Hľadači sa zameriavajú nielen na archeologické lokality, ale aj na miesta, kde boli v minulosti vojenské bitky.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Vyhľadávanie vzácnych kovov, vojnových odznakov či zakopaných pokladov za pomoci detektorov sa stalo aj na Slovensku novou adrenalínovou zábavou.
Archeológovia sú z toho nešťastní, pretože hľadači často nerešpektujú zákon a archeologické lokality môžu poškodiť. V susednom Česku už médiá označili hľadačov pokladov za metlu Českého raja.
"Je to problém celej Európy a nevyhol sa ani Slovensku," hovorí Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre. Na Slovensku navyše chýba systematická ochrana archeologických lokalít, čo situáciu sťažuje.
"Účinne sa dá s problémom vyrovnať tam, kde lokalitu chránia majitelia pozemku. Napríklad v Rakúsku pripadá polovica hodnoty nálezu majiteľovi pozemku, je teda logické, že si majetok stráži."
Hoci je použitie detektorov v archeologických lokalitách zakázané, mnohí hľadači to obchádzajú.
Detektory sa dajú na Slovensku kúpiť bez problémov a ich používanie je v podstate voľné. Ceny sa pohybujú od 20-tisíc do 100-tisíc korún. Výkonnejšie detektory dokážu rozlíšiť, či ide o zlato, striebro, alebo obyčajné železo, určia dokonca tvar predmetu.
Odborníci odhadujú, že veľká časť nálezov môže byť zatajená, pretože nálezné je u nás veľmi nízke - okolo 20 percent z hodnoty nálezu.
Hľadači sa popri archeologických lokalitách zameriavajú aj na miesta, kde boli v minulosti vojenské bitky. Nálezy vojnových odznakov a hodností sa tiež dajú slušne speňažiť.
Hľadači sa často objavujú aj v blízkosti starých banských miest. Hľadajú nielen zlato, ale aj poklady, ktoré tu ešte mohli z minulosti zostať. Podľa predsedu Banskoštiavnicko-hodrušského baníckeho spolku Jozefa Karabellyho je nulová šanca, že by narazili na zlato. "Zlato a striebro sú tu v takých nízkych koncentráciách, že to detektor nezachytí. Aj preto sa ťažba zastavila."
Za narušenie archeologickej lokality hrozí 100-tisíc
Zákon o ochrane pamiatkového fondu zakazuje nepovolené výskumy a výkopy na kultúrnych pamiatkach, pamiatkových územiach a územiach s archeologickými nálezmi, ako aj nepovolený zber a premiestňovanie hnuteľných nálezov, prípadne ich vyhľadávanie detekčnými zariadeniami. Krajský pamiatkový úrad môže pri porušení zákona uložiť pokutu až do 100-tisíc korún. (eta)
Ako delia hľadačov pokladov v Čechách
České médiá rozdeľujú detektoristov na niekoľko skupín:
Romantici - myslia si, že nájdu poklad a zameriavajú sa na miesta, opradené legendami.
Militaristi - pátrajú na miestach, kde sa konali v minulosti vojenské bitky alebo tam táborili vojaci.
Amatéri - stretnete ich na plážach, kde hľadajú zabudnuté cennosti.
Samozvaní archeológovia - považujú sa za najväčší problém, konajú protizákonne a môžu poškodiť archeologickú lokalitu. (eta)