Prezradil to v besedách počas Týždňa slovenských knižníc v Prievidzi. Pretože ide skutočne o chúlostivú tému, manželka mu vraj radila, aby román radšej vydal pod pseudonymom. Predpokladá totiž, že kniha môže vyvolať veľkú nevôľu v lekárskych radoch.
Autor tvrdí, že sa nenechá odradiť a v súčasnosti hľadá sponzora, aby dielo mohlo vyjsť pod jeho menom. Priznal sa ku svojej buldočej povahe. Do čoho sa zahryzne, to chce aj dotiahnuť do konca. Rákay sa vo všetkých svojich siedmich doteraz vydaných románoch, zaoberal cieľavedome tabuizovanými témami lekárskej etiky a morálky. Preto mu pred rokom 1989 nedovolili vydať ani jedinú knihu. Prvá pod názvom Tabu mu vyšla až v roku 1991. Napísal romány o problémoch smrteľne chorých pacientov, práve na eutanáziu, otázkach transplantovania ľudských orgánov, prerušenia tehotenstva a podobne. Všetky vzbudili značnú pozornosť verejnosti.
Námety na predchádzajúce a takisto aj spomínanú najnovšiu knihu, čerpal zo svojej takmer 40-ročnej praxe popredného odborníka na pľúcne choroby. Ako povedal, ani na dôchodku nestráca kontakt so súčasným zdravotníctvom. Jeho tri dcéry i zaťovia sú lekármi. Postavy v románe však sú úplne vymyslené.