FOTO
Jediným opozičným je Milan Hort z SDKÚ.
Pavol Paška vyjadril želanie, aby v parlamente vládol "konsenzus, spolupráca a rešpekt". V prejave k poslancom hovoril o potrebe ochrany demokracie. Nepáči sa mu, že sa znižuje záujem verejnosti o otázky spravovania štátu. Jeho cieľom je zvýšiť dôveryhodnosť parlamentu. "Naša spolupráca v tomto volebnom období bude obrovským testom toho, či napĺňanie sociálneho programu sleduje plnú zamestnanosť, ekonomickú stabilitu, rozvoj produktivity a garanciu minimálnych životných štandardov či ekonomický rozvoj založený na reálnych analýzach existujúceho stavu a na plánovitom využití národných zdrojov, ako aj prostriedkov EÚ," hovoril odhodlane Paška.
Schôdze opäť v televízii
Nový predseda NR SR chce "odtajniť" rokovania parlamentu. Pripomenul, že v minulosti boli v televízii v noci len záznamy rokovaní a niektoré sa strihali. "Občan má právo na to, aby 24 hodín vedel o tom, čo sa tu hovorí a aké rozhodnutia sa prijímajú," tvrdil.
Jedným z prvých bodov, o ktorých bude parlament rokovať, by malo byť podľa Pašku zrušenie zdravotníckych poplatkov. Sľúbil, že Smer opätovne otvorí aj otázku priestupkovej imunity poslancov.
Za zvolenie Pašku hlasovalo 98 poslancov zo 148 prítomných. Koalícia Smer-HZDS-SNS má v parlamente 85 hlasov, dostal teda aj 13 hlasov opozície. Paška vraj s nikým dohody nemal, spoliehal sa však na to, že ho už niektorí poslanci poznali v minulom volebnom období. Na zvolenie potreboval aspoň 76 hlasov.
Poslanec KDH Július Brocka povedal, že v parlamente bola "konsenzuálna nálada" a snáď niekoho z nerozhodných poslancov oslovila. Gyula Bárdos z SMK verí, že Paška bude konať podľa toho, čo hovorí.
Odstupné za 9 hodín "práce"
Do parlamentu včera nastúpili aj trinásti náhradníci za členov Dzurindovej vlády. Išlo o náhradníkov za ministrov z SDKÚ a SMK. Títo poslanci-náhradníci boli na ustanovujúcej schôdzi necelých deväť hodín a podľa zákona im vznikne nárok na odstupné skoro 260-tisíc korún.
Jánovi Rusnákovi z SDKÚ len v júni zanikol poslanecký mandát. Na ustanovujúcej schôdzi bol náhradníkom. Zoberie len jedno odstupné, nárok na ďalšie nemá. Niektorí poslanci takéto odstupné kritizujú. Mojmír Mamojka zo Smeru povedal, že sa pokúsia o zmenu zákona: "Ako právnik chápem, že majú na to právny nárok, ale ako človeku sa mi to naozaj vonkoncom nepáči. Za pár hodín zobrať takéto peniaze, to je neslušné a nekorektné."
Aj poslanec Július Brocka pokladá takýto systém za nie spravodlivý, "ale zákon o platových pomeroch ústavných činiteľov je taký rádioaktívny, že naháňa strach každému poslancovi, aby sa ním čo len chvíľu zaoberal". Vie si predstaviť, že parlamentná väčšina dá zákon "na pravú mieru". (sp)
Rozdelenie funkcií v parlamente
predseda:
Pavol Paška (Smer) podpredsedovia:
Miroslav Číž (Smer), Anna Belousovová (SNS), Viliam Veteška (HZDS), Milan Hort (SDKÚ) Predsedovia parlamentných výborov:
európske záležitosti: Milan Urbáni (HZDS) ústavnoprávny: Mojmír Mamojka (Smer) financie, mena a rozpočet: Jozef Burian (Smer) hospodárstvo: Maroš Kondrót (Smer) pôdohospodárstvo: Ján Slabý (SNS) verejná správa: Tibor Cabaj (HZDS) sociálne veci: Jozef Halecký (HZDS) zdravotníctvo: Viliam Novotný (SDKÚ) obrana a bezpečnosť: Rudolf Pučík (SNS) zahraničný: Boris Zala (Smer) vzdelanie, veda: Ferdinand Devínsky (SDKÚ) kultúra a médiá: Pavol Minárik (KDH) ľudské práva a národnosti: László Nagy (SMK) imunitný výbor: Renáta Zmajkovičová (Smer) kontrola činnosti NBÚ: Anton Korba (SNS) preskúmavanie rozhodnutí NBÚ: Jana Laššáková (Smer) nezlučiteľnosť funkcií: Gábor Gál (SMK) kontrola činnosti SIS: Tomáš Korček (SDKÚ) kontrola činnosti Vojenského obranného spravodajstva: Jozef Šimko (KDH) Usmievajúci sa Vladimír Mečiar a Tibor Mikuš (na snímke vľavo), na druhej strane trochu unavení poslanci novej opozície Ivan Mikloš, Mikuláš Dzurinda a Pál Csáky.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL