Podľa kresťanskodemokratickej kancelárky Angely Merkelovej sa veľkej koalícii podaril "refomný prelom v zdravotníctve". Na snímke je so šéfom Kresťansko-sociálnej únie Edmundom Stoiberom. FOTO - TASR
Kancelárka Merkelová tvrdí, že veľkej koalícii sa podaril reformný prelom v zdravotníctveNa základných "orientačných" bodoch reformy nemeckého zdravotníctva sa v noci z nedele na pondelok zhodli najvyšší predstavitelia veľkej koalície kresťanských a sociálnych demokratov. Po desaťhodinových rokovaniach vznikla o pol šiestej ráno dohoda o principiálnej podobe systému zdravotného poistenia na budúce roky.
Najväčšou zmenou je vznik tzv. zdravotníckeho fondu. Do neho budú plynúť všetky doterajšie príjmy zdravotného systému - odvody zamestnancov a zamestnávateľov aj štátne subvencie. Každá verejnoprávna zdravotná poisťovňa bude z neho čerpať pevne stanovenú sumu pre každého poistenca. Ak s ňou nevystačí, môže svojim poistencom vo vlastnom mene vyrubiť príplatok. Ak by hospodárila so ziskom, môže poistencom poskytnúť rôzne úľavy.
Koalícia si od fondu sľubuje silnejšiu konkurenciu medzi zdravotnými poisťovňami, pretože sa súčasne uľahčia podmienky na zmenu zdravotnej poisťovne. Z ponukového katalógu verejnoprávnych poisťovní vypadne povinné poistenie detí, ako aj niektoré lekárske výkony. Od januára sa zvýšia odvody zamestnancov a zamestnávateľov do zdravotníckeho fondu o pol percenta. Od roku 2008 sa budú náklady na zdravotné poistenie detí postupne presúvať do štátneho rozpočtu. Tu sa otvára široké pole pre politikov, lebo na povinné poistenie detí dávajú verejnoprávne zdravotné poisťovne ročne okolo 18 miliárd eur, ktoré bude treba usporiť krátením rozpočtových výdavkov.
Kancelárka Angela Merkelová z CDU vyzdvihla, že veľkej koalícii sa podaril "reformný prelom v zdravotníctve". Predseda sociálnych demokratov Kurt Beck zdôraznil, že "úsporné opatrenia na úkor zákonných poistencov sú minimálne".
Bavorský ministerský predseda a šéf CSU Edmund Stoiber zdôraznil, že veľkej koalícii sa podarilo naštartovať zdravotnícku reformu bez zvyšovania daní.
Predstaviteľ opozičnej Strany slobodných demokratov Daniel Bahr ostro kritizoval, že koalícii sa nepodarilo presadiť viac úsporných opatrení a tým zabrániť zvýšeniu odvodov. Je presvedčený, že pre nedostatok peňazí nadviaže v budúcich rokoch na dnešný rast zdravotných odvodov ďalšie zvýšenie daní.