Hneď na prvej zahraničnej misii sa spoznal s bývalým ministrom zahraničia Eduardom Kukanom, na začiatku 80. rokov boli spolu na ambasáde v Etiópii. Potom bol v Moskve, v OSN v Ženeve. V posledných rokoch pracoval pre medzinárodné organizácie. V roku 1999 sa stal generálnym tajomníkom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Pred odchodom na post ministra bol splnomocnencom EÚ pre Strednú Áziu. Je ženatý, má jednu dcéru. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš, ktorý má za sebou skvelú kariéru, hovorí, čím ho presvedčil Fico, aby išiel do vlády, v ktorej sú aj Mečiar a SlotaPosledné roky bol najúspešnejším slovenským diplomatom. Presadil sa v medzinárodných organizáciách, uznávali ho v Európe aj v Amerike. Na Slovensko sa vracia v pozícii ministra zahraničia vo vláde, ktorú svet práve neuznáva. Uveril slovám Roberta Fica, že chce modernú vládu a uveril, že sa mu podarí presvedčiť svet, že vláda s Mečiarom a Slotom nemusí znamenať tragédiu. JÁN KUBIŠ.
Prečo ste sa rozhodli ísť do vlády s Ficom, Slotom a Mečiarom?
Pán Fico ma oslovil, a keď to robil, bol si plne vedomý, že nie som členom žiadnej politickej strany a v poslednom období som sa na Slovensku nijako politicky neangažoval. A to posledné obdobie je veľmi dlhé. Na druhej strane som sa výrazne angažoval v oblasti medzinárodnej politiky.
Kedy vás oslovil?
Teraz už môžem povedať, že to bolo až po voľbách, ale predtým, než bolo jasné, ako bude vyzerať vládna koalícia. A vtedy sa ešte skutočne zvažovali rôzne varianty. Aspoň som to počul od dnešného pána premiéra.
O čom ste sa rozprávali pri vašom rozhodovaní?
Aké ma ciele, aké má predstavy. Chcel som si vypočuť, aká bude aspoň jeho orientácia. Teda dominantnej sily pri rozhovoroch o možných koalíciách. A tie predstavy sa až na detaily nelíšili od toho, čo som považoval za vhodné. A preto som mohol o tom uvažovať.
Čo bolo pre vás dôležité?
Potreboval som sa ubezpečiť, že to nebude vláda, ktorá pôjde demontovať reformy. Že to bude len akási kalibrácia reforiem. Určite môžeme hovoriť o solidarite, o tom, ako pomôcť ľuďom, na ktorých mali hlboké reformy záporný sociálny vplyv. Trpeli, a prepadli cez sociálnu sieť, ktorá bola pomerne deravá. Proti tomu, že ľuďom, ktorí sú v stave nedostatku, treba pomáhať, nemôže v zásade nikto namietať.
Akú ďalšiu podmienku ste mali?
Veľmi zásadný bol pre mňa hodnotový blok. Aj preto, že som posledné obdobie pôsobil v OBSE, a to nie je len organizácia záväzkov, ale aj hodnôt. Chcel som sa ubezpečiť, že táto vláda sa bude pridržiavať základných hodnôt. Že nenastanú nejaké vybočenia. Dostal som ubezpečenie, že táto vláda bude nastavená tak, že základné hodnoty sa budú dodržiavať. A potom mi išlo o záväzky vyplývajúce z nášho členstva v Európskej únii, NATO, z našej účasti v OBSE a v ďalších organizáciách.
Čo sú tie základné hodnoty, na ktorých vám tak záležalo?
Keďže som vedel, že sa zvažuje aj variant koalície, ku ktorému nakoniec aj došlo, tak som sa špecificky zaujímal o základné práva a slobody, o práva osôb patriacich k národnostným a iným menšinám, o otázky tolerancie. Ťažko si viem sám seba predstaviť vo vláde, ktorá by trebárs aj v podtóne bola prístupná netolerancii, xenofóbii. Na všetky tieto otázky som z môjho pohľadu dostal uspokojivé odpovede. Preto som dal signál, že ponuku môžem zvážiť.
