Ratko Mladič. FOTO - REUTERS |
Chúlostivý problém, ktorý priviedol krajinu do medzinárodnej izolácie a zároveň môže privolať predčasné parlamentné voľby, by jej mali pomôcť vyriešiť špióni z viacerých svetových tajných služieb. Aspoň to tvrdí vláda Vojislava Koštunicu.
Najskôr to bol minister zahraničných vecí Vuk Draškovič, ktorý vyhlásil, že požiada o pomoc nemeckú tajnú službu BND. Minulý týždeň zasa minister obrany Zoran Stankovič povedal, že na hľadaní bývalého veliteľa bosnianskych Srbov sa podieľajú ľudia z americkej CIA a britskej MI6. Znamená to, že premiér Koštunica konečne berie problém s Mladičom vážne?
"Zatiaľ to vyzerá skôr na PR Koštunicovej vlády," myslí si šéfredaktor srbského denníka Danas Mihal Ramač.
V najbližších dňoch má srbská vláda prijať akčný plán ako chytiť Mladiča. Minister Rašim Ljajič zodpovedný za spoluprácu s Haagom sľubuje, že nepôjde o "500-stranové románové čítanie". Šéfredaktor Danasu je však skeptický. "V blízkom čase určite nebudeme svedkami nejakej veľkej zásahovej akcie. Som si istý, že Mladiča doteraz ani vôbec poriadne nehľadali," hovorí Ramač.
V prípade, že sa Mladič do jesene neobjaví v Haagu, hrozí srbskej vláde pád. Menšia vládna strana G17 už pohrozila, že v takom prípade odchádza do opozície.
"Koštunicova pozícia je už teraz veľmi slabá, predčasné voľby sú veľmi reálne," dodáva Ramač.
Podľa hlavnej žalobkyne Carly del Ponteovej je Ratko Mladič stopercentne v Srbsku a keby ho vláda chcela vydať, už by to urobila.
Mladič je spolu s bývalým prezidentom bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom obvinený z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Kým o Mladičovi, ktorý je podľa bulvárnej tlače údajne smrteľne chorý, sa hovorí často, o Karadžičovi už menej. "Jeho vydanie ostáva dôležité, ale teraz nie je na programe dňa," domnieva sa Ramač a dodáva, že "na rozdiel od Mladiča sa pravdepodobne neskrýva v Srbsku, ale v Bosne".
MIREK TÓDA