Expredseda predstavenstva SPP Philippe Boucly pripustil, že navrhovaná dohoda medzi Kerametalom a plynármi vyrieši aj problém tzv. Duckého zmeniek. V dohode sa však o nich priamo nehovorí. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Dohoda o vyrovnaní medzi Slovenským plynárenským priemyslom a spoločnosťou Kerametal stále nie je schválená. Firmy sa už takmer desať rokov sporia o časť poplatkov za plyn prepravený cez Slovensko.
Proti navrhovanej dohode bol podľa bývalého predsedu predstavenstva SPP Philipa Bouclyho Fond národného majetku, ktorý vlastní 51 percent akcií SPP. Vykonávateľom akcionárskych práv za štát je ministerstvo hospodárstva.
Jadrom sporu je zmluva s odberateľom plynu, nemeckou firmou Verbundnetz Gas. Kerametal podľa nej mal inkasovať platby za dodaný plyn miesto plynární a plynári zas mali Kerametalu platiť provízie. Išlo o historický vzťah, ktorý vznikol ešte začiatkom 90. rokov.
Fond váha
"Počas rokovaní sme mali podporu predstavenstva SPP a tiež dozornej rady, v ktorej má väčšinu štát. Nechápem, prečo slovenská strana nepristúpila k dohode," povedal Boucly. Dohoda podľa neho neprináša žiadne riziko ani pre podnik, ani pre akcionárov.
FNM však stále váha a definitívne stanovisko k návrhu dohody nezaujal. "Fond predpokladá, že dohoda o vyrovnaní bude schválená. Rokovania budú naďalej pokračovať," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
SPP navrhuje, že Kerametalu zaplatí 267 miliónov korún, a tým sa urovnajú všetky spory. Kerametal bol podľa Bouclyho pripravený dohodu podpísať.
Zmrazené 2,5 miliardy
Keďže sa firmy nevedia dohodnúť, či sporná zmluva platí, peniaze od Verbundnetz Gas sa zbierajú na tzv. dôverníckom účte, o čom rozhodol arbitrážny súd vo Viedni. Peniaze za prepravu plynu nemá teda ani jedna strana.
Na účte je už asi 2,5 miliardy korún. Boucly tvrdí, že nemajú dosah na hospodársky výsledok firmy, ale ovplyvňujú finančné hospodárenie, tzv. cash-flow.
Z pohľadu daňového poplatníka je problémom to, že ak sa spoločnosti nedohodnú, peniaze za prepravu plynu pre Verbundnetz Gas budú stále blokované, a zahraniční akcionári plynární, Gaz de France a E.ON-Ruhrgas, si môžu vôči štátu uplatniť miliardovú sankciu. Podľa zdrojov z ministerstva hospodárstva lehota na vyriešenie sporu uplynie v týchto dňoch.
"Zatiaľ nemám informáciu o žiadnom časovom rámci, v ktorom by sa toto malo riešiť. Valné zhromaždenie sa však skončilo len vo štvrtok a je na akcionároch, aký postup zvolia," povedal Boucly. Podľa neho akcionári musia preskúmať obsah privatizačných zmlúv.
Dohoda vyrieši aj Duckého zmenky
Či bude zmluva s Kerametalom prioritou pre nového ministra hospodárstva, nevedel Boucly posúdiť. "Pravdepodobne nie, ale uvidíme."
Nová vláda podľa predsedu SNS Jána Slotu zváži, či neprehodnotí zmluvy o privatizácii SPP. Boucly jeho vyjadrenie nechcel komentovať. "Je to otázka pre akcionárov vrátane slovenského akcionára," povedal.
Jedným zo sporov sú aj tzv. Duckého zmenky, ktoré vlastní Kerametal, v hodnote asi 1,4 miliardy korún. O nich sa v dohode medzi SPP a Kerametalom priamo nehovorí. SPP aj vláda ich považujú za neplatné, Boucly pripustil, že dohoda vyrieši aj problém zmeniek.