Znamená to, že ste uverili slovu, ktoré vám dal Fico?
Áno, veril som slovu pána Fica. To tým chcem povedať.
Neodradilo vás ani to, že vo vláde sú aj Mečiar a Slota, ktorí v druhej polovici 90. rokov priviedli Slovensko do medzinárodnej izolácie?
Pán Slota a pán Mečiar v prvom rade vo vláde nesedia. Viem, že sa môžu vytvárať isté analógie, ale toto nie je vláda z rokov 1994 až 1998. Do takej vlády by som nevstúpil a ja viem, o čom hovorím. To by som považoval za úplne vylúčené.
V čom vidíte základný rozdiel medzi tou vládou a súčasnou?
Stačí, keď sa pozriete na koaličnú zmluvu. Už tá ukáže, v čom je rozdiel. Ďalšia vec je špecifická váha jednotlivých strán, ale aj ich predstaviteľov vo vláde. Tretia vec je, že Smer sa profiluje ako moderná sociálnodemokratická strana a v mnohých svojich krokoch to aj presadzuje a zastáva. To ma ubezpečilo, že môžem do takejto vlády ísť. A k tomu by som ešte dodal profesionálny rozmer. Keď je niečo, čo považujem za možné obhajovať, budovať a rozvíjať dosiahnuté, tak je to profesionálne vynikajúca vec. Obhajovať záujmy svojho štátu je vynikajúca vec.
Obhajovať záujmy vlády, v ktorej síce Mečiar a Slota nesedia, ale ich strany sú jej súčasťou, však môže byť problém. Nie?
Budem obhajovať záujmy vlády. Všetky diskusie, aké sú tam strany a koho majú na čele... Nechcem povedať, počkajte si na jej kroky, ale som ubezpečený, že táto vláda je moderná európska vláda a tu problém vznikať nebude. Dnes máme určitý problém imidžu. Bolo to evidentné. Skoro akákoľvek koalícia, ktorá by vznikala, by mohla mať takéto otázniky pred sebou. Koaličná zmluva však dáva možnosť dôverovať slovu pána Fica. Tá koaličná zmluva je dobrá. Princípy v nej sú správne. A to bude pre mňa dostatočný základ, aby som mohol fungovať v tejto modernej vláde.
O Smere hovoríte ako o modernej strane. Partneri pána Fica - európski socialisti - však nemajú pocit, že sa jeho strana správa ako moderná sociálna demokracia, keď ide do zväzku s nacionalistickou, xenofóbnou stranou. Je to teda naozaj moderná sociálnodemokratická strana?
To si musia vysvetliť partneri z tohto straníckeho zoskupenia. Zatiaľ, ako som pochopil, sa dohodli, že sa nedohodnú. Tento proces však nie je na konci. Možno nastali určité prekvapenia, ale dnes je realita taká, aká je a k tomu môžem ťažko niečo dodať. Smeru sa však postupom rýchlych krokov podarí dokázať, že napriek otázkam, ktoré môžu mať určité opodstatnenie, je to normálna, dobrá, solídna, moderná vláda, ktorá má reformný a sociálne orientovaný program.
Hovoríte, že vláda má problém s imidžom. Okrem toho, že v nej sú strany pána Mečiara a Slotu, si však imidž kazí aj mediálnymi výstupmi premiéra Fica. Zahraničné médiá píšu o tom, že ich nechal počas volebnej noci čakať na ulici a pri prvom vystúpení na európskej pôde ušiel zadným východom. Snaží sa teda premiér imidž vlády vôbec zlepšiť?
Pán Fico, keď sa stal premiérom, hovoril s novinármi bez akýchkoľvek problémov. Videl som, že ho zastavovali a on neutekal, čo nie je jednoduché, keď máte toľko povinností. Nemôžete povedať, že by táto vláda bola nekomunikatívna.
Faktom však je, že imidžu, o ktorom vy hovoríte, že je problémom tohto kabinetu, vystúpenia premiéra Fica nepomáhajú.
Nechcem hovoriť, ako by si to mal vyhodnotiť pán predseda Fico. Moje prvé dojmy, lebo my sa s pánom Ficom veľmi dobre osobne nepoznáme, sú však také, že je to veľmi dynamický človek, ktorý sa mimoriadne rýchlo učí a počúva.
Radí sa s vami?
Na sto percent. Je to diskusia.
Viackrát ste zopakovali, že nie ste členom strany. Čo budete môcť bez politického krytia vo vláde presadiť?
Myslím si, že politické krytie mám. Moje rozhovory s pánom Ficom pokračujú a dokazujú, že moje prizvanie do vlády nebola nijaká náhoda. Že je tam veľké želanie, aby som v tejto vláde pracoval ako človek, ktorý za sebou už niečo má a môže niečo priniesť a nebude v nej ako prívesok. Silnú podporu cítim aj od prezidenta, povzbudenie mi dodávajú aj rozhovory s pánom Paškom, predsedom parlamentu.
Nakoľko ako nestraník môžete ovplyvniť, kto budú vaši štátni tajomníci? Viete, koho vám pošlú?
Diskutujeme o tom. Povedal som svoje veľmi jasné predstavy a zatiaľ vidím, že by sa to mohlo hýbať týmto smerom.
Viete si predstaviť, že budete mať štátneho tajomníka zo SNS?
Nie.
Myslíte, že takúto kategorickú podmienku budú premiér Fico a jeho partneri akceptovať?
Ja to predpokladám.
Viete si vôbec predstaviť, že by SNS vstupovala do slovenskej zahraničnej politiky a formovala ju?
Samozrejme. Budeme s ňou hovoriť ako s koaličným partnerom. Vypočujem si názory pánov Slotu aj Mečiara a ja im budem hovoriť svoje názory.
Nie je dôvod, že ste vstúpili do tejto vlády aj to, že ste väčšinu z posledných 15 rokov strávili mimo Slovenska? Orientujete sa dokonale v slovenskej domácej politike?
Nájdite mi niekoho, kto sa dokonale orientuje v našej politike a ja sa mu hlboko pokloním a hneď potom sa ho pokúsim získať za štátneho tajomníka, aby som ho mal čo najbližšie pri sebe. Nikdy som nestratil základný prehľad o tom, čo sa tu deje. Dlhý čas som pracoval vo Viedni a mal som kontakty s predstaviteľmi rôznych strán. Neskrýval som svoje presvedčenie, neskrýval som svoje kritické hodnotenia. Už dávnejšie som v jednom rozhovore povedal, že sa vidím ako reformne orientovaný liberál so sociálnym cítením. Základné parametre, na ktorých bude postavený vládny program, mi dávajú možnosť nájsť sa v tejto definícii. Zmenila sa vláda, nezmenil sa štát. V mnohých otázkach tu panuje všeobecný politický aj spoločenský konsenzus.
Ste pripravený stiahnuť veľvyslancov, ktorí boli úzko spojení s bývalou vládou?
Nebudem robiť žiadne rošády, ktoré by mali politický podtón. Keď sa zbežne pozriem na pánov veľvyslancov, môžem povedať, že sú to vysokí profesionáli. Bude dochádzať len k normálnej rotácii.
Nestiahnete teda napríklad ani z Nemecka pána Korčoka, ktorý mal veľmi blízky vzťah k SDKÚ?
Pán Korčok je superšpičkový slovenský diplomat...
...s blízkym vzťahom k premiérovi Dzurindovi...
To je úplne v poriadku. Nie je to žiadny problém.
Myslí si to aj premiér Fico?
On ma v tomto postoji podporuje. On si váži kvalitu tohto ministerstva a jeho špičkových predstaviteľov.
S vaším predchodcom Eduardom Kukanom ste dlhoroční priatelia. Čo vám povedal na to, že ste zobrali tento post?
Nevyjadroval nejakú veľkú radosť, ale nakoniec to predsa nie je o radosti. Pán Kukan bol druhý človek, ktorý sa odo mňa dozvedel, že som prijal ponuku. Prvá bola moja manželka.
Máte predstavu, čo bude s diplomatom Kukanom?
Je to jeho rozhodnutie, ale pán Kukan má mimoriadne vysoké renomé. Nielen u mňa, ale aj u pána premiéra Fica.
Kam pôjde premiér Fico na prvú oficiálnu návštevu?
To teraz môžem len ťažko povedať.
Vy idete tento týždeň na návštevu do Maďarska. Pokúsite sa upokojiť vašu maďarskú kolegyňu?
Nejdem tam s cieľom hasiť požiar. Je jasné, že pri takejto pomerne radikálnej zmene vlády, ale podotýkam, že nie orientácie, sa všetci susedia zaujímajú, čo sa to deje a privítajú, keď sa dozvedia, čo najviac o zámeroch tejto vlády.
Chystá sa do Maďarska aj premiér Fico?
O tom by bolo zatiaľ predčasné hovoriť, ale z našich rozhovorov vyplýva, že vzťahy so susedmi sú našou prioritou. Preto očakávam, že táto návšteva bude.
Fico hovorí, že vzťahy s Ruskom boli v posledných rokoch podceňované. Myslíte si to aj vy?
Aktivizácia tam môže nastať a pán premiér tam asi vidí široké pole na takúto aktivizáciu. O to sa predsa snaží aj Európska únia. Je to aj o hospodárstve a ekonomických záujmoch, a tam by sme to mohli zvýrazniť.
Kde je vaša hranica? Čo by ste už neboli ochotný obhajovať? Fico bol na návšteve v Bielorusku. Stranícke noviny Smeru Lukašenkov režim ospevovali. Nie je to pre vás problém?
V programe vlády bude ako minimum súhlas so zahraničnopolitickým postojom Európskej únie.
Očakávate teda, že premiér Fico bude viesť serióznu európsku zahraničnú politiku?
Garantovane.
Čo by ste teda povedali na oficiálnu návštevu premiéra Fica v Bielorusku?
Pozrite sa na závery Európskej únie proti Bielorusku a zistíte, že to neprichádza do úvahy.
Vie to aj pán premiér?
Áno.
Boli by sme ochotní hlasovať za zrušenie sankcií proti Kube?
Viem len jedno, že máme záujem, aby demokratické zmeny prebiehali, aby sme upevňovali možnosti rozširovania demokracie.
Premiér Fico zdôrazňuje ekonomický rozmer zahraničnej politiky, budete otvárať aj tému ľudských práv?
Hospodársky rozvoj nie je možný bez politického rozvoja. A jeho súčasťou je aj garancia základných ľudských práv. Tieto otázky neoddeľujem. Nemôžem ich oddeľovať. Tie sa nesmú oddeľovať.
SNS sa nespomína ako ohrozenie zahraničných vzťahov len v súvislosti s Maďarskom. Táto strana podporuje Vojislava Šešeľja, ktorý je obvinený z vojnových zločinov v bývalej Juhoslávii. Nezmení vláda našu politiku k Balkánu?
Nemôže. Keby som videl, že to niekde uteká, myslím si, že to s mojimi skúsenosťami dokážem pribrzdiť. Táto vláda však na takéto niečo nie je nastavená.
Ste pripravený odísť z vlády, ak budú ohrozené základné princípy?
Táto vláda ich neohrozí.
Za posledné roky ste mali skvelú kariéru. Nebojíte sa, že ste ju vstupom do vlády ohrozili?
Chcem urobiť všetko pre to, aby sme si po štyroch rokoch mohli povedať, že to je dobré.