
V kronike obce Horná Mičiná (neďaleko Banskej Bystrice) majú uložené aj poďakovanie Ústredného výboru KSČ, v ktorom sa píše: Vážení súdruhovia, ďakujeme vám za prejavenú sústrasť k úmrtiu súdruha J. V. Stalina. Vašu účasť budeme tlmočiť Ústrednému výboru KSSZ a sovietskemu ľudu.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Dedinské kroniky bývali často tým najdôležitejším prameňom informácií o dejinách obce. Tradícia ich písania však postupne zaniká. Starostovia majú dnes iné starosti, ako zháňať ľudí, ktorí by ich boli ochotní a schopní písať. Sú však aj dediny, kde sú na svoje kroniky hrdí a majú aj hrdých kronikárov.
„Dobré kroniky sa nepíšu postupne, ale naraz. Ja si zapisujem celý rok do pomocného zošita. Keď je niečo výnimočné, hoci aj v počasí, hneď si to zaznamenám. Teraz bolo v marci 18 stupňov, tak som si napísal, že sme mali najvyššiu teplotu v marci za posledných asi tridsať rokov. Keď to mám na konci roka ucelené, sadnem si a za dva-tri týždne všetko prepíšem do kroniky,“ hovorí Kamil Badáč, kronikár v západoslovenskej obci Miloslavov. „Myslím, že tak to robí väčšina dobrých kronikárov. Potom má zápis za celý rok rovnaké písmo aj farbu.“
Dnes už však nie je veľa dedín, ktoré sa o kroniku systematicky starajú. Je pravdepodobné, že stratené roky sa v kronikách už nikdy nedoplnia.
„Naposledy písali do našej obecnej kroniky pred 29 rokmi. Odvtedy sa nenašiel v dedine nik, kto by bol ochotný prevziať ju,“ hovorí starostka podunajskej obce Trstená na Ostrove Mária Vasiková.
Z dedín sa vytráca nadšenie, nezištné funkcionárčenie je na ústupe. „V posledných desiatich rokoch je to tragédia a je mi úprimne ľúto, že ani obecnú kroniku nemá kto písať. Strážime ju ako oko v hlave, študentom, ktorí o ňu majú veľký záujem, požičiavame fotokópie. Lenže posledné zápisy sú z roku 1980,“ hovorí starosta podkysuckej obce Veľké Rovné Rudolf Hammer.
Tak ako v minulosti, aj dnes kroniky píšu najčastejšie učitelia.
Viac v rubrike KRONIKY