od úvodu sezóny, o mužskom víťazovi rozhodli až záverečné preteky s hromadným štartom.
Po Forsbergovej nová éra
Forsbergová sa pripravovala na únik už od začiatku sezóny. Z prvých deviatich pretekov vyhrala sedem a to ju o ôsme prvenstvo obrala nezvyčajná chyba na osrblianskej strelnici, keď namiesto svojich vybielila terče súperke. Daňová poradkyňa z Bergerforsenu (10 minút jazdy od mestečka Sundsvall) za osem rokov v biatlonovom cirkuse vyhrala 42 pretekov Svetového pohára a triumfovala v ňom šesť ráz za sebou. Neuveriteľná bilancia nebude mať pokračovanie len preto, že sa Magdalena rozhodla s biatlonom skončiť. „V júli budem mať 35. Najvyšší čas splniť si ďalší životný cieľ – mať deti,“ priznala šesťnásobná majsterka sveta.
Forsbergovej najprv učaroval čistý beh, matka z nej chcela mať bežkyňu na lyžiach a aj ju začala trénovať. Na MS 1987 v Oberstdorfe bola dokonca členkou bronzovej švédskej štafety, trvalejší posun vpred však neprichádzal, a tak Magdalena na sklonku roku 1993 začala trénovať biatlon.
Po roku zoznamovania so špecifikami tohto športu už stála na najvyššom stupni, keď dokázala vyhrať šprint v Ruhpoldingu i vytrvalostné preteky v Holmenkollene. V celkovom poradí SP skončila piata, rovnako ako ďalšiu sezónu, aby nasledujúcich šesť nedala konkurencii šancu. A potom oznámila zbohom. „Ak aj v budúcnosti v dejisku pretekov Svetového pohára budem, tak len ako divák,“ trvá na svojom Magdalena, ktorá si postupom času vydobyla v krajine veľkú popularitu. Lúčenie s domácimi fanúšikmi počas minulotýždňového SP v Östersunde bolo naozaj dojemné. „Nezarobila som si v živote toľko čo napríklad tenista Thomas Enqvist, ale ľudia ma majú rovnako radi,“ tvrdí Forsbergová.
„Je to absolútne výnimočný zjav. Tak ako ona nedokáže trénovať žiadna iná žena,“ zložil jej poklonu tréner nemeckých biatlonistiek (jej najväčších rivaliek v bielej stope) Uwe Müssigang. Aj podľa neho sa v budúcej sezóne začne v ženskom biatlone nové obdobie – éra po Forsbergovej.
Historický zápis colníka zo Chamonix
Francúzsky colník zo Chamonix Raphael Poirée sa tešil po tretí raz za sebou, a to história SP mužov ešte nezažila. Sezónu rozbiehal pomaly, do Osrblia vôbec necestoval a v celkovom hodnotení sa prepadal. V januári sa však po prvý raz prepracoval na čelo, s náskokom piatich bodov pred Rusom Rostovcevom.
Pozíciu najlepšieho súčasného biatlonistu však na olympiáde v Salt Lake City nepotvrdil. Vytúžený zlatý kov nezískal (najlepší bol v stíhacích pretekoch na 2. mieste) a keďže Rostovcev vyryžoval viac bodov, musel Poirée opäť útočiť. Zvládol to. Vyhral aj záverečné preteky sezóny a po 21. víťazstve kariéry mal dvojnásobnú radosť.
Pikantériou zostáva, že prvého celkového triumfu v SP sa dočkal v sezóne 1999/2000 napriek tomu, že jej predchádzal ťažký pád na motocykli. Podľa agentúry ČTK si vtedy zlomil kosť v ľavom predlaktí.
Športový svet upútal aj v máji 2000 svadbou s nórskou biatlonistkou Liv Grete Skjelbreidovou. Na nedávnej olympiáde v Salt Lake City sa im podaril husársky kúsok. Stali sa prvým manželským párom, ktorý vybojoval medaily pre dve rôzne krajiny.
Ani jeden to však až na zlato v Utahu nedotiahol. Poirée (9. augusta bude mať 28 rokov) býva mimo sezóny v mestečku Villard de Lans neďaleko Grenoblu a vo voľnom čase sa rád premáva na rýchlych autách alebo s potápačským výstrojom spoznáva podmorské krásy.
RASTISLAV HRÍBIK