Portugalský vicemajster Európy 2004 mieri do ešte nepoznaného finále majstrovstiev sveta, Francúzsko už zažilo atmosféru semifináleMníchov, v stredu 5. júla o 21.00Portugalsko sa po štyridsiatich rokoch prebojovalo opäť do semifinále futbalových majstrovstiev sveta.
Naposledy a zatiaľ jediný raz to bolo na MS 1966, kde partia okolo Eusébia vybojovala v Anglicku nakoniec bronz. Francúzske zlato z domáceho turnaja '98 je čerstvejšie. Po dvoch tretích miestach (1958 a 1986) doteraz najväčší úspech trikolóry.Portugalsko a Francúzsko sa na majstrovstvách sveta nestretli ani raz. Ich posledná konfrontácia na vrcholnom turnaji je z európskeho šampionátu 2000 v Holandsku a Belgicku. Francúzi vtedy zdolali Portugalsko v semifinále 2:1 po predĺžení a dokráčali až k zisku trofeje. Okrem toho narazili obe reprezentácie na seba od roku 1996 trikrát a vo všetkých priateľských zápasoch triumfovali Francúzi. V Paríži 3:2, v Brage 2:0 a pred piatimi rokmi na štadióne Stade de France 4:0.
Portugalsko - Francúzsko
Brankári
Ricardo
Národný hrdina Portugalska. Prvý brankár histórie majstrovstiev sveta, ktorý zlikvidoval v rozstrele až tri pokutové kopy. Vo štvrťfinále postupne vychytal Angličanov Lamparda, Gerarda i Carraghera. Špecialista na strely z bieleho bodu. Pred dvoma rokmi zastavil na domácom EURO anglickú reprezentáciu vo štvrťfinále turnaja - ako inak, v rozhodujúcich strelách zo značky pokutového kopu. Skvele ovláda šestnástkový priestor, v zložitých situáciách loptu radšej boxuje. Na čiare oplýva neuveriteľným reflexom. V piatich zápasoch šampionátu inkasoval jediný gól - z hlavy Mexičana Fonsecu.
Hodnotenie Ricarda na stupni od 1 (slabo) po 10 (svetovo): 9
Fabien Barthez
Ak by Francúzi nepostúpili zo skupiny, chodil by po marseillských kanáloch. Tréner Raymond Domenech ho pred turnajom pretlačil do pozície jednotky na úkor verejnosťou obľúbenejšieho Grégoryho Coupeta z Lyonu. V prípravných domácich zápasoch Bartheza pri každom dotyku s loptou vlastní fanúšikovia vypískali. Na sklonku kariéry prešiel peklom, teraz ho oslavujú. V Nemecku sa vyhol tradičným kiksom, zo siete ťahal len dve lopty (Kórejčan Park Ji Sung a Španiel Villa). Vo štvrťfinále proti Brazílii nemal za vynikajúcou obranou takmer nijakú prácu - jedinú strelu Ronalda medzi jeho žrde vyrazil.
Hodnotenie Bartheza: 7
Obrana
Ricardo Carvalho
Šéf portugalskej defenzívy využíva skúsenosti získané v londýnskej Chelsea. Nekompromisný vo vzdušných súbojoch, istý na zemi. Dvadsaťosemročného zadáka zdobí výborná predvídavosť. Dobre číta hru, predskakovať protihráčov a odoberať im lopty mu nerobí nijaký problém. S Fernandom Meirom tvorí spoľahlivú stopérsku dvojicu. Angličanom Rooneymu a Crouchovi poskytli minimum priestoru. Carvalho je nebezpečný aj na opačnej strane - pri štandardných situáciách si rád nabieha z druhej vlny.
Hodnotenie: 8
Lilian Thuram
Neprehliadnuteľný pilier obrany. Francúzsky rekordér v počte reprezentačných štartov má dokonalý prehľad v pokutovom území. Parametre obra, silu a obratnosť. V tridsiatich štyroch rokoch patrí stále k najlepším svetovým obrancom. V sobotu sa o tom presvedčil i brazílsky obhajca titulu. Thuram neurobil vážnejšiu chybu, ktorou by ponúkol Ronaldovi a spol. dostať sa do streleckej pozície. Darmo, desať rokov strávených na talianskych trávnikoch je nezaplatiteľnou defenzívnou školou.
Hodnotenie: 9
Stred poľa
Deco
Nech sa Figo akokoľvek snažil, Portugalsku vo štvrťfinále proti Angličanom chýbali Decove nápady, šikovnosť a predovšetkým finálne prihrávky. Osemfinálovú kartovú vojnu s Holandskom neprežil bez ujmy a po oplácaní videl červenú kartu. Duša Scolariho reprezentácie sa vracia a s ňou aj nádej na pestrejšiu i nebezpečnejšiu portugalskú hru. Súboj mysliteľov Deco - Zidane môže patriť k vrcholom tohto semifinále. Barcelonský stredopoliar je dominantnou osobnosťou, na jeho výkonoch stojí alebo padá hra európskych Brazílčanov. Deco siaha po víťazstve v španielskej súťaži a Lige majstrov na vytúžené finále.
Hodnotenie: 8
Zinedine Zidane
Pán futbalista sa ešte nechystá na zaslúžený odpočinok. Dokonale splatil mužstvu neúčasť v rozhodujúcom zápase skupiny s Togom. Španielom strelil v osemfinále gól a na jeden prihral, asistoval aj pri víťaznom Henryho do brazílskej siete. Proti obhajcom titulu si futbal doslova užíval ako v časoch najväčšej slávy, keď Francúzi detronizovali kanárikov v parížskom finále '98. Stred ihriska trikolóry sa zdá silnejší i údernejší ako portugalský. Zidanova genialita spočíva v ochote odovzdať mužstvu maximum schopností. Zbytočne nesóluje, lopty rozhadzuje akoby jeho nohy i hlavu ovládal dobre naprogramovaný počítač.
Hodnotenie: 9
Útok
Pedro Pauleta
Najlepší strelec portugalskej reprezentácie zaostáva v Nemecku za svojimi možnosťami. Jediný gól proti Angole je zatiaľ slabým vysvedčením pre obávaného kanoniera. Tréner Scolari preferuje hru na jediného hrotového hráča a Pauleta sa v zhustenom priestore ťažko presadzuje. Dostáva málo prihrávok, súperi ho pozorne strážia. Je to však muž momentu. V spletitých situáciách sa dokáže pohotovo orientovať. Na jeho góly Portugalsko stále čaká, hoci vicemajster Európy má dobrých strelcov aj v Decovi, Cristianovi Ronaldovi či Manichovi.
Hodnotenie: 7
Thierry Henry
Päť zápasov - tri góly. Jeho volej poslal domov favorizovanú Brazíliu. Hoci na hrote nie je taký výrazný ako v londýnskom Arsenale, francúzsky stroj na góly sa nezasekol ani na svetovom šampionáte. Stále sa prezentuje mimoriadnym ťahom na bránku. Viaže na seba dvoch i troch obrancov súpera. Potreboval by viac lôpt do behu, kde býva ťažko zastaviteľný. V Nemecku zrejme nepovedal svoje posledné slovo. Rozhodne by mu neuškodila spolupráca s Trezeguetom. Takto sa často vybíja v osobných súbojoch pred šestnástkou. Tréner Domenech má na to zatiaľ iný názor.
Hodnotenie: 8