Očakávaná veľká odplata nenechala na seba dlho čakať. Bagdad sa stal v sobotu dejiskom najväčšieho teroristického útoku od nástupu vlády národnej jednoty v máji a zabitia miestneho vodcu al-Káidy abú Músa Zarkávího, ktorého včera pochovali neznámom mieste v irackej metropole. Pri výbuchu bomby v zaparkovanom vozidle zahynulo 66 osôb a ďalšia stovka ľudí sa zranila. K útoku sa prihlásila doteraz neznáma organizácia Zástancovia sunnitského ľudu, v minulosti bola autorom útokov proti šiitskym civilistom al-Káida v Iraku.
Výbuch na trhovisku bol taký silný, že telá nakupujúcich vymrštilo až na strechy okolitých viacposchodových budov. "Vyzývali na jednotu? Toto šiitom iba dokazuje, že nijaká jednota neexistuje," povedal denníku Washington Post abú Hasan Tahabí, ktorý zachraňoval na mieste tragédie.
Terčom útokov sa stali aj zákonodarcovia. Neznámi ozbrojenci v sobotu uniesli sunnitskú poslankyňu Tajsír Nadžíh Mašhadániovú a jej siedmich strážcov. Najväčšia sunnitská strana sa následne rozhodla bojkotovať parlament, kým poslankyňu neprepustia. Včera zasa teroristi zaútočili na auto šiitskeho poslanca Ijáda Ďžamala Dina. Bomba vybuchla na ceste, keď opúšťal svoj dom, aby sa zúčastnil na rokovaní parlamentu. Zákonodarca pokus o atentát prežil.
Násilie medzi sunnitmi a šiitmi rozdúchava aj piatkové vyhlásenie lídra al-Káidy Usámu bin Ládina. Jeho 19-minútové stanovisko prišlo iba dva dni po predošlej nahrávke. Podľa odborníkov CNN patril hlas na zvukovom zázname zverejnenom na internete bin Ládinovi.
Bin Ládin tvrdí, že sunniti v Iraku "čelia vyhladeniu". Jeho výzva útočiť na šiitov bola v politike al-Káidy posunom. Zarkávího v minulosti kritizoval, že jeho terčmi sú primárne šiiti. Bin Ládinov zástupca Ajman Zavahrí minulý rok Zarkávímu napísal, že by to mal zastaviť. List zadržala americká armáda. Najhľadanejší terorista tiež gratuluje novému šéfovi al-Káidy v Iraku Hamzovi Muhádžirovi.
Vojenskí analytici predpovedali nárast teroristických útokov po smrti abú Músa Zarkávího. Vláde premiéra Núrího Malíkího sa obrovské útoky známe z predchádzajúceho obdobia zatiaľ vyhýbali. Postupný pokles sa podľa denníka Washington Post dá pripísať zlepšeniu ochranných bariér a rastu tlaku šiitskej vlády na sunnitskú menšinu.
Aj napriek tomu menšie útoky pokračovali a podľa Brookings Institute dosiahli za posledné obdobie vrchol, od februára pri nich prišlo v metropole o život viac ako tisíc ľudí. Po celom Iraku od smrti Zarkávího zomrelo 631 ľudí, napísala agentúra AP.
BRAŇO ONDRÁŠIK