
Predpokladané spôsoby riešenia nezamestnanosti

Stretli ste sa s niekým, kto je radšej nezamestnaný,ako by mal pracovať za ponúknutú mzdu?

Názory na zodpovednosť za stratu práce
Vnímanie nezamestnanosti sa medzi ľuďmi mení. Za posledných desať rokov sa zdvojnásobil počet tých, ktorí pripúšťajú, že na strate práce má vinu nielen hospodárska situácia v krajine, ale rovnakou mierou aj sám nezamestnaný.
Až 88 percent opýtaných sa stretlo s takým nezamestnaným, ktorý je na úrade práce prihlásený, pretože v práci by dostal málo peňazí. Dôvody dobrovoľnej nezamestnanosti sú však aj iné. „Bola som prihlásená na úrade práce a zo sociálky som si platila diaľkové štúdium na vysokej škole,“ priznáva Katarína z Martina.
Prieskum Ústavu pre výskum verejnej mienky potvrdil príslovie „sýty hladnému neverí“. Pocit zodpovednosti za nezamestnanosť klesá priamo úmerne s počtom obyvateľov v mestách. To, že je niekto nezamestnaný, považujú za výlučne jeho vlastnú chybu najviac Bratislavčania. Veľa ľudí z miest s 50- až 100-tisíc obyvateľmi pripúšťa len malý vplyv hospodárskej situácie krajiny na stratu práce a ako o hlavnej príčine hovoria o samotnom nezamestnanom.
Ako by Slováci riešili situáciu, ak by sa sami ocitli v pozícii nezamestnaného? Odpovede na túto otázku odkryli problém nízkej mobility pracovnej sily. Väčšina ľudí by sa snažila zohnať si novú prácu v okrese, kde má trvalý pobyt.
Pri porovnaní s podobným prieskumom spred niekoľkých rokov však možno vidieť v tomto smere posun k lepšiemu. „Mierne rastie podiel tých, ktorí by šli za prácou aj do iného okresu alebo by sa usilovali rekvalifikovať a zvýšiť si odbornosť,“ hodnotí výsledky prieskumu Ústav pre výskum verejnej mienky.
Pozvoľna narastá aj percento ľudí, ktorí by svoju prípadnú nezamestnanosť riešili hľadaním si práce v zahraničí.
TOMÁŠ VELECKÝ