Rýchly tender na skladovanie núdzových zásob ropných produktov by mala Správa štátnych hmotných rezerv vyhodnotiť do desiatich dní, zmluvy však budú čakať na novú vládu. To môže trvať aj dlhšie ako mesiac.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AFP
BRATISLAVA - O skladovanie štátnych rezerv ropných výrobkov má záujem päť firiem. Nie je medzi nimi nijaký veľký medzinárodný hráč, okrem Slovnaftu, ktorý vlastní maďarská firma MOL.
Energetický analytik Karol Hirman hovorí, že je to úplne logické. "Nijaká zahraničná ropná firma nemá napojenie na produktovod ani nesídli v jeho blízkosti," povedal.
Do tendra sa neprihlásili ani české firmy napriek tomu, že podmienky súťaže počítali so skladovaním rezerv aj na území Česka. Súťažné podmienky si prevzalo 14 subjektov. Víťaz súťaže bude skladovať štátne ropné rezervy až 25 rokov.
Podmienky tendra, ktorý vyhlásila Správa štátnych hmotných rezerv, hovorili, že záujemca musí mať zásobníky v blízkosti produktovodu, aby ich bolo možné s ním prepojiť. Podľa Hirmana to Slovnaft oproti iným - aj domácim - firmám zvýhodňuje. Pripustil to aj šéf Správy štátnych hmotných rezerv a predseda výberovej komisie Robert Nemec, ktorý pred dvoma týždňami denníku SME povedal, že "Slovnaft je najsilnejší na trhu a má aj najlepšie možnosti na skladovanie". Produktovod má dve vetvy. Jedna smeruje na západ k hraniciam s Českom, ďalšia do Hronského Beňadika.
Slovnaft sa do súťaže prihlásil cez svoju dcérsku spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob. Firma bola zapísaná do obchodného registra 7. júna, len týždeň pred odštartovaním tendra 14. júna.
Medzi uchádzačmi o skladovanie rezerv sú aj firmy, ktoré vznikli v 90. rokoch. Jedna z nich len pár dní po vyhlásení tendra na skladovanie núdzových rezerv ropných výrobkov zmenila väčšinového majiteľa.
Čerstvým majiteľom 60 percent akcií Progress trading je investičná skupina Slavia Capital. Akvizícia firmy spoločnosťou Slavia Capital Biochem sa skončila v piatok po vyhlásení súťaže. Podpredseda predstavenstva skupiny Slavia Capital Viktor Levkanič vtedy povedal, že zámerom skupiny je aj zvýšiť objem skladovacích kapacít.
Správa štátnych hmotných rezerv už posudzuje predložené ponuky. "Vzhľadom na rozsiahlosť jednotlivých ponúk predpokladáme ich vyhodnotenie do desiatich dní," píše v správe.
O víťazovi však rozhodne až nová vláda, zmluvu s víťazom by mohli podľa Nemca podpísať o mesiac alebo aj neskôr.
Vývoj tendra
* 14. júla zverejnila Správa štátnych hmotných rezerv na svojej internetovej stránke výzvu na predkladanie ponúk.
* Podpredseda správy Róbert Básti pár dní po vyhlásení súťaže povedal, že o nej nevie.
* Záujemcovia si mohli podmienky súťaže prevziať do 20. júna.
* Podmienky súťaže zvýhodňujú rafinériu Slovnaft, ktorá ako jediná vlastní produktovod. Pripustil to aj predseda správy Robert Nemec.
* O súťaž prejavilo záujem 14 firiem, ktoré si vyzdvihli podklady.
* Konečný termín na predloženie ponúk bol včera, mali sa i otvárať obálky.
* Ponuku predložilo päť firiem. (r)
Záujemcovia o skladovanie ropných rezerv
Spectrum
medzi činnosti spoločnosti patrí aj spracovanie ropy.
Petrochema
spoločnosť sa venuje olejovej destilácii a rafinácii. Medzi jej výrobky patria napríklad vykurovacie a automobilové oleje či motorová nafta.
Chemolak
firma sa zaoberá najmä výrobou náterov. V roku 1992 sa zmenila na akciovú spoločnosť.
Progress Trading
majiteľom 60 % akcií firmy je investičná skupina Slavia Capital.
Zväz pre skladovanie zásob
dcérska spoločnosť Slovnaftu.
Zdroj: Správa štátnych hmotných rezerv, obchodný register, internetové stránky firiem