Odvolací senát tak zmiernil rozsudok Okresného súdu v Trenčíne, ktorý vlani v auguste bývalého vysokého policajného funkcionára odsúdil na šesť a pol roka.
Predseda senátu Rastislav Vranka pri zdôvodnení rozsudku urobil chybu, keď tvrdil, že Mikšík v čase nehody už nebol policajtom. Z Policajného zboru totiž šéfa krajskej kriminálky prepustili až po nehode, čo potvrdila aj vyšetrovateľka prípadu. Podľa krajského súdu bol šesť a pol ročný trest za ublíženie na zdraví veľmi prísny. Trestný zákon umožňuje uložiť trest od troch do desiatich rokov.
Mikšík, ktorý mal v čase nehody v krvi 1,6 promile alkoholu, na pojednávaní nepriznal vinu. Jeho obhajca žiadal vrátiť prípad na došetrenie prokurátorovi. Mikšík sa v odvolaní ohradil proti postupu policajtov, ktorí mu po nehode dali odobrať krv na zistenie alkoholu. Mali totiž podľa Mikšíka počkať, kým sa preberie z bezvedomia a vypýtať si od neho súhlas.
Nehoda sa stala v apríli 2000 na križovatke pri Dubnici nad Váhom, keď policajt nedal pri odbočovaní vľavo prednosť protiidúcemu vozidlu. Do ostrej zákruty išiel rýchlosťou najmenej 90 kilometrov za hodinu. Tragédia si vyžiadala životy dvoch mladých mužov a ďalší dvaja skončili v nemocnici s ťažkými zraneniami ako napríklad pomliaždenie srdca, roztrhnutie pečene a ťažký otras mozgu.
Mikšíka za nehodu pod vplyvom alkoholu odsúdili už v roku 1993 na podmienečný štvormesačný trest. Počas svojej kariéry v polícii bol viackrát disciplinárne potrestaný, napomínaný pre slabé pracovné výsledky a stíhaný za výtržníctvo a ublíženie na zdraví. Dosiaľ nikto z polície nevysvetlil, ako mohol s takouto minulosťou zastávať vysoký post v Policajnom zbore.
Krajský vyšetrovateľ sa v súčasnosti zaoberá nehodou, ktorú v januári pod vplyvom alkoholu spôsobil zástupca riaditeľa trenčianskej krajskej kriminálky Alexander Štern. Na následky nešťastia, ktoré sa stalo iba niekoľko stoviek metrov od miesta Mikšíkovej nehody, zomrela mladá žena a jej 14-mesačný syn. (tasr)