Rododendrony zmladzujeme postupne. FOTO - AUTOR |
.
Po odkvitnutí kosatcov rastliny zrežeme nad hľuzou. Aby lepšie vynikla krása týchto kvetín, jednotlivé odrody vysádzame v skupinkách. Najlepšie pôsobia kosatce, ktoré postupne kvitnú, majú však kratšiu životnosť. Tieto kvetiny vyplievame ručne. Aby sme nepoškodili hľuzy a plytké korene, používame motyčku na cibuľu.
Rododendrony po radikálnom zmladení prestanú kvitnúť, a to najmenej na jeden až dva roky. Kry preto zmladzujeme postupne - odrežeme len tretinu najstarších konárov. Nové výhonky, ktoré vyrastú v nasledujúcom roku ponecháme, odstránime iba prekrížené časti a staré konáre. V treťom roku rez dokončíme. Pri správne rozvrhnutom zmladzovaní rododendrony budú pravidelne kvitnúť.
Pre múčnatky na broskyniach a nektarinkách je charakteristická tvorba bieleho (múčnatého) povlaku na napadnutých orgánoch. Žiadna z odrôd pestovaných u nás nie je proti múčnatkám odolná. Vykazujú však rozdielny stupeň citlivosti na nákazy, v závislosti od klimatických podmienok.
Studená voda pri zálievke zeleniny zníži teplotu pôdy o 1 až 3 stupne. Citlivé druhy ako paprika či uhorky môžu reagovať spomalením rastu. Pri zavlažovaní postrekovačom sa však kvapky vody pred dopadom na zem primerane zohrejú. Závlahou večer a ráno ušetríme 10 až 15 percent vody oproti závlahe cez deň. Počas teplého dňa sa totiž časť vody odparí skôr ako sa dostane k rastlinám. (pav)