Časť KDH hovorí o novom predsedovi - Palkovi

BRATISLAVA - V KDH sa vyostril konflikt medzi dvoma skupinami, keď sa funkcie vzdal podpredseda Vladimír Palko. Viacerí členovia hnutia to chápu ako krok k tomu, aby kandidoval za predsedu.

FOTO

Palko stál na čele 5-člennej skupiny v predsedníctve KDH, ktorá bola proti vstupu do vlády so Smerom. Druhá, 6-členná skupina na čele s predsedom Pavlom Hrušovským, bola za.

Otvorený spor nastal v pondelok, keď si poslanecký klub KDH zvolil za predsedu Hrušovského, hoci funkciu doteraz roky vykonával Pavol Minárik. Minárikovi, ktorý stál za Palkom, tak automaticky zanikla aj funkcia v predsedníctve strany a Hrušovský si tak vlastne posilnil pozíciu v predsedníctve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To Palka nahnevalo a vzdal sa funkcie. Nezvolenie Minárika považuje za "nepochopiteľný ťah" aj poslanec František Mikloško.

SkryťVypnúť reklamu

Hrušovský hovorí o nerešpektovaní väčšiny

Hrušovský v utorok vyhlásil, že Palkovo správanie je "jasný dôkaz", že odmieta rešpektovať vôľu väčšiny. "Nikdy doteraz nebývalo v KDH zvykom neprijať väčšinové a demokratické rozhodnutie. Verím stále v to, že sme demokrati."

Palko naopak tvrdí, že väčšina predsedníctva KDH sa pomýlila v dôležitej veci a hnutie sa odklonilo od hodnôt. Hrušovský nesúhlasí a Palko si "v niektorých veciach protirečí".

Ak by Palko kandidoval za predsedu strany, Hrušovský by túto správu prijal "pokojne".

Samotný Palko o kandidatúre zatiaľ nehovorí, ale bude žiadať, aby Rada KDH v sobotu potvrdila rozhodnutie predsedníctva ísť so Smerom. Ak to Rada potvrdí, "potom je úplne v poriadku, že dnes nie som podpredsedom KDH", ale hnutie by si malo v zásadnej diskusii odpovedať na otázku, "čo sme, kto sme".

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodne snem

Rada môže zvolať aj mimoriadny snem, je to však skôr nepravdepodobné. Normálny snem by mal byť o rok. Podľa informácií zvnútra strany aj Palkovi by skôr vyhovoval až riadny snem, aby mal dosť času na presviedčanie regionálnych štruktúr. Tie boli po voľbách skôr za spoluprácu so Smerom a účasť vo vláde.

Podpredseda KDH Július Brocka, ktorý stojí za Hrušovským, považuje Palkovo odstúpenie z funkcie za "štandardný spôsob, ako sa uchádzať o post predsedu strany". Palko je podľa neho politik, ktorý každé svoje rozhodnutie dôkladne zvažuje a "toto nie je znakom o rozkole alebo štiepení v strane".

Minárik a Lipšic sú za Palka

"Vladimír Palko je v strane takou dôležitou personou, že jeho kandidovanie na predsedu by nebolo nič zvláštne," povedal Pavol Minárik. "Nahradenie Jána Čarnogurského Vladimírom Palkom by bolo v tom čase absolútne prirodzené. Dnes je to jeho osobné rozhodnutie," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

Pre KDH by bolo podľa Minárika najhoršie, ak by nebolo schopné hovoriť pravdu, a to aj o "tomto volebnom výsledku". Ten označil za slabý aj samotný Hrušovský.

Daniel Lipšic, ktorý tiež stojí za Palkom, z funkcie podpredsedu zatiaľ neodstúpil. "Po rokovaní Rady oznámim svoj ďalší postup," povedal.

Lipšic si myslí, že Palko by bol dobrý predseda a snem by mal rozhodnúť, "či trochu otvoríme okná pre nových ľudí a pre nový program". Lipšic má na mysli modernú kresťanskú demokraciu. Za najväčší problém považuje absenciu ekonomického programu a "osoby, ktorá by ho reprezentovala".

Lipšic, rovnako ako Palko tvrdia, že predsedníctvo KDH sa nechalo Smerom navyše aj ponížiť, keď jeho ponuku neprijal. Hrušovský je naopak stále presvedčený, že postup KDH bol "jediný možný".

SkryťVypnúť reklamu

Palko, Lipšic aj Minárik hovoria, že nejde o žiadne štiepenie alebo rozkol v strane a v tom s nimi súhlasí aj Hrušovský. Je presvedčený, že "táto situácia KDH neoslabí a ani nespôsobí v hnutí žiadne problémy".

čo je Rada KDH a o čom môže rozhodnúť

Radu KDH tvorí asi 120 delegátov. Okrem členov predsedníctva aj predsedovia krajských rád, zástupcovia okresných centier, poslanci, europoslanci, predsedovia samosprávnych krajov.

Podľa stanov strany sa Rada KDH vyjadruje k politickým otázkam hnutia, schvaľuje volebný program aj koncepciu. Rada môže zvolať do 30 dní mimoriadny snem.

Ak by na sneme padol návrh na mimoriadne odvolanie predsedu a podpredsedov strany, musia s tým súhlasiť dve tretiny všetkých účastníkov snemu. Nové vedenie sa už volí jednoduchou väčšinou.

SkryťVypnúť reklamu

Vedenie môže odvolať aj Rada, snem to však musí do 30 dní potvrdiť, inak je rozhodnutie rady neplatné.

Na riadnom sneme, ktorý je každé dva roky, sa funkcionári volia vždy nanovo.

V sobotu by mala Rada voliť aj jedného člena predsedníctva. Predseda KDH Pavol Hrušovský sa totiž stal predsedom poslaneckého klubu po Pavlovi Minárikovi, ktorému tak zaniklo členstvo v predsedníctve. To má teraz len 10 členov, kým podľa stanov by ich malo byť 11.

Rada taktiež zrejme niekoho poverí dočasne funkciou podpredsedu pre médiá, ktorú vykonával Vladimír Palko.

(mož)

V čerstvo opozičnom KDH sa vytvorili dve názorové skupiny. Vladimír Palko (na snímke vľavo) v pondelok sám odstúpil z predsedníctva KDH a chce zrejme nahradiť na čele strany Pavla Hrušovského. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 699
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 488
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 502
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 480
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 511
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 008
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu