Vatry zvrchovanosti - obľúbená kultúrna aktivita. Vlaňajšiu akciu na Kojšovskej holi pri Košiciach usporiadali HZDS, SNS a Matica slovenská. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Vedenie Matice slovenskej sa pripravuje lobovať za viac peňazí od novej vlády. Organizácia bola v minulosti úzko previazaná s HZDS a SNS a vystupovala proti NATO, Maďarom i Európskej únii. Po nástupe vlády Mikuláša Dzurindu v roku 1998 sa však príspevok štátu na jej činnosť znižoval, dnes je to asi 14 miliónov korún ročne. Na porovnanie, za predošlej Mečiarovej vlády to bolo okolo 150 miliónov.
Matica slovenská, ktorej dlhoročným predsedom je Jozef Markuš, dostala za Mečiara do prenájmu tlačiareň Neografia, jednu z najmodernejších slovenských tlačiarní, za korunu. V polovici 90. rokov v nej Matica tlačila aj erotické časopisy. Pritom sama tvrdí, že "do médií prenikol nevkus, vulgárnosť a brak". Markuš bol v minulom režime evidovaný ako agent ŠtB.
Ministerstvo kultúry obsadil Smer. Smer vyjde Matici v ústrety, mieni politológ Miroslav Kusý. Predseda Matice Markuš chce, aby bol postoj Ficovej vlády oproti predošlej vláde výrazne iný: "Finančná podpora vyznieva tak, že sme likvidovaná organizácia. Čakáme, že sa to dá do normálnych koľají."
Hovorca Matice slovenskej Stanislav Bajaník sa už vyjadril, že ponúkajú "novej politickej garnitúre spolupracujúcu matičnú ruku na všetkých úsekoch národnej kultúry, identity, spoločenského života doma i vo svete".
Ministerstvo kultúry by malo "dávať peniaze len na projekty súvisiace s kultúrou", mieni minister kultúry z rokov 1998 - 2002 Milan Kňažko.
Hoci je podpredseda Smeru a nový podpredseda vlády Dušan Čaplovič označovaný za národniara, v prípade "inštitucionálneho financovania" Matice je rezervovaný. Presadzuje skôr financovanie projektov.
Nový minister kultúry Marek Maďarič sa chce stretnúť so šéfmi organizácií patriacich pod ministerstvo, prípadne tých, ktoré ministerstvo dotuje. Až potom vraj bude vedieť povedať, čo s Maticou. S HZDS a SNS o financovaní Matice zatiaľ nehovoril. "To nie je politická otázka, ale otázka priorít ministerstva a finančných možností," tvrdí Maďarič. (rf)
Z aktivít Matice
po rozdelení ČSFR začala Matica slovenská zbierku na tzv. národný poklad, za Mečiarovej vlády dostávala dotácie až do 150 miliónov korún ročne, v roku 1995 žiadala Mečiarova vláda Maticu o posudok na učebnicu dejepisu pre ôsmy ročník, pred desiatimi rokmi podpísala s SNS zmluvu o spolupráci, navrhovala, aby sa spoločenskovedné ústavy SAV - jazykovedný, národopisný, sociologický a Ústav slovenskej literatúry - zákonom vyčlenili spod akadémie a presunuli pod Maticu; podpredseda vlády Dušan Čaplovič, vtedy zamestnanec SAV, napísal, že podriadenie pod Maticu by bolo krokom späť, v roku 1999 Matica podporovala kandidatúru Vladimíra Mečiara za prezidenta, v roku 2001 spisovala petíciu proti prijímaniu Európskej charty regionálnych a menšinových jazykov, lebo to "je výrazné porušenie suverenity a územnej celistvosti Slovenska". V tom istom roku žiadala ministerstvo kultúry o dotácie na kultúrne akcie typu degustácie vín v Lučenci, prednášky Herbalife, pred troma rokmi sa snažila previezť pozostatky politika Konštantína Čulena, ktorý bol blízky Jozefovi Tisovi, na Národný cintorín v Martine. (r)