Pred voľbami prišlo Robertovi Ficovi pozvanie na stretnutie lídrov európskych socialistov do Prahy vhod. Stretnutím s britským premiérom Tonym Blairom kontroval vtedajšiemu premiérovi Dzurindovi. Po včerajšku už medzi európsku sociálnodemokratickú špičku nepatrí. Verný mu zostal len český premiér Jiří Paroubek. FOTO - ČTK |
ŠTRASBURG - Predseda Smeru Robert Fico sa v utorok večer stal premiérom a už včera si v Štrasburgu vypočul, že Európska socialistická strana pozastaví Smeru členstvo pre účasť SNS v jeho vláde.
Bude to po prvý raz v histórii socialistov, čo siahnu k takému kroku.
Šéf európskych socialistov a bývalý dánsky premiér Poul Nyrup Rasmussen povedal, že "nemôžeme akceptovať Smer", kým bude vo vláde s SNS, ktorá je "xenofóbnou a nacionalistickou stranou". Fica varoval, aby sa nad zložením vlády "ešte raz zamyslel", ak nechce riskovať izoláciu v Európe.
Hoci vo vláde je aj HDZS, to až taký problém pre socialistov nie je, hoci Rasmussen priznal, že "nie sú nadšení slovenskou vládou ako celkom".
Rasmussen aj ďalších 200 socialistických europoslancov žiada pozastaviť Smeru členstvo v strane aj ich frakcii. Platiť to bude zrejme aj pre troch europoslancov Smeru, ktorí jediní hlasovali proti.
Ficovi sa nepodarilo zmierniť hnev svojich straníckych kolegov ani v osobnom rozhovore, hoci ich presviedčal, že slovenská vláda bude dodržiavať práva národnostných menšín. Šéf frakcie v europarlamente Martin Schulz povedal, že s Ficom sa dohodli, že "sa nezhodujeme" a že zo zásady nemôže sociálna demokracia "uzatvárať koalície s extrémnou pravicou".
Za dočasné zbavenie členstva boli predsedovia ľavicových strán z 32 štátov. Fica sa zastal iba jediný - český premiér Jiří Paroubek, ktorý dokonca na jeho obranu pre SME vyhlásil, že ak Smer dočasne zbavia členstva, "odkazujem pánom v Bruseli, že sa tam už neukážem".
Fico sa tváril, že si z hrozieb eurosocialistov nič nerobí a že ich "tvrdšiu reakciu" očakával. Pred novinármi sa však snažil skryť.
Podľa Fica ide o spor medzi "medzinárodnými vzťahmi a vnútornou politikou, ku ktorému občas dochádza". Včerajšok vraj bol zaujímavý, lebo "socialisti po prvý raz videli náš pohľad na vec a to, že si myslíme, že táto koalícia je najlepšia pre Slovensko". Do troch mesiacov "všetkých presvedčíme, že sme štandardná vláda", vyhlásil.
Europoslankyňa Monika Beňová na rozdiel od Fica nepovažuje vládu s SNS za "šťastné riešenie" a myslí si, že Smeru socialisti naozaj pozastavia členstvo. Že "je to problém", si uvedomuje aj nový minister zahraničia Ján Kubiš.
Pozastavenie členstva Smeru budú riešiť európski socialisti na kongrese v októbri. Ľavicoví europoslanci však vyzvali stranu, aby bol kongres skôr.