BRATISLAVA – Slovenský rozhlas sa rozhodol hľadať vlastné cesty, ako šetriť peniaze. Jednou z možností je hľadať lepšie ceny za telekomunikačné služby u konkurencie Slovenských telekomunikácií, druhou je šetrenie na prevádzke. Okrem toho chce viac peňazí od občanov.
Vedenie rozhlasu považuje ceny telekomunikácií za prehnané a rokuje s operátorom v Nových Zámkoch, kde má rozhlas dve frekvencie. V Borskom Mikuláši stavajú vlastný vysielač. „V prípade, že sa ukáže, že kvalita je dostatočná a cena podstatne nižšia, budeme čoraz viac operovať s konkurenčným prostredím. To je východisková pozícia aj na rokovanie s telekomunikáciami,“ povedal riaditeľ marketingu Ľuboš Zeman.
Ďalším veľkým problémom rozhlasu je opotrebovaný majetok a veľké náklady na údržbu a prevádzku. V budove Slovenského rozhlasu – obrátenej pyramíde sa vykuruje obrovský vnútorný priestor chodieb, zastaraný systém vzduchotechniky a klimatizácie spôsobuje úniky tepla.
Vedenie rozhlasu dalo vypracovať energetický audit budovy a vypísalo súťaže na projekt znižovania prevádzkových nákladov. Najprijateľnejší projekt ponúkla firma Landis and Staefa ESCO, ktorá ho dodá na kľúč ešte do konca roka 2003. Podľa riaditeľa dodávateľskej spoločnosti Ruslav Raytcheva firma zaručuje ročné úspory 5 až 7 miliónov korún.
Projekt bude financovaný z Európskej banky pre obnovu a rozvoj a z viacerých švajčiarskych a londýnskych peňažných ústavov, ktoré rozhlasu poskytnú pôžičku. Na splátky by rozhlasu mali stačiť peniaze ušetrené menším odberom energie, ktorý zateplenie umožní.
Hlavným zdrojom príjmov Slovenského rozhlasu sú koncesionárske poplatky. Od roku 1996 sú 30 korún. „Pri tejto výške nemožno hovoriť o trvalo udržateľnom rozvoji verejnoprávneho rozhlasového vysielania,“ povedal generálny riaditeľ rozhlasu Jaroslav Rezník. Poplatok by chcel zvýšiť na 50 korún.
Hlavný okruh Slovenského rozhlasu je najpočúvanejšou stanicou. Podľa posledného prieskumu odboru mediálneho výskumu SRo až 46 percent opýtaných pri otázke, čo včera počúvali, spomenulo Slovensko 1. (hr)