FOTO |
Ide o šesť pozlátených plakiet a bronzový zvon z 8. a 9. storočia. Neucelené plakety odovzdal archeológom občan z Bojnej v Topoľčianskom okrese, ktorého otec ich našiel pred polstoročím a rodina ich roky mala doma.
Archeológovia nálezcu odmenili a miesto nálezu preskúmali. Našli zvyšné úlomky plakiet, ktoré sceľovali v laboratóriu viedenskej univerzity. Okrem toho vykopali aj bronzový zvon a úlomky ďalších dvoch zvonov, ktoré viac ako tisíc rokov ležali v zemi.
"Plakety slúžili na výzdobu prenosného oltára. Zdobia ich anjeli ako symbolickí ochrancovia a latinské nápisy. Nález plakiet je vo svete ojedinelý, rovnako cenný je i zvon. Zhoduje sa so zvonom zo zbierky Vatikánskeho múzea, ktorý pochádza z Talianska. Hoci je to pomerne nekvalitná práca, stále je funkčný. Má zaujímavý zvuk plechový, zastretý a veľmi sugestívny," povedal vedúci výskumu Karol Pieta z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.
Nálezy súvisia s kresťanskou misiou, ktorá je staršia ako byzantská. Archeológovia predpokladajú, že ide o misiu zo severného Talianska v Aquilei. Talianski misionári často chodili šíriť kresťanstvo do stredného Podunajska, kde žili pohanskí Avari a Slovania. Staršie kresťanské misie sa spomínajú aj v písomných správach, no doteraz na ne chýbali dôkazy. Až teraz vedci priniesli prevratné zistenia o našej národnej histórii.
Zatiaľ nevedia povedať, ako zaniklo bojnianske hradisko. "Zaniklo asi násilne. Možno v dôsledku bojov veľmožov navzájom alebo bojov kresťanov s pohanmi. Druhú možnosť naznačujú úlomky zvonov. Tie sa totiž od vzniku kresťanstva do 18. storočia považovali za výsostne kresťanský nástroj, ktorý chceli pohania zničiť," konštatuje archeológ Pieta.
Plakety i zvony zostanú vystavené v Ponitrianskom múzeu. Nasledujúce desaťročia ich budú bádať archeológovia, historici umenia a ďalší odborníci. Už dnes je jasné, že zvýšia historický kredit Slovenska.
FOTO - archív AÚ SAV
V Ponitrianskom múzeu sprístupnia šesť pozlátených plakiet a bronzový zvon. |