete na pracovisku najvyššia teplota 28 stupňov. Zamestnanci, ktorí napríklad zatĺkajú klince, môžu pracovať pri maximálnej teplote 24 stupňov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnávatelia musia podľa Viktora Križana z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity zabezpečiť, aby teploty na pracovisku zodpovedali teplotám, ktoré uvádza vyhláška. Môžu tak urobiť úpravou pracovného času, stavebným riešením budovy alebo inštaláciou klimatizácie.

Zamestnávatelia okrem toho musia zabezpečiť v letnom období pre svojich zamestnancov nápoje v primeranom množstve a teplote. Primerané množstvo podľa Križana znamená toľko tekutín, koľko zamestnanec počas pracovného času vypije.

Tieto nápoje musia zamestnanci dostať zadarmo a musia byť zdravotne neškodné.

Ak majú zamestnanci problém s teplotou na pracovisku, mali by sa obrátiť na odbory alebo na zamestnaneckú radu, ktorá by mala sprostredkovať riešenie problému. Dozor nad stavom pracoviska vykonávajú aj inšpektoráty práce.

SkryťVypnúť reklamu

Ako možno upraviť pracovný čas

zamestnávateľ môže upraviť pracovný čas v prípade, že teploty na pracovisku nezodpovedajú nariadeniu vlády, zamestnanci môžu v takom prípade pracovať napríklad štyri hodiny dopoludnia a štyri hodiny poobede, vyhnú sa tak práci cez obed, keď je najväčšia horúčava, môžu tak pracovať napríklad ráno od 7.00 do 11.00 a poobede od 15.00 do 19.00, pri úprave pracovného času musí medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny uplynúť minimálne 12 po sebe nasledujúcich hodín, začiatok a koniec pracovného času a rozvrh pracovných zmien určuje zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov. Čo hovoria zákony o teple na pracovisku

Zákonník práce

zamestnávateľ musí zabezpečiť svojim zamestnancom také pracovné podmienky, aby si mohli riadne plniť svoje pracovné úlohy bez ohrozenia života, zdravia a majetku, na zlepšovanie kultúry práce a pracovného prostredia musí zamestnávateľ utvárať primerané pracovné podmienky a starať sa o vzhľad a úpravu pracovísk, sociálnych zariadení a zariadení na osobnú hygienu, zamestnávateľ má vytvárať také pracovné podmienky, ktoré zamestnancom umožnia čo najlepší výkon práce. Nariadenie vlády o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na pracovisko

SkryťVypnúť reklamu

zamestnávateľ musí na uzatvorených pracoviskách vykonať opatrenia na zabezpečenie dostatočného prívodu čerstvého vzduchu so zreteľom na používané pracovné postupy a fyzickú záťaž zamestnancov, ak sa použije nútené vetranie, musí sa udržiavať v prevádzkyschopnom stave, na pracoviskách bez výskytu škodlivých faktorov má byť výmena vzduchu na jedného zamestnanca najmenej 30 kubických metrov vzduchu za hodinu ; pri fyzickej práci sa má vymeniť na jedného zamestnanca 50 kubických metrov vzduchu za hodinu, klimatizácia alebo mechanické vetranie sa musí prevádzkovať takým spôsobom, aby zamestnanci neboli vystavení prievanu spôsobujúcemu tepelnú nepohodu, okná, strešné okná, svetlíky a sklenené obvodové segmenty musia zabraňovať nadmernému pôsobeniu slnečného svetla vo vzťahu k charakteru práce a pracoviska, počas pracovného času teplota v miestnostiach, v ktorých sú umiestnené pracoviská, musí byť primeraná so zreteľom na používané pracovné postupy a fyzickú záťaž zamestnancov. Nariadenie vlády o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnávateľ zabezpečí na pracovisku pre zamestnancov optimálne mikroklimatické podmienky v teplom aj chladnom období roka. Predpoklady na optimálne mikroklimatické podmienky má vytvoriť stavebné riešenie budovy; tam, kde to neumožňuje stavebné riešenie budovy, treba tieto podmienky zabezpečiť technickým zariadením. Na účely tohto nariadenia vlády sa mikroklimatické podmienky stanovujú v závislosti od tepelnej produkcie organizmu zamestnanca, ktorá je daná spôsobom a intenzitou vykonávanej práce, pričom tepelná produkcia organizmu sa rovná energetickému výdavku.

Na pracoviskách, na ktorých sú prekračované hodnoty prípustných mikroklimatických podmienok v dôsledku záťaže teplom z technologických zdrojov, a na ostatných pracoviskách počas mimoriadne teplých dní sa lehota práce upraví tak, aby neboli prekročené dlhodobo a krátkodobo únosné mikroklimatické podmienky; únosné mikroklimatické podmienky sú určené dlhodobo a krátkodobo únosnou záťažou teplom.

SkryťVypnúť reklamu

Povrchová teplota pevných materiálov, strojov a technických zariadení pri trvaní dotyku s nekrytým povrchom tela zamestnanca počas celej pracovnej zmeny nesmie byť vyššia ako 43 °C, pričom dotyková plocha nesmie presiahnuť 10 percent povrchu tela alebo 10 percent povrchu hlavy zamestnanca.

Zamestnávateľ zabezpečí bezplatne podľa zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci pre zamestnancov pri zvýšenej záťaži teplom pitný režim, ktorého prostredníctvom sa dopĺňa strata tekutín a minerálnych látok stratených potením a dýchaním, najmä:

pri prekračovaní únosných hodnôt operatívnej teploty pri dlhodobej práci na uzatvorenom pracovisku zaradenej do triedy práce 3 alebo 4, ak sa preukáže, že dochádza k nadmernej strate tekutín z organizmu, pri dlhodobej práci na vonkajšom pracovisku počas mimoriadne teplých dní. Nápoje poskytované na pracovisku s nadmernou záťažou teplom alebo chladom majú mať primeranú teplotu a zamestnávateľ ich poskytuje zamestnancovi v primeranom množstve.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnávateľ poskytne zamestnancom vhodné a na danú pracovnú činnosť primerané zdravotne neškodné nápoje priamo na pracovisku alebo v jeho bezprostrednej blízkosti tak, aby boli ľahko a bezpečne dostupné a aby pri ich poskytovaní nebola porušená ich zdravotná neškodnosť.

Ako pracovať v teple

práca pri vysokej teplote môže ohrozovať zdravie, ale aj život, odborníci odporúčajú dostatočný príjem tekutín, najlepšie je piť čistú nesladenú vodu, pri vysokých teplotách sú potrebné častejšie prestávky, ľudia by mali častejšie striedať činnosti, ak je to možné, je dobré rozvrhnúť si prácu tak, aby človek nebol počas najväčšej horúčavy na priamom slnku, v uzavretých miestnostiach bez klimatizácie je príjemnejšie, keď sa vytvorí prúdenie vzduchu pomocou ventilátorov, nápoje by nemali byť chladené, ale mali by mať takú teplotu, ako vzduch na pracovisku. Nápoje v práci

SkryťVypnúť reklamu

zamestnávateľ ich musí zabezpečiť pri zvýšenej námahe v dôsledku tepla, zamestnanci musia dostať zadarmo toľko tekutín, koľko potrebujú počas pracovného času, nápoje musia byť zdravotne nezávadné, musia mať primeranú teplotu, nápoje musia byť umiestnené na pracovisku alebo v jeho bezprostrednej blízkosti.  

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 704
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 678
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 703
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 694
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 267
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 223
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 302
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu