George W. Bush oslavuje šesťdesiatku

Americký prezident George Walker Bush oslávil vo štvrtok 60. narodeniny. To už je dostatočný dôvod na to aby sa obzrel za svojím životom. Narodil sa v elitnej rodine, dostalo sa mu najlepšieho vzdelania, načas prepadol alkoholu, podnikal v ropnom biznise,

George Bush sa stal skutočným štátnikom po teroristických útokoch 11. septembra 2001.


kúpil bejzbalový klub. A napriek tomu, že ho mnohí podceňovali, to dotiahol až do Bieleho domu.

Detstvo

Narodil sa v New Havene, štát Connecticut 6. júla 1946 ako najstarší syn hrdinu z druhej svetovej vojny Georgea Busha a Barbary Bushovej. Keď mal iba dva roky, rodina sa z Nového Anglicka presťahovala do Texasu. Vyrastal v Midlande a Houstone spolu s bratmi Jebom (dnes guvernér Floridy), Neilom, Marvinom a sestrou Dorothy. Už vtedy sa Bushovci profilovali ako politická dynastia - veď starý otec Prescott bol americkým senátorom. Ako tínedžer navštevoval prestížnu Phillipsovu akadémiu v Andoveri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Univerzitné časy

V roku 1964 odštartovala Bushova divoká mladosť, ktorá trvala ešte ďalších vyše dvadsať rokov. Vtedy najstarší syn budúceho amerického viceprezidenta a prezidenta prvýkrát prepadol alkoholu. Hoci toho času by sa to ešte dalo ospravedlniť mladíckou nerozvážnosťou.

Keď sa dostal na Yale ako študent histórie, na škole sa okamžite zapojil do klubu Delta Kappa Epsilon, ktorý bol známy neprekonateľnými večierkami. Čoskoro sa stal prezidentom tohto bratstva. Newsweek o jeho univerzitnom pôsobení napísal: "Skôr by sa zdalo, že George absolvoval štátnice v pití piva". Niet sa čo čudovať, že v autobiografii štyrom rokom na Yale venoval sotva dve stránky.

Tiež bol členom elitného a supertajného spolku Lebky a kosti, o ktorom sa nakrútil už nejeden mysteriózny film. Mimochodom, práve v tom čase tam pôsobil aj jeho budúci súper v prezidentskej kampani, senátor John Kerry.

SkryťVypnúť reklamu

A hoci Bush bol skôr priemerný študent väčšinou s céčkami (trojkami), mýlia sa tí, čo si o ňom myslia, že je hlúpy. Veď v teste SAT, ktorý bol predpokladom prijatia, dosiahol 1206 bodov. Keby mal iba o sto bodov viac, mohol by rovno byť členom organizácie Mensa.

Na univerzitu sa vrátil ešte raz, keď v rokoch

1973-1975 vyštudoval obchod na Harvarde.

Ešte predtým sa mu však podarilo efektívne vyhnúť vietnamskej vojne. V roku 1968 totiž narukoval do Texaskej národnej gardy. Jeho služba v armáde je dodnes terčom najrôznejších dohadov.

Rodina a biznis

S Laurou Welchovou sa stretol v čase, keď chcel vhupnúť do ropného biznisu. Stalo sa to v lete 1977 na opekačke u ich spoločných známych. S mladou knihovníčkou to naozaj bola láska na prvý pohľad, prešlo niečo iba vyše troch mesiacov a už stáli pred oltárom. Bush jej dodnes skladá zaľúbené básne. V roku 1981 sa im narodili dvojičky Jenna a Barbara. Rodinný život si v tom čase užívali v ropnej metropole západného Texasu, v Midlande.

SkryťVypnúť reklamu

Tri roky predtým si budúci prezident založil svoju prvú ropnú spoločnosť Arbusto Energy (arbusto znamená po španielsky krík, teda po anglicky bush). Pomohli mu obchodné kontakty jeho otca. Príliš sa mu však nedarilo, v roku 1983 ju zachránila pred bankrotom spoločnosť Spectrum 7 Energy. Neskôr sa dostal k firme Harken, v ktorej sa už točili státisíce dolárov. Ani v nej sa však neprezentoval veľmi úspešne, položil ho najmä pokles cien ropy v 80. rokoch. Veď cena za barel klesla z 37 dolárov za barel na deväť. Úspech zaznamenal azda až pri jej predaji v roku 1990. Začal podnikať v bejzbale a kúpil tím texaských Rangerov.

Problémy s alkoholom,

záchrana vo viere

Jeho krédo bolo dlho štyri B, čiže beer pivo, bourbon a B & B (značka koňaku). "Keď raz začal, nemohol a nevedel, ako to zastaviť," rozprával o Bushových problémoch s alkoholom jeho priateľ a budúci minister obchodu Don Evans.

SkryťVypnúť reklamu

Na Vianoce v roku 1972 šoféroval domov opitý spolu so svojím mladistvým bratom Marvinom. Ďalším vrcholom Bushovej kariéry pijana bol incident v letnom sídle Bushovcov v Kennebunkporte, Maine v septembri 1976. Vtedy ho polícia zatkla za to, že šoféroval pod vplyvom alkoholu. Podnapitý dokonca napadol novinára Ala Hunta z Wall Street Journal, priamo na večeri, pred jeho 4-ročným synom a manželkou Judy Woodruffovou zo CNN.

Alkoholu dal zbohom potom, čo z episkopálnej cirkvi prestúpil k metodistom. Do duše mu prehovoril známy reverend Billy Graham, začal pravidelne chodiť na bohoslužby, zúčastňoval sa na práci komunity. Počas prezidentskej kampane v roku 1999 za svoj filozofický vzor označil Ježiša.

Ako napísal Washington Post, úplný prerod Busha nastal v júli 1986 počas bujarého večierka v hoteli Broadmoor v Colorado Springs. S priateľmi vtedy oslavoval štyridsiatku. Nik nevie, prečo práve v tento deň, ale v budúcom prezidentovi sa niečo zlomilo. Dodnes vďačí manželke Laure, že pri ňom stála v týchto kritických časoch.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé kroky v politike

Už v rokoch 1964 a 1970 pomáhal v senátnej kampani svojho otca. Do vysokej politiky ho katapultovali voľby do Snemovne reprezentantov v texaskom 19. obvode v roku 1978. Jeho kandidatúra však bola korunovaná neúspechom. V súboji s demokratom Kentom Hanceom prehral o 6000 hlasov. Neskôr sa aj z Hancea stal republikán, ktorý bol dokonca donorom Bushovej kampane.

Po tom, čo Busha staršieho v roku 1988 zvolili za prezidenta, sa začalo špekulovať, že syn by mohol byť guvernérom Texasu. Kandidoval v roku 1994 a relatívne ľahko porazil populárnu demokratickú guvernérku Ann Richardsovú. V roku 1998 ho volilo takmer 70 percent ľudí. Z Busha sa stal jeden z najpopulárnejších guvernérov v krajine, aj preto v roku 1999 začal hovoriť o prezidentskej kandidatúre. S demokratickým viceprezidentom Alom Gorom to bolo tesné až do konca. Veď o Bushovom víťazstve rozhodlo iba 537 hlasov na Floride a následné rozhodnutie Najvyššieho súdu. V celoamerickom sčítaní pritom zvíťazil Gore. Nekonečné prepočítavanie lístkov zo záveru roku 2000 bolo dovtedy v americkej politike niečo nevídané.

SkryťVypnúť reklamu

Bush prezidentom

Ešte počas kampane mu oponenti vyčítali neskúsenosť v zahraničnej politike. Najprv si mýlil Slovensko so Slovinskom, jeho prerieknutia dostali vlastný názov bushizmy. Napokon príkladne aplikoval politiku "budovania národov," ktorej bol najväčším kritikom. Zvrhol teroristické režimy v Afganistane aj v Iraku. Dnes sa snaží o obnovenie fungujúcej spoločnosti v týchto krajinách.

Najviac ho však zmenili udalosti z 11. septembra 2001, vtedy sa z neho stal skutočný štátnik. Práve propagoval svoju reformu školstva, keď mu personálny šéf Bieleho domu Andrew Card pošepkal, že dve lietadlá narazili do veží Svetového obchodného centra

v New Yorku. Začala sa vojna s teroristami, najprv na bojisku v Afganistane.

Ešte počas prvého funkčného obdobia si zobral na mušku Saddáma Husajna, intervencia však bola vystavaná na pochybných argumentoch, napríklad o zbraniach hromadného ničenia. Napriek tomu sa mu vo veľmi ťažkom volebnom súboji s Johnom Kerrym podarilo vybojovať víťazstvo. Po 11. septembri dosahovala jeho popularita 90 percent, dnes je to, najmä kvôli Iraku, menej ako štyridsať.

SkryťVypnúť reklamu

Bush však nie je obyčajným politikom. Je stelesnením radového Američana. Je to paradoxné, keďže pochádza z elitnej rodiny a má elitné vzdelanie. Pokojne novinárovi odpovie, že radšej ako správy a politické talkšou si pozrie bejzbal. A na raňajky si rád dá sendvič s arašidovým maslom. Tak všetko najlepšie k šesťdesiatke, pán prezident!

BRAŇO ONDRÁŠIK

NAJLEPŠIE BUSHIZMY

"Jedinú vec, ktorú viem o Slovensku je to, čo som sa z prvej ruky dozvedel od vášho ministra zahraničných vecí, keď prišiel do Texasu."

George W. Bush 22. júna 1999 odpovedal na otázku slovenského novinára, Bushovo stretnutie však bolo so slovinským premiérom Janezom Drnovšekom.

"Rozumiem rastu malých podnikov, sám som ním bol," New York Daily News, 19. februára 2000

SkryťVypnúť reklamu

"Laura a ja si niekedy neuvedomujeme, aké úžasné sú naše deti, pokiaľ nedostaneme objektívnu analýzu," televízia CNBC, 15. apríla 2000

"Myslím, že každý, kto si nemyslí, že som dostatočne bystrý, aby som bol prezidentom, ma podceňuje." U.S. News & World Report, 3. apríla 2000

"Ľudia nechápu, že kandidujem s menom môjho otca. Som naňho hrdý... Zmieril som sa s láskou k môjmu otcovi už dávno," vysielanie Larry King Live, 26. septembra 2000

"Sú to vaše peniaze, zaplatili ste si ich," La Crosse, Wisconsin, 18. október 2000

"Povedali mi: Viete, táto problematika nerezignuje medzi ľuďmi. A ja som im povedal: Viete čo? Či to rezignuje alebo nerezignuje ma nezaujíma, pretože ja stojím za správnymi vecami, a správnou vecou je, keď načúvate pracujúcim ľuďom," Portland, Oregon, 31. októbra 2000

SkryťVypnúť reklamu

"Znepokojuje nás AIDS v Bielom dome v tom sa nemýľte," Washington, 7. februára 2001

"Ani po francúzsky ani po anglicky, ani po mexicky," takto odmietol odpovedať na otázku reportéra na americkom summite vkanadskom Québecu, 21, apríla 2001

"Je pekné, keď ľudia chápu, že s väčším obchodom prichádza viac obchodovania, tiež Québec, 21. apríla 2001

"Viem, v čo verím. Budem artikulovať v čo verím a v čo verím - verím, že v čo verím je správne," Rím, 22. júla 2001

"Vy tiež máte černochov?" spýtal sa brazílskeho prezidenta Fernada Cardosa, 8. novembra 2001

"Myslím, že vojna je nebezpečné miesto," Washington, 7. mája, 2003

"Som majstrom nízkych očakávaní," na palube Air Force One, 4. júna, 2003 (bo)

SkryťVypnúť reklamu

George Bush ako dieťa z dobrej rodiny.


V roku 1968 George Bush narukoval do texaskej národnej gardy.


Ako hrdinský prezident - pilot. Nepripomína vám to film Deň nezávislosti?


Malý problém s veľkým moriakom.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  2. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  3. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  4. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 344
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 283
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 422
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 421
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 974
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 891
  7. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 491
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 356
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu