Filmy

LIBERTIN (The Libertine)

FOTO

LIBERTIN (The Libertine)

USA-UK 2005, 130 min. Námet a scenár: Stephen Jeffreys. Réžia: Laurence Dunmore. Kamera: Alexander Melman. Strih: Jill Bilcock. Hrajú: Johnny Depp, Samantha Morton, John Malkovich, Rosamund Pike, Tom Hollander, Johnny Vegas, Kelly Reilly, Jack Davenport, Richard Coyle, Francesca Annis, Claire Higgins a ďalší

John Wilmot, známy tiež ako gróf z Rochesteru bol inteligentný a talentovaný mladík zo 17. storočia, ktorý prežil svoj krátky a divoký život ako rocková hviezda, hoci žil v ére osvietenstva. Stal sa jedným z najneskrotnejších roztopašníkov v histórii. Po páde na úplné dno však musí hľadať vykúpenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medzi genialitou a šialenstvom, priekopníctvom a dekadenciou, sú často len veľmi nejasné a krehké hranice. Debutujúci režisér L. Dunmore, známy tvorca reklám a klipov, sa usiloval o neveľkofilmové komorné realistické vyznenie, hoci sa striktne drží osvedčeného pôdorysu melodrámy. John Malkovich žiaril už v pôvodnej inscenácii divadla Steppenwolf.

FOTO FIRST CHOICE FILMS

NABOSO (Barfuss)

Nemecko 2005, 118 min. Námet: Til Schweiger. Scenár: Til Schweiger, Jann Preuss, Stephen Zotnowski, Dina Marie Chapman, Nika von Altenstadt. Réžia: Til Schweiger. Kamera: Christof Wahl. Strih: Til Schweiger, Constantin von Seld. Hrajú: Til Schweiger, Johanna Wokalek, Nadja Tiller, Michael Mendl, Steffen Wink, Alexandra Neldel, Imogen Kogge, Andrea Paula Paul, Janine Kunze, Armin Rohde a ďalší

SkryťVypnúť reklamu

Nick Keller je rodený smoliar, večne bez práce, bez priateľov, ešte aj rodina ho zaznáva. Pokus pracovať na psychiatrickej klinike sa takmer skončí tragédiou, keď sa pacientka Leila pokúsi o samovraždu. Nick ju v poslednej chvíli zachráni a ich osudy sa navždy spoja. Nesúrodý pár sa vyberie na svadbu Nickovho brata.

Predstaviteľ hlavnej roly Till Schweiger pôvodne predal v roku 1998 námet americkým filmovým štúdiám, ale keď ho tie nerealizovali, kúpil ho naspäť, spolupodieľal sa na produkcii, scenári i na strihu a film si sám aj režíroval. Dostal zaň nemeckú divácku filmovú cenu Bambi.

FOTO-PALACE PICTURES

ODVAHA MILOVAŤ (Le courage d'aimer)

Francúzsko 2005, 103 min. Scenár a réžia: Claude Lelouch. Kamera: Jean-Marie Dreujou. Strih: Stéphane Mazalaigue. Hudba: Francis Lai. Hrajú: Mathilde Seigner, Maiwenn Le Besco, Massimo Ranieri, Michel Leeb, Arielle Dombasle, Line Renaud, Yannick Soulier, Pierre Arditi, Sara Forestier, Ticky Holgado a ďalší

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh o nevere, vražde, samovražde, ale predovšetkým o láske sa odohráva v súčasnom Paríži. Shaa sa túži stať popovou speváčkou. Medzi pouličnými umelcami stretne talianskeho speváka Massima. Začnú spolu vystupovať a postupne sa prepracujú medzi hviezdy parížskej klubovej scény. Do ich vzťahu sa pomaly vkráda neistota, či je ich priateľstvo skutočné, alebo či sa len vzájomne využívajú, aby dosiahli úspech na úkor druhého.

Klasik francúzskeho filmu Claude Lelouch je i napriek blížiacej sa sedemdesiatke plný tvorivých síl a nápadov. V tomto prípade však nejde o nič iné, len o prerobenú verziu jeho snímky Le Genre humain - 1ére partie: Les parisiens z roku 2004, hoci niektoré pramene tvrdia, že je to jej pokračovanie. FOTO-ITAFILM

POSEIDON (Poseidon)

SkryťVypnúť reklamu

USA 2006, 99 min. Námet: Paul Gallico. Scenár: Mark Protosevich. Réžia: Wolfgang Petersen. Kamera: John Seale. Strih: Peter Honess. Hrajú: Kurt Russell, Josh Lucas, Richard Dreyfuss, Jacinda Barrett, Emmy Rossum, Mike Vogel, Mía Maestro, Jimmy Bennett, Andre Braugher, Freddy Rodríguez, Kevin Dillon a ďalší

Bohatí cestujúci na obrovskej luxusnej lodi Poseidon práve slávia Nový rok, keď sa priženie skazonosná vlna a obráti plavidlo hore dnom. Do lode sa valí voda, skraty spôsobujú požiare. Stovka tých, čo prežili, je uväznená v tanečnej sále. Profesionálny hráč Dylan Johns chce nájsť cestu do bezpečia. Pridajú sa k nemu deväťročný Conor s matkou a Robert Ramsey, ktorý pátra po svojej dcére. Na ceste bludiskom stretajú ďalších.

Tvorca kultového nemeckého vojnového filmu Ponorka W. Petersen sa vracia pod hladinu oceána v remake úspešného katastrofického filmu z roku 1972. I tentoraz účinkuje viacero hviezd, no v hlavnej role sú veľkolepé štúdiové stavby a digitálne efekty. FOTO-CONTINENTAL FILM

SkryťVypnúť reklamu

RAJ HNEĎ TERAZ (Paradise Now)

Holandsko-Izrael-Nemecko-Francúzsko 2005, 90 min. Scenár: Hany Abu-Assad, Bero Beyer, Pierre Hodgson. Réžia: Hany Abu-Assad. Kamera: Antoine Héberlé. Strih: Sander Vos. Hrajú: Kais Nashef, Ali Suliman, Lubna Azabal, Amer Hlehel, Hiam Abbass, Ashraf Barhom, Mohammad Bustami a ďalší

Palestínčania Khaled a Said sa poznajú odmalička. Ako dospelých ich naverbovali za samovražedných teroristov. Majú zaútočiť na izraelskú vojenskú základňu v Tel Avive. Poslednú noc pred útokom môžu stráviť s najbližšími, ale musia zachovať mlčanlivosť o poslaní, ktoré ich čaká. Tesne pred útokom začnú uvažovať o tom, čo ich čaká. A začnú aj pochybovať.

Aj keď je ako krajina vzniku uvedený Izrael, ide o prvý palestínsky film, nominovaný na Oscara a ocenený Zlatým glóbusom, Európskou filmovou cenou za scenár aj americkou cenou Independent Spirit Award. (aš)

SkryťVypnúť reklamu

FOTO-CONTINENTAL FILM

FOTO

FOTO

FOTO

FOTO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 735
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 669
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 697
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 684
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 260
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 217
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu