Slovenská vláda na čele s Robertom Ficom zasadla zatiaľ len raz - minulý týždeň v utorok večer, hneď po svojom vymenovaní. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - Dva týždne oddychu v auguste plánuje pre vládu premiér Robert Fico, keď dokončia prácu na programovom vyhlásení. To musí vláda predložiť parlamentu najneskôr do 4. augusta.
Parlament by mal vtedy vláde vysloviť dôveru väčšinou hlasov. Na ďalšej schôdzi sa zíde asi až v septembri.
Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová hovorí, že vláda sa bude v júli stretávať, ale nie je isté, či zasadne každý týždeň.
Opozičný poslanec Tomáš Galbavý z SDKÚ ironicky komentoval plánovaný oddych vlády, že teraz si to už môžu ministri dovoliť, keď sedia na svojich stoličkách. Podľa neho vláda nemá prvých sto dní na to, aby si vzala voľno, ale aby využila všetok čas na prípravu zákonov. Ak bude vláda oddychovať, parlament nebude mať o čom rozhodovať.
"Pokiaľ si pamätám, Robert Fico sľuboval po voľbách urobiť všetko preto, aby zastavil pokles životnej úrovne, ale keďže majú času dosť, zrejme to s tou životnou úrovňou vyzerá tak, že je celkom slušná," povedal Galbavý.
Podpredseda parlamentu Miroslav Číž zo Smeru povedal, že každý minister musí zvážiť svoj prístup k práci. Nevylúčil, že parlament sa zíde v lete aj mimoriadne, ak bude potrebné vyriešiť akútne problémy.
Podľa Číža je schválenie vládneho programu dôležité preto, aby sa mohol pripraviť plán legislatívnych úloh na celé volebné obdobie. Číž neočakáva v parlamente také množstvo zákonov ako v minulom volebnom období, keď na takmer každej schôdzi bol vyše stobodový program.
Podpredseda parlamentu Viliam Veteška z HZDS očakáva hlavný nápor zákonov v októbri a v novembri. Podľa neho je veľa reforiem hotových a len sa budú opravovať.
Koalícia plánuje zmeny v organizácii štátnej správy, prijať by sa mal aj nový kompetenčný zákon. Veteška sa zmienil aj o úvahách, že sa inak nastavia pravidlá o nastupovaní náhradníkov za poslancov, ktorí odídu do exekutívy. HZDS už minulý rok navrhlo, aby náhradníci nastupovali podľa rozhodnutia straníckych centrál a nie podľa poradia na kandidačnej listine.
Strany však môžu za to čeliť kritike, že nerešpektujú poradie na kandidačných listinách. Veteška namieta, že rozhodujúce je, aby strany vedeli zmysluplne doplniť poslancov do parlamentných výborov.